FB TW PIN NWS
BioRank 7392

Pierre Marty

Doğum tarihi : 11.Mart.1918 Ölüm tarihi : 14.Haziran.1993
Pierre Marty kaç yaşında öldü : 75
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Psikanalist
Pierre Marty doğum yeri : Fransa
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Pierre Marty Biyografisi

Çağdaş Psikanalitik Psikometik Kuramı'nın yaratıcılarından olan Pierre Marty, Paris Psikomatik Enstitüsü'nün kurucularındandır.
Güney Fransa'da Lot Bölgesinde doğan Marty, çocukluğunu babasının ilkokul öğretmeni olduğu Paris'in kuzey banliyölerinden Pantin'de geçirdi. Sorunsuz bie okul yaşamı oldu. Yaz tatilllerini Pinsac Köyü'nde geçirdi. Yaşadığı yörenin insanları ve doğasıyla yakından ilgilenmiş ve ilişki içinde olmuştu. Köklerine bağlı kalmış hatta kuramının sadece Parisliler için geçerli olduğunu belirtmişti. Diğer kültürlerle de ilgilenmiş, Akdeniz ülkeleri onun ilgisini çekmişti.

Tıp fakültesine girmiş ve psikiyatri uzmanlık eğitimi almıştır. Marty, "Kusma(Psikomatik Taslak)" adlı teziyle mezun olmuştur. 1947 yılında Fransız Psikiyatrisi'nin önemli isimlerinden J. de Ajuriaguerra'nın desteği ile psikanalize başladı. Analisti Marc Schlumberger idi. 1948 yılında ise doktora tezini verimişti. Önce beyin ve sinir cerrahisi sonra da genel cerrahi servisinde Psikiyatr-psikanalist olarak görev yaptı.

1954 yılında Paris Psikanaliz Kurumu'nda formatör ve genel sekreterliğe geldi. Bu dönem Sacha Nacht, Francis Pasche ve Maurice Bouvet ile yakın dostluklar kurmuştur. Çalkantılı günler geçiren Paris Psikanaliz Kurumu'nda kalma nedeni bu arkadaşları olmuştur. Daha sonra bu kurumdan istifa eden Jacques Lacan ve arkadaşları Fransız Psikanaliz Derneği'ni kuracaklardır.

1968 yılında Paris'in 15. Bölgesi'nde bulunan Falguière Sokağı'nda "Psikomatik Konsültasyon ve Tedavi Merkezi"ni kurdu. M. Fain, C. David ve M. de M'Uzan ile birlikte çalışmaya başladı. Aynı ekip ile birlikte 1978 yılında merkezi Paris'in 13. Bölgesi'ndeki Poterne des Peupliers Sokağı'na taşındılar. Bundan sonra bu merkez Paris Psikomatik Enstitüsü olarak da bilinen Paris Psikomatik Okulu halini aldı. Bu kuruluşu kuramsal olarak tanımlayan 1962 yılındaki Paris Psikanaliz Kurumu'nun yıllık kongresindeki Marty ve M'Uzan'nın "İşlemcesel Düşünce" ile David ve Fain'nin "Düşçü Yaşamın İşlevsel Görünümleri" adlı konuşmalardır. Mary'nin bu bu okulun görüşlerini içeren iki ciltlik "Biraysel Yaşam ve Ölüm Hareketleri" adlı eseri çağdaş psikanalitik psikomatiğin yapı taşlarından biri kabul edilmiştir.

Pierre Marty'nin biyografisini yazmış Rosine Debray, Marty'nin özel yaşamını üç ana başlıkla tanımlar:boğa güreşi, resim ve yolculuk. Çocukluk yıllarında Resimli Larousse sözlüğündeki boğa güreşi çizimlerine hayran kalıp, bir boğa güreşi sever haline gelmiştir. Bir süre oğa güreşi kurslarına katılan Marty, kızını da bu konuda cesaretlendirmiştir. Boğanın ve güreşçinin hareketlerini izlemiş ve belli bir alanı ortaklaşa kullanımlarını inceleyerek "Yaşam Diriliği" çevresinde ele almıştır.

Bunun yanında resim ve fotoğrafla da ilgilenmiştir. Yaz aylarında tatilini geçirdiği Pinsac'da ve diğer dönemlerde Paris'te resim çalışmaları yapmıştı. Değişik kültürlere ilgisi olan Marty, birçok yurtdışı seyahati yapmıştı. Bu gezileri özellikle Afrika ülkelerine olmuştu. Gezilerinde Kültürel değişiklikler yaşayan, geleneksel yaşam biçiminden modern yaşam biçimine geçen geçen bireylerde ortaya çıkan psikomatik semptomatolojinin gelişimini incelemişti.

14 Haziran1993 tarihinde Paris'te vefat etmiştir.

Kaynak:Biyografi.info

Pierre Marty kitapları

Tüm Pierre Marty kitapları

Pierre Marty için yapılan aramalar

Pierre Marty, Pierre Marty biyografi, Pierre Marty hayatı, Pierre Marty özgeçmişi, Pierre Marty hakkında, Pierre Marty doğum yeri, Pierre Marty fotoğraf, Pierre Marty video, Pierre Marty resim, Pierre Marty kimdir?, Pierre Marty kaç yaşında?, Pierre Marty nereli, Pierre Marty memleketi