FB TW PIN NWS
BioRank 5468

Rıfat Özbek

Doğum tarihi : 08.Kasım.1953
Rıfat Özbek kaç yaşında : 71
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Tasarımcı
Rıfat Özbek doğum yeri : İstanbul

Rıfat Özbek Biyografisi

Rıfat Özbek, 8 Kasım 1953 tarihinde İstanbul’da Nişantaşı’nda otururlarken Nişantaşı Pakize Tarzi Kliniği’nde doğmuştur. Annesi Melike Pekiş ve babası İsmet Özbek’dir. Mithat ve Murat adında kardeşleri vardır. Kardeşi Murat talihsiz bir ev kazasında vefat etti. Kışları Nişantaşı’nda yazları Bostancı’daki evlerinde geçirdiler. Büyükbabası vefat edince Yeniköy’deki yalıya taşındılar. Rıfat ilkokula Yeniköy İlkokulu’nda başladı. Ortaokul ve liseyi Işık Lisesi’nde bitirdi.
1970 yılında mimarlık eğitimi almak üzere İngiltere’ye gitti ancak burada okurken modaya olan ilgisinin farkına vardı ve 1976 yılında Londra'daki Central Saint Martins College of Art and Design okulundan 1 sene erken bitirerek "honours" ile mezun oldu. Mimarlık fakültesi Liverpool’daydı. Üç yıl sonra şehirden sıkıldı, Londra’ya gelmenin yollarını aramaya başladı. O yaz tatilini İstanbul’da Cemil İpekçi’nin atölyesinde geçirdi. Kendi deyimiyle, içindeki moda aşkını Cemil İpekçi ortaya çıkardı. Yaz sonu kararını vermişti. Moda tasarımı okuyacaktı. İftihar derecesiyle mezun olduğu bu okul sayesinde İngiltere’deki moda camiasına ve medyaya kendini tanıttı. Mezuniyet defilesinde tasarladığı şapkalar büyük sükse yarattı. Sunday Times’ın moda yazarı şapkaları alıp Karl Lagerfeld’e götürdü. Lagerfeld o dönemde Chloe için tasarım yapıyordu ve şapkaları koleksiyonuna ekledi.

Londra’ya iner inmez ilk iş, kulaklarını deldirdi. Çünkü o yıllarda "Cemiyete aykırı ne yapabilirim" diyerek dolaşıyordu. Erkeklerin kulak deldirmesi Londra’da bile marjinal bir tavırdı. "Birinde gördü, değişik geldi. Gidip, deldirdi. Ne olacağı o yıllardan belliymiş."

Mezun olduğunda 24 yaşındaydı. Onunla ilgilenen ilk firma Vakko oldu. Vitali Hakko Bey o yıllarda yurtdışına açılmanın hesaplarını yapıyordu. Rıfat Özbek’ten Londra için bir koleksiyon tasarlamasını ve defile yapmasını istedi. Muhteşem bir koleksiyon, muhteşem bir defile hazırladı. İngiliz basını Vakko ve Rıfat Özbek’le yakından ilgilendi. Çalışma izni almak için Monsoon firmasına girdi. 4 sene onlar için çalıştı.

1984 yılında babasının İsviçre’deki arkadaşı, Pakistan'lı bir iş adamının desteği ile kendi moda evini kurdu. Bunun yanı sıra modacı Walter Albini ve Monsoon mağazalar zinciri için tasarımlar yaptı. Yıl 1984, ilk koleksiyonunu ailesinin Londra’daki evinin salonunda yaptığı defile ile tanıttı. Önemli alıcılar ve basın davetliydi. 14 parçalık koleksiyonu tek manken sundu. Umduğunun üzerinde sipariş aldı. İkinci ve üçüncü koleksiyonunda ay-yıldız desenini kullanmaya başladı. Etnik öğeler kullanmaya, her koleksiyonda farklı bir kültür keşfetmeye beşinci koleksiyonundan sonra başladı. 1989 yılında Pakistan'lı ortağından ayrıldı. 1999’da markayı Moschino, Alberta Ferretti, Jean Paul Gaultier ve Pollini gibi markaların da sahibi “AEFFE” satın aldı..

1988 ve 1992 yılında İngiltere’de yılın tasarımcısı seçildi. Diana Ross, Madonna’dan Prenses Diana Spencer’e, Anjelica Huston, Cher’den Janet Jackson’a birçok ünlüyü giydirdi. Türkiye’de de aynı dönemlerde Tarkan’ın sahne kostümlerinde onun imzası vardı.
Yağmurlu bir Londra günü atölyesinde çalışırken telefonu çaldı. Arayan İngiliz Vogue dergisinin editörlerinden, Saray’ın moda danışmanlığını da yapan Anna Harvey’di: "Rıfat, Prenses Diana Spencer bir dergide tasarımlarını görmüş. Çok beğenmiş, tanışmak istiyor." Demiş. Ve ertesi güne randevu vermiş.

1995 yılında kendi adını taşıyan “Özbek” adlı bir parfüm piyasaya sürdü. “Özbek 1001” adlı ikinci bir parfüm yaptı.

2000 yılında Rıfat Özbek, yaptığı işten sıkılınca bırakma kararı verdi ve Bodrum’a yerleşti. Yalıkavak’ta dağ başında, gözlerden uzak bir ev aldı. Eviyle uğraştı. Sıkılmaya başlayınca Londra’ya gidip insan hakları konusunda eğitim almayı düşündü. Başvurduğu kurumlar "Sizin eğitim almanıza gerek yok, ünlü birisiniz biz sizi kullanalım" deyince vazgeçti. 2004 yılında “AEFFE” den arayıp Bir ayakkabı markası olan “Pollini” için model çizmesini istediler.

Rıfat Özbek, Londra'da ve Bodrum Yalıkavak’da bulunan evlerinde yaşamaktadır. Yalıkavak’daki yeni evinin dekorasyonunda biraz zorlandı. Bu zorluktan Yastık by Rıfat Özbek markası doğdu.
Kısa bir süre içinde önce Yalıkavak Marina’da sonra İstanbul, Alaçatı ve Londra’da Yastık by Rıfat Özbek mağazaları açıldı. İçlerinde; kuş tüylü, rengarenk desenli, lavanta kokulu yastıklar olan.

Rıfat Özbek, 2013 yılında Maison&Objet fuarına yaptığı yastık tasarımları 2013 İkat Patchwork koleksiyonu ile katıldı.

Ödülleri:
1986 - Kadın Dergi Tasarımcısı Ödülü
1988 - Yılın İngiliz Tasarımcısı
1989 - İngiliz Glamour Ödülü
1992 - Yılın İngiliz Tasarımcısı
2006 - La More" Oscar della Moda, bir İtalyan markasına ait en iyi yabancı stilist ödülü


Kaynak:Biyografi.info

Rıfat Özbek için yapılan aramalar

Rıfat Özbek, Rıfat Özbek biyografi, Rıfat Özbek hayatı, Rıfat Özbek özgeçmişi, Rıfat Özbek hakkında, Rıfat Özbek doğum yeri, Rıfat Özbek fotoğraf, Rıfat Özbek video, Rıfat Özbek resim, Rıfat Özbek kimdir?, Rıfat Özbek kaç yaşında?, Rıfat Özbek nereli, Rıfat Özbek memleketi