FB TW PIN NWS
BioRank 2479

Rüşdü Saraçoğlu

Doğum tarihi : 18.Nisan.1948
Rüşdü Saraçoğlu kaç yaşında : 76
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Rüşdü Saraçoğlu doğum yeri : Ankara

Rüşdü Saraçoğlu Biyografisi

1987-1993 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı görevi yaptı.

Rüşdü Saraçoğlu, 18 Nisan 1948 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Eski başbakanlardan Mehmet Şükrü Saracoğlu'nun torunudur. Babası Hüseyin Aydın Saraçoğlu , Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanlığı görevinde bulundu. Rüşdü Saraçoğlu, ODTÜ Ekonomi ve İstatistik Bölümü'nden 1971 yılında mezun olduktan sonra ABD’de Minnesota Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden 1980 yılında Doktora derecesi aldı. Minnesota ve Boston College'de Öğretim Görevlisi olarak çalıştı.

1975-1977 yılları arasında Federal Reserve Bankası'nda araştırma bölümünde, 1977-1979 yılları arasında Massachusettes, Newton, Boston Üniversitelerinde Yardımcı Doçent olarak çalıştı.

Rüşdü Saraçoğlu, 1979-1984 yılları arasında Uluslararası para fonu'nda (IMF'de) Ekonomist olarak görev aldı, 1984 yılında yurda dönerek Merkez bankasında Araştırma, planlama ve eğitim genel müdürü olarak görev aldı. 1986 yılında Merkez bankası başkan yardımcısı, 1987 yılında Merkez bankası başkanı oldu. ANAP döneminde getirildiği bu görevi, DYP-SHP koalisyon hükümeti döneminde de sürdürdü

Rüşdü Saraçoğlu, T.C. Merkez Bankası Başkanlığı görevinden 2 Ağustos 1993 tarihinde istifa etti ve 24 aralık 1995 seçimlerinde XX. Dönem İzmir Milletvekili oldu. Saraçoğlu, Mesut Yılmaz'ın Başbakanlığı'nda kurulan 53'üncü hükümette Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

Rüşdü Saracoğlu evlidir ve bir çocuğu vardır.

Rüşdü Saraçoğlu, 1 mart 2002 tarihinden itibaren Koç Holding Bankacılık ve Sigorta Grubu Başkanı olarak görev yaptı. 31 Aralık 2007 tarihinde emekli oldu.

Rüşdü Saraçoğlu dünyanın çeşitli ülkelerinin Başbakan, Maliye ve Ekonomi bakanlarından oluşturulan, ABD'nin ünlü Carnegie Vakfının 25 kişilik grubun üyesidir. Vakfın başkanı eski Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve CIA Başkan Yardımcısı Morton Abramowitz'dir. Saraçoğlu, Abramowitz'in teklifi ile üyeliğe getirilmiştir.

Rüşdü Saraçoğlu, ayrıca Bilderberg uluslararası üyesidir.

Kaynak:Biyografi.info

Rüşdü Saraçoğlu için yapılan aramalar

Rüşdü Saraçoğlu, Rüşdü Saraçoğlu biyografi, Rüşdü Saraçoğlu hayatı, Rüşdü Saraçoğlu özgeçmişi, Rüşdü Saraçoğlu hakkında, Rüşdü Saraçoğlu doğum yeri, Rüşdü Saraçoğlu fotoğraf, Rüşdü Saraçoğlu video, Rüşdü Saraçoğlu resim, Rüşdü Saraçoğlu kimdir?, Rüşdü Saraçoğlu kaç yaşında?, Rüşdü Saraçoğlu nereli, Rüşdü Saraçoğlu memleketi