FB TW PIN NWS
BioRank 5743

Salvatore Valeri

Doğum tarihi : ??.??.1856 Ölüm tarihi : 30.Aralık.1946
Salvatore Valeri kaç yaşında öldü : 90
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Ressam
Salvatore Valeri doğum yeri : Nettuno, İtalya
Ölüm yeri : Nettuno, İtalya

Salvatore Valeri Biyografisi

İstanbul’da 1882’de kurulmuş bir yüksekokul olan Sanayi-i Nefise Mektebi’nin ilk resim öğretmenidir.

Salvatore Valeri, 1856 yılında Nettuno, İtalya’da doğmuştur. Roma’nın güneyinde Nettuno kasabasında doğan Salvatore Valeri, Roma'da San Luca Akademisi’nde resim öğrenimi gördü.

Salvatore Valeri, 1883 yılında, İtalya’dan ayrılıp İstanbul’a gitti. Şişli’de küçük bir atölye açtı. İngiliz Elçisi Lord Duffer yağlıboya öğretmeni olarak Valeri’yi tavsiye edince Valeri, Sanayi-i Nefise Mektebi’nin ilk eğitim kadrosuna atandı.

Osman Hamdi Bey’in, Abdülhamit II tarafından Sanayi-i Nefise Mektebi Müdürlüğü’ne tayin edilmesiyle 1882’de kurulan ve 2 Mart 1883’te eğitime başlayan okulda Salvatore Valeri, ilk resim öğretmeni olarak Mart 1883 - Ağustos 1915 yılları arasında 32 yıl yağlı boya atölyesinde öğretmenlik görevini sürdürdü ve Türk ressamları üstünde önemli etkileri oldu.

Salvatore Valeri, Abdülhamit II oğullarına özel ders verdi ve “Şehzadelerin Öğretmeni” unvanı ile ödüllendirildi.

1891 yılında Kahire'de, bir dönem de Bağdat'ta bulundu. Valeri, İstanbul'da 1901, 1902 ve 1903 yıllarında düzenlenen her üç İstanbul Salonu'na da katılmıştır.

Salvatore Valeri, İstanbul'da Maria Lekeciyan isminde Ermeni bir hanımla evlendi. Italia adında bir kızı oldu. Yaz aylarında Kınalıada’da ailesi ile birlikte yaşadı.

Salvatore Valeri’den bir portre

Salvatore Valeri, yağlı boya, pastel, suluboya tekniklerde çalıştı. Konu olarak tek tek figürleri resmetti; manzara resimleri de yaptı. Portre dalında büyük başarı sağlayan Salvatore Valeri, modelinin iç dünyasını yansıtmayı amaçlamış ve çoğunlukla figürü tek başına vermiştir. Onun en önemli resimleri İstanbul tiplerini büyük bir titizlikle yansıttığı örneklerdir. Antikacı, Saka, Çingene Kadın, Seyyar Kundura Tamircisi, Oynayan Çingene Kadın ve Gitar Çalan Adam bu grup içindedir. Kervan konulu bir tablosu oryantalist sanatçılarca beğenilen bir eseridir

9 Eylül 1911-18 Ekim 1912 tarihleri arasında olan Trablusgarp Savaşı sonrasında Sanayi-i Nefise Mektebi'ndeki görevinden bir süre için alınan fakat sonra görevine iade edilen Salvatore Valeri, I. Dünya Savaşı sırasında Türkiye’den ayrılarak doğum yeri olan Nettuna’ya yerleşti; burada özel bir resim okulu açtı.

Salvatore Valeri, 30 Aralık 1946 tarihinde Nettuno, İtalya’da 90 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Salvatore Valeri için yapılan aramalar

Salvatore Valeri, Salvatore Valeri biyografi, Salvatore Valeri hayatı, Salvatore Valeri özgeçmişi, Salvatore Valeri hakkında, Salvatore Valeri doğum yeri, Salvatore Valeri fotoğraf, Salvatore Valeri video, Salvatore Valeri resim, Salvatore Valeri kimdir?, Salvatore Valeri kaç yaşında?, Salvatore Valeri nereli, Salvatore Valeri memleketi