FB TW PIN NWS
BioRank 2352

Richard Bach

Doğum tarihi : 23.Haziran.1936
Richard Bach kaç yaşında : 88
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Meslek : Yazar
Richard Bach doğum yeri : Oak Park, Illinois, ABD.

Richard Bach Biyografisi

Ünlü Martı kitabının yazarıdır. Kurgu ve hayal konusunda birçok eser yazdı. Kitaplarının çoğunu kendi hayatından esinlenerek yazdı. Hava Kuvvetleri'nde pilot olarak çalıştı. Ardından birçok işe girdi. Kitaplarının çoğunda bir şekilde uçmaktan bahsetti.

Richard Bach, 23 Haziran 1936 tarihinde Oak Park, Illinois, ABD’de doğmuştur. Tam adı Richard David Bach’dır. Long Beach Devlet Koleji'ne gitti.

Richard Bach, 1956-1962 yılları arasında ABD Hava Kuvvetlerinde pilot olarak görev yaptı. 1955 yılında Long Beach State Collage’a (Bugünkü California State Universtiy) gitmiştir. Ardında birçok işe girdi. Kitaplarını çoğunda bir şekilde uçmaktan bahsetti. 1970’de Yem bulmak için uçmak yerine hızlı ve akrobatik uçmayı seçen bir martının hikâyesini anlatan kitabı, Martı’yı yazdı. Kitap 10.000 sözcükten daha az olmasına rağmen kurgu ve kurgu dışı kitaplar arasında en çok satan oldu. Rüzgârla Uçmak’a kadar en çok satanlarda yer aldı. Rüzgârla Uçmak 1972’de 1.000.000’dan fazla kopya sattı. Hava Kuvvetleri’nde pilot olarak çalışması, kitaplarında “uçmak” temasının işlenmesini sağlamıştır. Uçmayı bir tutku olarak gören Richard Bach, çoğu eserinde ondan bahsetti. Ayrıca 'Douglas Aircraft' için teknik bir yazar ve 'Uçan' dergisi için bir yazar olarak çalıştı.

Kitapları genel olarak kendi hayatından etkilenerek yazdığı yarı-otobiyografik sayılabilecek eserlerdir. Richard Bach, kurgusal ve kurgusal olmayan eserler vermiştir.

1970 yılında yazdığı Jonathan Livingston Seagull (Martı Jonathan Livingston) adlı kitabı birçok yayın evi tarafından geri çevrilmesinin ardından nihayet yayınlandı. Bu kitapta yiyecek bulmak yerine uçma sevdasından dolayı uçan bir martının hikayesini anlattı. Ayrıca Russell Munson tarafından çekilen martı resimleri de kitaba ayrı bir özellik kattı. Bundan sonra kitap bestsellerda yer almaya başladı. Martı, 10 binden az kelime içermesine karşın, Rüzgar Gibi Geçti’nin rekorunu da kırarak o döneme bir damga vurdu. 1973’te Paramount Pictures Corporation film şirketi tarafından filmi çekildi.

Richard Bach, 1977 yılında Illusions: The Adventures of a Reluctant Messiah adlı, günümüz anlatıcısının modern bir mesih ile karşılaşmasını konu edinen romanı yazdı.

Richard Bach, besteci Johann Sebastian Bach’ın soyundan gelmektedir. Yazarın ilk evliliğinden sahip olduğu 6 çocuğu vardır. Ancak yazar ile ilk eşi boşanmıştır. Çocuklarından Jonathan, babasıyla ilişkisi olmamasından kaynaklı bir roman yazdı, Above the Clouds (Bulutların Üstünde). Ardından 2. evliliğini Leslie Parrish ile yaptı. Martı filminin çekimlerinde tanışan çift, bu evliliği de sürdüremedi ve ayrıldılar. Son olarak 1999 yılında Sabryna Nelson-Alexopoulos ile evlendi.

Evlilikleri :
1.eşi: 1957 yılında Bette Jeanne Franks ile evlendi. 1970 yılında boşandı. Jonathan, Robert, Kristel, James Marcus Bach, Erika ve Bethany adlarında 6 çocuğu oldu.
2.eşi: 1977 yılında oyuncu Leslie Parrish ile evlendi. 1997 yılında boşandı.
3.eşi: 1999 yılında Sabryna Nelson-Alexopoulos ile evlendi.

Kitapları :
1970 - Martı Jonathan Livingston /Jonathan Livingston Seagull
1977 - Illusions: The Adventures of a Reluctant Messiah / Mavi Tüy Gönülsüz Bir Mesihin Serüvenleri
1979 - Uzak Diye Bir Yer Yoktur
1984 - Sonsuza Uzanan Köprü
1991 - Pırpır
1995 - Güvenlikten Kaçış
2000 - Aklım Nereye Gidiyor
2004 - Gelincik Güncesi / Havacı Gelincikler Gökyüzünde
2004 - Gelincik Güncesi / Kurtarma Gelincikleri Denizde
2005 - Hiçbir Şey Rastlantı Değil
2009 - Hipnozcu
2009 - Mavi Tüy - Gönülsüz Bir Mesihin Serüvenleri
2011 - Meraklılar
2014 - Bir

Martı kitabının Özeti:
KİTABIN KONUSU
Martı, bir kuşun hiçbir şeyin onu caydıramadığı o devirde zorluklarla mücadele etmesidir. Hiç düşmemeyi değil, her düştüğünüzde ayaklarınızı daha sıkı basarak ayağa kalkabilmeyi öğreneceksiniz bu kitapta.

KİTABIN ÖZETİ
O zamanlar martı Jonathan’in hayatini anlatan bir roman olarak okudum. Martı Jonathan diğer martılardan daha yükseklere uçmayı, dah derinlere dalıp en leziz balıkları avlamayı hedeflemiştir kendine. Ve her seferinde de bunu gerçekleştirip kendisine daha yüksek, daha derin hedefler seçmiştir. Richard Bach, herkesin bir hedefinin olması gerektiğini ve her seferinde bir öncekinden daha iyi hedefler seçmemiz gerektiğini, mutluluğumuzun bu olduğunu anlatmaya çalışmıştır.

Bach, özgürlük, direnç ve umut kavramlarını bir martının kanatlarına bindirirken,umutsuzluk ve boşluk içinde günlerini geçiren insanların serüvenlerini nasıl da ustaca ortaya koymuş.

KİTABIN ANA FİKRİ
Özgürlük, direnç ve umut kavramlarını bir martının kanatlarına bindirirken,umutsuzluk ve boşluk içinde günlerini geçiren insanların serüvenlerini nasıl da ustaca ortaya koyuvermiş.Hayata dair umutları ve planları olan arkadaşlar için mükemmel bir kitap.Martı arkadaşlarına harika bir örnek olan Jeneten sizlerede güzel bir örnek olacak.

Kaynak:Biyografi.info

Richard Bach kitapları

Tüm Richard Bach kitapları

Richard Bach için yapılan aramalar

Richard Bach, Richard Bach biyografi, Richard Bach hayatı, Richard Bach özgeçmişi, Richard Bach hakkında, Richard Bach doğum yeri, Richard Bach fotoğraf, Richard Bach video, Richard Bach resim, Richard Bach kimdir?, Richard Bach kaç yaşında?, Richard Bach nereli, Richard Bach memleketi