FB TW PIN NWS
BioRank 6550

Şevket Mirziyoyev

Doğum tarihi : 24.Temmuz.1957
Şevket Mirziyoyev kaç yaşında : 67
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Şevket Mirziyoyev doğum yeri : Cizzak ili, Özbekistan SSC,Sovyetler Birliği

Şevket Mirziyoyev Biyografisi

14 Aralık 2016 tarihinden itibaren Özbekistan Devlet Başkanıdır.

Şevket Mirziyoyev, 24 Temmuz 1957 tarihinde Cizzak ili, Özbekistan’da doğmuştur. Tam adı Şevket Miramanoviç Mirziyoyev’dir. Babasının adı Miromon Mirziyoyev’dır. Makine mühendisliği konusunda öğrenim gören Mirziyoyev, 1981 yılında Taşkent Sulama ve Islah Enstitüsü'nden mezun oldu. Teknolojik Bilimler alanında doktorasını yaptı.

Komünist Parti'nin gençlik kolu Komsomol'de görev aldı. 1990 yılından sonra Yüksek Sovyet Özbekistan Halk Temsilcileri arasında yer alan Mirziyoyev, Özbekistan'ın bağımsızlığını ilân etmesinin ardından milletvekili oldu.

Şevket Mirziyoyev, 1996 - Eylül 2001 yılları arasında Cizzak Valisi olarak görev yaptı. Eylül 2001'den Aralık 2003 tarihine kadar Semerkant Eyaleti Valiliği görevinde bulundu. 12 Aralık 2003 tarihinde Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov tarafından başbakanlığa atandı ve Özbekistan Meclisi'nden güvenoyu alarak başbakan olarak görevine başladı.

Başbakanlığı sırasında Güney Kore ile Özbekistan arasındaki ticaret 2005 ile 2006 yılları arasında yaklaşık% 40 artarak 565 milyon dolara yükseldi.

2 Eylül 2016 tarihinde Özbekistan devlet başkanı olan İslam Kerimov’un ölümünden sonra 8 Eylül 2016 tarihinde Özbekistan Meclisi tarafından seçimlerin yapılacağı tarihe kadar Özbekistan devlet başkanı olarak görevlendirildi. 4 Aralık 2016 tarihinde yapılan seçimleri Şevket Mirziyoyev kazanarak devlet başkanı oldu. 14 Aralık 2016 tarihinden itibaren Özbekistan Devlet Başkanı görevine başladı.

Şevket Mirziyoyev, Ziroatkhon Hoshimova ile evlidir. Miralisher Mirziyoyev adında bir oğlu ile Shahnoza Mirziyoyev ve Saida Mirziyoyev (d.1984) adlarında iki kızı vardır.

2017 Şubat ayında Şevket Mirziyoyev, ülkenin kırsal kesimlerinde yoksulluğun ortadan kalkması için ailelerin tavuk besleyip, yumurtalarını satmalarını istedi.

Şevket Mirziyoyev, Ekim 2021'de Özbekistan Cumhurbaşkanı olarak yeniden seçildi.

Şevket Mirziyoyev, 26 Ağustos 2023 tarihinde 2022'den bu yana Cumhurbaşkanlığı İdaresi İletişim ve Bilgi Politikası Bölüm Başkanı olarak görev yapan kızı Saida Mirziyoyev'i cumhurbaşkanı yardımcılığına atadı.

Kaynak:Biyografi.info

Şevket Mirziyoyev hakkında haberler

Tüm Şevket Mirziyoyev haberleri

Şevket Mirziyoyev için yapılan aramalar

Şevket Mirziyoyev, Şevket Mirziyoyev biyografi, Şevket Mirziyoyev hayatı, Şevket Mirziyoyev özgeçmişi, Şevket Mirziyoyev hakkında, Şevket Mirziyoyev doğum yeri, Şevket Mirziyoyev fotoğraf, Şevket Mirziyoyev video, Şevket Mirziyoyev resim, Şevket Mirziyoyev kimdir?, Şevket Mirziyoyev kaç yaşında?, Şevket Mirziyoyev nereli, Şevket Mirziyoyev memleketi