FB TW PIN NWS
BioRank 9243

Rupert Lloyd Grint

Doğum tarihi : 24.Ağustos.1988
Rupert Lloyd Grint kaç yaşında : 36
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Rupert Lloyd Grint doğum yeri : Harlow, Essex, İngiltere

Rupert Lloyd Grint Biyografisi

Harry Potter serisinde canlandırdığı Ron Weasley karakteri ile tanınan İngiliz sinema oyuncusu. Forbes dergisi tarafından 2007 yılında 25 yaşın altında en fazla kazanan oyunculardan birisi olarak gösterilmiş olan Grint, Harry Potter serisi dışında Driving Lessons, Thunderpants ve Cherrybomb gibi pek çok sinema yapımında rol almıştır.
Rupert Alexander Lloyd Grint, 24 Ağustos 1988 tarihinde, Harlow, Essex, İngiltere'de dünyaya geldi. Evhanımı bir anne ve de eski eşyalar satan bir babanın oğlu olan Grint, ailenin beş çocuğunun en büyük olanıydı.

Harry Potter serisinde rol almadan önce sadece yerel tiyatro grupları ile beraber sahneye çıkmış olan genç oyuncu, ayrıca eğitim aldığı Richard Hale ve de Top Hat Stage okullarının tiyatro gruplarında yer aldı.

Harry Potter serisinin büyük bir hayranı olan genç oyuncu, serinin sinema uyarlaması için girdiği elemeleri kazanarak 2001 yılında ilk Harry Potter filmi olan Felsefe Taşı'nda rol almaya hak kazandı. Ayrıca genç oyuncunun ilk sinema filmi olan Felsefe Taşı büyük bir ilgi çekince serinin kalanında da yer alması kaçınılmaz oldu.

Rupert Grint'in başrolünde yer aldığı ilk sinema filmi ise, 2002 tarihli komedi filmi Thunderpants oldu. Grint'in Bruce Cook ile beraber başrollerinde yer aldığı film gişede büyük bir hayal kırıklığı yaratarak bütçesinin altında bir gişe geliri elde etti.

Felsefe Taşı filmini 2001 yılında Harry Potter ve Felsefe Taşı, 2002 yılında Harry Potter ve Sırlar Odası, 2004 yılında Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, 2007 yılında Harry Potter ve Zümrüdü Anka Yoldaşlığı ve de 2009 yılında vizyona giren Harry Potter ve Melez Prens takip etti. Filmlerin hepsi gişede büyük başarı kaydederken, Grint'de dünya çapında kendisine büyük bir hayran kitlesi kazandı.

2006 yılında Laura Linney ve Julie Walters ile beraber Driving Lessons adlı İngiliz drama-komedi filminde rol alan Grint, bu filmdeki başrolü sayesinde eleştirmenlerden çok sayıda olumlu yorum almayı başardı.

Harry Potter'daki rolü ile 2002 yılında Empire Ödülleri'nde En İyi Çıkış Yapan Oyuncu ödülünü kazanan Grint, aynı yıl Satellite ve Young Artist ödül törenlerinden de en iyi genç oyuncu ödülüyle döndü. Seride canlandırdığı Ron Weasley karakteri ile kariyeri boyunca aralarında MTV ve de Scream Ödülleri'nin de bulunduğu pek çok ödül töreninde adaylığı bulunan Grint, son olarak 2010 yılında Bravo Otto ödülünü kazandı.

2010 ve 2011 yıllarında vizyona girmek üzere ikiye bölünmüş olan son Harry Potter filmi Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1 ve Bölüm 2'nin de kadrosunda bulunan genç oyuncunun gelecekteki projeleri arasında 2011 yılında vizyona girmesi düşünülen Wild Target bulunmakta.

Kaynak:Biyografi.info

Rupert Lloyd Grint için yapılan aramalar

Rupert Lloyd Grint, Rupert Lloyd Grint biyografi, Rupert Lloyd Grint hayatı, Rupert Lloyd Grint özgeçmişi, Rupert Lloyd Grint hakkında, Rupert Lloyd Grint doğum yeri, Rupert Lloyd Grint fotoğraf, Rupert Lloyd Grint video, Rupert Lloyd Grint resim, Rupert Lloyd Grint kimdir?, Rupert Lloyd Grint kaç yaşında?, Rupert Lloyd Grint nereli, Rupert Lloyd Grint memleketi