FB TW PIN NWS
BioRank 8636

Şahsenem Kılıçeva

Doğum tarihi : 02.Ekim.1968
Şahsenem Kılıçeva kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Şarkıcı
Şahsenem Kılıçeva doğum yeri : Özbekistan - SSCB

Şahsenem Kılıçeva Biyografisi

Özbek asıllı Türk şarkıcı Şahsenem, Türkiye'de çıkışını Seyyah adlı albüm ile gerçekleştirmiştir.

Şahsenem Kılıçeva, 2 Ekim 1968 tarihinde Sovyetler Birliği içerisindeki Türk Cumhuriyetleri’nden Özbekistan’da, 9 çocuklu ailenin 8.si olarak doğmuştur. Asıl adı Shohsanam Qilicheva'dır. 3 erkek, 5 kız kardeşi vardır. Babası marangoz, annesi ise Ana Okulu öğretmenliği yapmıştır. El Harezmi Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Henüz 15 yaşında iken ülkesinin önemli isimleri Sanat Müziği ustası Rüstem Yusupov ile Alla Bergen'den sanat müziği eğitimi almış, üniversite mezuniyetinin ardından iki yıl mezun olduğu okulda öğretmenlik yaptı.

Kardeşleri halk müziği ile ilgilenirken, o pop müziğe yöneldi. Böyle bir ortamın içinde yetişmesi, doğal olarak pop müziği ile halk müziğinin içiçe girmesine yol açtı. Böylelikle Şahsenem çocukluğundan itibaren kendisini müziğe adayıp, kendi tarzını yarattı. Profesyonel sahne hayatına 16 yaşında başlayarak, ismini Özbekistan’da duyurdu.

Sahne hayatına profesyonel olarak henüz 16 yaşında iken adım atan Şahsenem uzun yıllar SABA adlı pop grubunun solistliğini üstlenmiş, Özbekistan’da Batır Zakirov için düzenlenen şarkı yarışmasına 1991 yılında katılmış ve kazanmıştır.

Ardından 'Asya'nın Sesi' yarışmasında da büyük başarı elde etmiş ve Özel Beğeni mansiyonu ödülünün sahibi olmuştur. Solist kimliğinin yanı sıra Özbekistan’da sıkça oyunculuk teklifleri de almış. 1991 senesinde Özbek film yapımcıları, Şahsenem’in fotojenik yüzü olduğunu ekranlardan keşfettiler ve ona, sinema film teklifleri yağmaya başladı. İki sinema filminde başrol oynadı ve kendi parçalarını seslendirdi. Birincisi «Kim Deli» isimli Kino Komedisi, diğeri ise «Günah» isimli filmlerdir.

Özbekistan’da dans öğretmenliği de yapan Şahsenem’in 60 tane dans öğrencisi vardı. Onlara Özbek halk müziğini sentezleyerek, özel koreografilerle dans dersleri verdi; ve dans öğrencilerine bir çok konserlerde sahne aldırdı.

1992 yılında konser turnesi için Türkiye’ye gelen Şahsenem, burada 20 tane konser verdi. Ve turne sırasında Türkiye’de kalma kararı aldı. Bu yeni yaşamında 4 sene şarkı söylemeden bir hayat mücadelesi verdi. Türk halkını, kültürünü, geleneklerini yakından tanımak için bir kaç yıl boyunca tezgahtarlıktan, terziliğe, çaycılıktan, tercümanlığa, sekreterliğe kadar, kendi mesleği olmayan bir çok işte çalıştı.

Şahsenem, 1996 yılında "O Bu Gece Gelecek" ve "Gözyaşlarım Anlatır" şarkılarıyla hayatımıza girdi. 1997 yılında ilk albümü olan ‘Seyyah’ ile Türk müzik dünyasındaki yerini aldı.

İlk evliliğini bir müzisyen ile 1995 yılında Uluğbek Hekimov ile yapan Şahsenem, 2000 yılında boşandı. 28 Eylül 2005 tarihinde ikinci evliliğini görüntü yönetmeni Şahin Yiğit ile yaptı.

Şahsenem Kılıçeva, 2008 yılında İranlı ressam Armin Perhüdari ile evlendi. Evlendiğinde eşinin eski evliliğinden Anıl adındaki 7 yaşındaki oğlunu kendi oğlu gibi sahiplenip büyüttü. Oğlunu büyütmek için uzun seneler sahnelerden uzak kaldı.

Albümleri :
1997 - Seyyah
2000 - Efsane Aşk
2006 - Kısasa Kısas
2011 - Her şey Boş Şu Yalancı Dünyada
[[[[[

Kaynak:Biyografi.info

Şahsenem Kılıçeva için yapılan aramalar

Şahsenem Kılıçeva, Şahsenem Kılıçeva biyografi, Şahsenem Kılıçeva hayatı, Şahsenem Kılıçeva özgeçmişi, Şahsenem Kılıçeva hakkında, Şahsenem Kılıçeva doğum yeri, Şahsenem Kılıçeva fotoğraf, Şahsenem Kılıçeva video, Şahsenem Kılıçeva resim, Şahsenem Kılıçeva kimdir?, Şahsenem Kılıçeva kaç yaşında?, Şahsenem Kılıçeva nereli, Şahsenem Kılıçeva memleketi