FB TW PIN NWS
BioRank 4509

Paulo Coelho

Doğum tarihi : 24.Ağustos.1947
Paulo Coelho kaç yaşında : 77
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Yazar
Paulo Coelho doğum yeri : Rio d.j. Brezilya

Paulo Coelho Biyografisi

Kitapları 56 dile çevrilen başarılı yazar.
Paulo Coelho, 1947 yılında Brezilya'da doğdu. Babası Pedro mühendis, annesi Lygia ise evhanımı olan Coelho, San Ignacio'da ilköğrenimine başladı. İlk edebi ödülünü okulundaki bir şiir yarışmasında aldı. Ablası Sonia'nın kendi ödevi olarak teslim ettiği denemesi, Coelho'ya ikinci ödülünü getiriyordu. Yazarlıktan önce kendini ülkesinde şarkı sözü yazarlığında da kanıtlayan Coelho, Brezilya'nın meşhur şarkıcılarından Elis Regina ve Raul Seixas için şarkı sözleri yazdı.

1987 yılında yayımlanan Hac (Pilgrimage) adlı kitabında, 1986 yılında Hıristiyanların Batı Avrupa'dan başlayıp İspanya'da Santiago de Compostela kentinde sona eren geleneksel hac yolculuğunu kaleme aldı.

1988 yılında yayınlanan Simyacı adlı kitabı onun en başarılı kitabı oldu ve 42 ülkede yayınlandı. 53 ayrı dile çevirisi bulunan tek kitap olarak, Simyacı, Guiness Dünya Rekorlari Kitabına girdi.

1979 yılında tekrar karşılaştığı eski arkadaşı Christina Oiticica ile daha sonraki yıllarda evlendi ve Rio de Janeiro'da yaşamaya başladı. Edebi hayatının yanı sıra karısıyla birlikte kurdukları Paulo Coelho Enstitüsü'nde ülkesindeki yoksul çocuk ve yaşlılara yardım etti, 2002 yılında Brazilian Academy of Letters'a üye kabul edildi, 1979'daki İslami Devrim'den sonra İran'a fikir alışverişi için davet edilen ilk Müslüman olmayan yazar oldu.

Bir dönem ailesi tarafından akli dengesi bozuk sanılan Coelho, üç kere akıl hastahanesine gönderildi. Veronika Ölmek İstiyor adlı romanını da bu dönemdeki tecrübelerinden yola çıkarak yazdı.

Coelho'nun ünlü eserlerinden dünyanın en eski mesleği üzerine kurulu bir aşk masalı olan On Bir Dakika’nın film hakları Hollywood Gang Productions tarafından 2004 yılının Aralık ayında satın alındı. İlyas Peygamber’in romanlaştırılmış öyküsünün anlatıldığı Beşinci Dağ adlı kitabının film hakları ise Capistrano Productions tarafından 2004 yılında alındı. Senaryosu Antonio Soave tarafından uyarlanan filmde Joseph Finnes, Liam Neeson ve Julia Ormond rol alırken yönetmenliğini Le Var Burton üstlendi.

2005 itibari ile İsviçre'nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu'nu düzenleyen Schwab Vakfı'nın yönetim kurulunda olan Paulo Coelho, aynı zamanda Unesco'nun "Kültürlerarası Diyaloglar" programında danışman olarak görev yapmakta.

Son romanı Elif, Portekizce'den sonra ilk olarak Türkçeye çevrildi ve Mart 2011'de yayınlandı. Romanda, yazar ve yetenekli bir keman virtüözü, sıradışı genç bir Türk kızı Hilal'in Sibirya'yı baştan başa geçecekleri bir yolculuk sırasında, kendileri, birbirleri ve varoluşları ile yüzleşmeleri anlatılmaktadır. Kitabın tanıtımı için açtığı yarışmayı Aleph by Raif Kurt videosuyla, Türk sanatçı Raif Kurt kazanmıştır

Türkçeye çevrilmiş eserleri :
Elif,
Beşinci Dağ,
Işığın Savaşçısının Elkitabı,
On Bir Dakika,
Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum ve Ağladım,
Simyacı,
Şeytan ve Genç Kadın,
Veronika Ölmek İstiyor,
Zahir,
Hac,
Portobello Cadısı,
Kazanan Yalnızdır,
Brida,
Akra'da Bulunan Elyazması,
Aldatmak,
Casus,


Kaynak:Biyografi.info

Paulo Coelho hakkında haberler

Tüm Paulo Coelho haberleri

Paulo Coelho kitapları

 • Hac (Rusça) Hac (Rusça)

  Yarın tarihi : 2014-01-01


  Yayınevi : ALİ & NİNO YAYINCILIK


  Edebiyat » Roman (çeviri)
  Diğer Dildeki Yayınlar » Rusça

 • Valkyrie (Rusça) Valkyrie (Rusça)

  Yarın tarihi : 2014-01-01


  Yayınevi : ALİ & NİNO YAYINCILIK


  Edebiyat » Roman (çeviri)
  Diğer Dildeki Yayınlar » Rusça

 • Işığın Savaşçısının Elkitabı (Rusça) Işığın Savaşçısının Elkitabı (Rusça)

  Yarın tarihi : 2014-01-01


  Yayınevi : ALİ & NİNO YAYINCILIK


  Edebiyat » Roman (çeviri)
  Felsefe-Düşünce » Genel
  Diğer Dildeki Yayınlar » Rusça

Tüm Paulo Coelho kitapları

Paulo Coelho için yapılan aramalar

Paulo Coelho, Paulo Coelho biyografi, Paulo Coelho hayatı, Paulo Coelho özgeçmişi, Paulo Coelho hakkında, Paulo Coelho doğum yeri, Paulo Coelho fotoğraf, Paulo Coelho video, Paulo Coelho resim, Paulo Coelho kimdir?, Paulo Coelho kaç yaşında?, Paulo Coelho nereli, Paulo Coelho memleketi