FB TW PIN NWS
BioRank 5445

Şakir Eczacıbaşı

Doğum tarihi : ??.??.1921 Ölüm tarihi : 24.Ocak.2010
Şakir Eczacıbaşı kaç yaşında öldü : 89
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Şakir Eczacıbaşı doğum yeri : İzmir
Ölüm yeri : İstanbul

Şakir Eczacıbaşı Biyografisi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nda başkanlık, Eczacıbaşı Holding’de yönetim kurulu başkanılığı görevlerinde bulunmuş olan iş adamı ve sanatçı. Uluslararası İstanbul Film Festivali’ni hayata geçiren isimlerden birisi olan Eczacıbaşı, aynı zamanda ülkemizin yetiştirdiği en büyük çağdaş fotograf sanatçılarından birisi olarak anılıyordu.
Şakir Eczacıbaşı, 1921 yılında, İzmir’de dünyaya geldi. Lise eğitimini İstanbul’da, Robert Koleji’nde tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için İngiltere’ye gitti. Londra Üniversitesi’nde eczacılık eğitimi aldıktan sonra ülkesine geri döndü.

1953 yılında, Vatan Gazetesi için hazırladığı Sanat Yaprağı eki, ileriki yıllarda diğer gazetelerin de benimseyeceği kültür-sanat eklerinin öncüsü oldu. 1956-1967 yılları arasında yayın hayatına geçirdiği Tıpta Yenilikler dergisi sayesinde modern tıbbın olanaklarını ve tıp sektöründeki yenilikleri Türk doktorlarına ve hastalarına ulaştırarak önemli bir başarı elde etti.

Türkiye’nin en büyük ve köklü firmalarından birisi olan Eczacıbaşı İlaç Kuruluşu bünyesine 1955 yılında katılan Şakir Eczacıbaşı, bu kuruluşun bünyesinde 1970 yılında genel müdürlüğe, 1980 yılında Eczacıbaşı Topluluğu yürütme kurulu başkanlığına ve de 1993 yılında Eczacıbaşı Holding yönetim kurulu başkanılığına getirildi. 1996 yılında emekliliğe ayrılarak hayatının kalan zamanını kültür ve sanat faaliyetlerine ayırdı.

İş kariyerinin dışında, sanat dünyasına yaptığı katkılarla da bilinen Eczacıbaşı, Nejat Eczacıbaşı’nın da kurucuları arasında bulunduğu İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nda 1993-2000 yılları arasında yönetim kurulu başkanlığı yaptı. Türk Sinematek Derneği’nin kurucu üyesi ve de eski başkanı olan sanatçı, aynı zamanda yurt içinde ve yurt dışında düzenlediği toplam 36 sergi ile dünya çapında tanınan bir fotografçıydı.

1968-2000 yılları arasında, Eczaçıbaşı Renkli Fotoğraf Yıllıkları’nı çıkartan sanatçı, aynı zamanda Türkiye: Bir Portre ve İstanbul Görüntüleri adlarını taşıyan ve seçkin fotografçıların eserlerinden oluşan iki kitabın yazarıydı.

Şakir Eczacıbaşı, uzun süre tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi’nde, 24 Ocak 2010 tarihinde hastalığına yenik düşerek vefat etti ve de 26 Ocak 2010 tarihinde, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Kaynak:Biyografi.info

Şakir Eczacıbaşı kitapları

Tüm Şakir Eczacıbaşı kitapları

Şakir Eczacıbaşı için yapılan aramalar

Şakir Eczacıbaşı, Şakir Eczacıbaşı biyografi, Şakir Eczacıbaşı hayatı, Şakir Eczacıbaşı özgeçmişi, Şakir Eczacıbaşı hakkında, Şakir Eczacıbaşı doğum yeri, Şakir Eczacıbaşı fotoğraf, Şakir Eczacıbaşı video, Şakir Eczacıbaşı resim, Şakir Eczacıbaşı kimdir?, Şakir Eczacıbaşı kaç yaşında?, Şakir Eczacıbaşı nereli, Şakir Eczacıbaşı memleketi