FB TW PIN NWS
BioRank 3048

Rahmi Saltuk

Doğum tarihi : ??.??.1945
Rahmi Saltuk kaç yaşında : 79
Kilo & Boy :
Burcu :
Rahmi Saltuk doğum yeri : Akören köyü, Hozat ilçesi, Tunceli

Rahmi Saltuk Biyografisi

Rahmi Saltuk, 1945'te Tunceli'nin Hozat ilçesinin Akören köyünde doğdu. İlk ve ortaokulu Tunceli'de, liseyi Balıkesir ve Elazığ'da okudu.
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden başladığı yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı (1978). Ama hiç avukatlık yapmadı.

Aile çevresinden dolayı çok küçük yaşlarda saz çalıp türkü ve deyiş söylemeye başladı. Balıkesir Lisesi'nde okurken müzik kolu başkanıydı; kurduğu ve solisti olduğu okul grubu ile her cumartesi Balıkesir il radyosunda bir saatlik türkü programı yapıyordu.

Hem Tuncelili, hem Hukuk Fakültesi öğrencisi, hem de 68'li olunca Rahmi Saltuk da kaçınılmaz olarak siyasete ilgi duydu. 1966'da Türkiye İşçi Partisi'ne (TİP) üye oldu.

Haziran 1967'de İstanbul'da, Harbiye Açık Hava Tiyatrosu'nda düzenlenen Nesimi Çimen Dostlar Gecesi'ne Ruhi Su İzmir'den gelemediği için katılamayınca, arkadaşları Rahmi Saltuk'u sahneye ittiler. Ruhi Su'nun tok sesini taklit ederek söylediği türküler önce o gece, daha sonra ilerleyen yıllarda sol-sosyalist çevrede tanınmasını sağladı; işgallerin, direnişlerin, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının üniversite eylemlerinin vazgeçilmez sesi oldu.

Halk Oyuncuları Topluluğu'nun Pir Sultan Abdal adlı oyununda “ozan” rolünü üstlenmesi ve bu rolde iki buçuk yıl boyunca 900 temsilde türkü söylemesi, Rahmi Saltuk'u yurt çapında popüler bir sanatçı haline getirdi.

12 Mart 1971 askeri darbesinin ardından yurtdışına çıkmak zorunda kaldı. Batı ve Doğu Almanya ile Fransa, Belçika ve İsveç'de konserler verdi. 1974'te Türkiye'ye döndü. 1979 yılının haziran ayında Paris'te iken anlaştığı bir Fransız menejer ile çalışmak üzere tekrar Fransa'ya gidip müzik çalışmalarını Paris'te sürdürmeyi kararlaştırmışken 1980 darbesi olduğu için yurtdışına çıkamadı ve isteği ile askere gitti; askerliğini Yedek subay olarak Isparta-Eğirdir'de askerlik şubesi başkanı olarak yaptı.

1973'te Güneş Karabuda'nın yönettiği “Bebek” filminde oynadı. 1979'da Şerif Gören'in yönettiği Almanya Acı Vatan filminde hem Hülya Koçyiğit ile birlikte başrol oynadı hem de filmin müziklerini yaptı.

Rahmi Saltuk, Asuman Saltuk ile evlidir. Baran Saltuk ve İlke Saltuk adında bir kızı oldu. Oğlu Baran Saltuk 2011 yılında beşinci kattaki evlerinin penceresinden düşerek hayatını kaybetti.

Rahmi Saltuk, eşi Asuman Saltuk ile beraber Bodrum-Gündoğan'da yaşamaktadır.

Albümleri :
1973 - Acıyı Bal Eyledik
1976 - Dosttan Dosta 1
1976 - Dosttan Dosta 2
1978 - Dosttan Dosta 3
1985 - Terketmedi Sevdan Beni
1992 - Açılın Kapılar Şaha Gidelim
1995 - Dostlara Çağrı
1998 - Yenice Yolları
2001 - Hani Kurşun Sıksan Geçmez Geceden
2005 - Elde Hüzün Kaldı
2009 - Hoy Nare

Filmleri :
Oyuncu :
1979 - Almanya Acı Vatan (Mahmut) (Sinema Filmi)
1973 - Bebek (Sinema Filmi)

Müzik:
1979 - Almanya Acı Vatan (Mahmut) (Sinema Filmi)

Müzik ekibi :
1969 - Kördüğüm (Türküler)(Kısa Film)


Kaynak:Biyografi.info

Rahmi Saltuk videoları

Tüm Rahmi Saltuk videoları

Rahmi Saltuk için yapılan aramalar

Rahmi Saltuk, Rahmi Saltuk biyografi, Rahmi Saltuk hayatı, Rahmi Saltuk özgeçmişi, Rahmi Saltuk hakkında, Rahmi Saltuk doğum yeri, Rahmi Saltuk fotoğraf, Rahmi Saltuk video, Rahmi Saltuk resim, Rahmi Saltuk kimdir?, Rahmi Saltuk kaç yaşında?, Rahmi Saltuk nereli, Rahmi Saltuk memleketi