FB TW PIN NWS
BioRank 9411

Seyit Torun

Doğum tarihi : 01.Şubat.1968
Seyit Torun kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Seyit Torun doğum yeri : Ulubey, Ordu

Seyit Torun Biyografisi

Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimler’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekilidir.

Seyit Torun, 1 Şubat 1968 tarihinde Ordu Ulubey’de Esnaf ve çiftçi bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. İlk ve ortaöğrenimini Ulubey’de, lise öğrenimini Ordu’da tamamlayarak Erzurum Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni kazanmıştır. 1990 yılında lisans eğitimini başarıyla tamamlamış ve mezun olmuştur.

Seyit Torun, Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Bilim Tarım Limited Şirketi'ni kurup ve ticaret yaşamına adım atmıştır. Bu dönemde siyasal etkinliklere devam eden Torun, CHP Ordu İl Başkan Yardımcısı oldu. Sosyal ve kültürel amaçlı vakıflarda başkan olarak görev aldı.

Seyit Torun, 1994 yılında yapılan yerel seçimlerde CHP’den Ulubey Belediye Başkanlığı’na aday olmuş ve seçimleri kazanarak Ulubey Belediye Başkanı olmuştur. 2004 ve 2009 yıllarında yapılan yerel seçimlerinde de iki dönem üst üste Demokratik Sol Parti'den Ordu Belediye Başkanlığı’na seçilmiştir.

Belediye Başkanlığı süresince Yerel Yönetimler ile ilgili Almanya ve Hollanda’da çeşitli çalışma ve incelemelerde bulundu.

Ocak 2011'de tekrar CHP'ye katıldı.

Seyit Torun, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimi’nde 25. Dönem CHP’den Ordu Milletvekili seçildi. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimi’nde 26. Dönem CHP’den Ordu Milletvekili seçildi. 24 Ocak 2016 tarihi itibariyle CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevini de aldı.

Orta derecede İngilizce bilen Seyit Torun, Nermin Torun ile evlidir ve Ali Hikmet Torun adında bir oğlu vardır.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimi’nde 27. Dönem CHP’den Ordu Milletvekili seçildi.

10 Ağustos 2018 günü CHP'de yeni Merkez Yürütme Kurulu belli oldu. Yerel Yönetim Politikaları genel başkan yardımcılığına Seyit Torun getirildi.

Görev aldığı Partisi :
1994-2004 - CHP
2004-2011 - DSP
2011-günümüz - CHP


Kaynak:Biyografi.info

Seyit Torun için yapılan aramalar

Seyit Torun, Seyit Torun biyografi, Seyit Torun hayatı, Seyit Torun özgeçmişi, Seyit Torun hakkında, Seyit Torun doğum yeri, Seyit Torun fotoğraf, Seyit Torun video, Seyit Torun resim, Seyit Torun kimdir?, Seyit Torun kaç yaşında?, Seyit Torun nereli, Seyit Torun memleketi