FB TW PIN NWS
BioRank 6447

R. A. Salvatore

Doğum tarihi : 20.Ocak.1959
R. A. Salvatore kaç yaşında : 65
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Yazar
R. A. Salvatore doğum yeri : Massachusetts, A.B.D.

R. A. Salvatore Biyografisi

Forgotten Realms (Unutulmuş Diyarlar) evreninde geçen fantastik kurgu yapıtları ile tanınmış olan A.B.D.’li yazar. Sadece A.B.D. sınırları içerisinden 15.000.000’un üzerinde roman satmış olan R. A. Salvatore, yirmi iki kez New York Times en çok satanlar listesine girmiştir.
Robert Anthony Salvatore, 20 Ocak 1959 tarihinde, Massachusetts, A.B.D.’de dünyaya geldi. Yedi çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olan Salvatore, Fitchburg Lisesi’nde okuduğu sırada hayatını bilgisayar sektöründe geçirmek istiyordu; fakat kendisine yılbaşı hediyesi olarak getirilen J.R.R. Tolkien’ın Yüzüklerin Efendisi adlı eseri, Salvatore’u edebiyata yönlendirdi.

İletişim Bilimi ve İngilizce alanlarında üniversite dereceleri olan Salvatore, 1982 yılında tam zamanlı olarak yazarlık yapmaya başladı. İlk eseri Echoes of the Fourth Magic olan yazar, 1987 yılında TSR firması tarafından yapılan bir yarışmayı kazanarak Forgotten Realms evreninin yazarları arasında yer alma fırsatı yakaladı.

Salvatore’un ilk yayınlanan romanı, 1988 tarihli Kristal Parçası oldu. Unutulmuş Diyarlar’da geçen bu roman kısa sürede çok büyük bir popülerlik kazandı ve de iki adet devam kitabı ile beraber 1990 yılında bir üçleme haline getirildi. Serinin ana kahramanlarından Drizzit Do’Urden, Unutulmuş Diyarlar’ın en popüler isimlerinden birisi olunca, bu kahramanın hikayesini anlatan Kara Elf Üçlemesi serisi 1990-1991 yılları arasında yayınlandı. Salvatore, Unutulmuş Diyarlar için yirminin üzerinde kitap kaleme aldı.

Unutulmuş Diyarlar’ın yanı sıra kendi yarattığı fantazi evrenlerinde geçen pek çok romanı da kaleme alan yazarın eserlerinin on tanesi çizgiroman olarak uyarlandı. Pek çok kısa hikaye kaleme alan, çizgiroman senaryoları ve AD&D için modüller de yazan Salvatore, George Lucas’ın unutulmaz eseri Star Wars’un evreninde geçen Star Wars Episode II: Attack of the Clones ve de Vector Prime adlı iki kitabı da kaleme aldı.

Eski bir boksör ve de halterci olan Salvatore, yazar olmadan önce hokey koçluğu da yapmıştı. Kitaplarında yer alan yoğun ve yüksek düzeyde ayrıntılarla bezeli savaş sahnelerinde Salvatore’un sporcu geçmişinin de payı bulunmaktadır.

R. A. Salvatore, karısı Diane Salvatore ile beraber A.B.D.’de yaşamaktadır. Çiftin Bryan, Geno ve Caitlin adında üç çocuğu bulunmaktadır.

Önemli Serileri

Buzyeli Vadisi Üçlemesi

Kara Elf Üçlemesi

Miras Serisi

Karanlığın Yolları Serisi

Cleric Dörtlemesi

Kaynak:Biyografi.info

R. A. Salvatore kitapları

Tüm R. A. Salvatore kitapları

R. A. Salvatore için yapılan aramalar

R. A. Salvatore, R. A. Salvatore biyografi, R. A. Salvatore hayatı, R. A. Salvatore özgeçmişi, R. A. Salvatore hakkında, R. A. Salvatore doğum yeri, R. A. Salvatore fotoğraf, R. A. Salvatore video, R. A. Salvatore resim, R. A. Salvatore kimdir?, R. A. Salvatore kaç yaşında?, R. A. Salvatore nereli, R. A. Salvatore memleketi