FB TW PIN NWS
BioRank 367

Paul Dwyer

Doğum tarihi : 07.Kasım.1963
Paul Dwyer kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Paul Dwyer doğum yeri : Liverpool, İngiltere

Paul Dwyer Biyografisi

1988 yılında Türkiye’de üç ay çalıştıktan sonra İngiltere’ye döndü ancak yine Türkiye’ye dönerek yaşamını Türkiye’de sürdürmeye karar verdi.

Paul Dwyer, 7 Kasım 1963 tarihinde İngiltere’nin Liverpol kentinde Kelt asıllı İskoç bir anne babanın oğlu olarak doğmuştur. İskoçya’da büyüdü. 12 yaşında babasının ona aldığı gitarla başladığı müzik serüveni üniversite çağlarına geldiğinde müzikoloji eğitimiyle mesleği oldu. İngiltere’nin Manchester şehrinde bulunan (Kraliyet Kuzey Müzik Koleji) Royal Northern College of Music‘de klasik gitar bölümünde öğrenimini tamamladı.

Üniversite yıllarında harçlığını kazanmak için sokak müzisyenliği yapan Paul Dwyer, okuldan arkadaşı Andy Clayburn ile bir grup kurarak “Endipol”adıyla müzik yapmaya başladı.

Paul Dwyer, bu sırada tanıştığı bir turizm acentası sahibinin teklifiyle önce Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerinde ve Kıbrıs’ta, sonra da 3 ay için İstanbul Hilton Hotel’de müzik yapmak üzere 1988 yılında İstanbul’a geldi.

Paul Dwyer, İstanbul Hilton Hotel’de çalıştığı sırada sonradan eşi olacak Çiğdem Kalburcu ile tesadüfen tanıştı.

1988 yılında Türkiye’de üç ay çalıştıktan sonra İngiltere’ye döndü ancak yine Türkiye’ye dönerek yaşamını Türkiye’de sürdürmeye karar verdi.

Paul Dwyer, 1991 yılında Uşak eşrafından “Kalburcuzade” ailesinden Selahattin Kalburcu’nun kızı Çiğdem hanımla evlendi. Selina Dwyer (d.1998) adında kızı ve Eren Joseph Dwyer (d.2006) adında oğlu vardır.

Evlendikten sonra 2005 yılında TC. vatandaşı olan Paul Dwyer, Cenk Kalburcu adını aldı, ancak sadece bankalar ve resmi kurumlar dışında kimsenin Cenk Kalburcu adını kullanmadığını söylemiştir.

Kuran-ı Kerim okuduğunu, Ramazan ayında 30 gün boyunca oruç tuttuğunu ve ailesi ile birlikte Türk örf ve adetlerine göre bir yaşam sürdüğünü anlatan Paul Dwyer, çok iyi Türkçe konuşmaktadır.

Paul Dwyer ve Andy Clayburn’un birlikte kurdukları Endipol Grubu; 1991 ile 1993 yılları arasında Avrupa’da büyük ses getiren ve ilk 10’da yer alan şarkılar bestelemiştir. Türkiye’de bulundukları süre içersinde Zülfü Livaneli, Barış Manço, Mustafa Sandal, MFÖ, Kubat, İlhan Şeşen gibi birçok sanatçının albüm yapımında beraber çalıştılar.

Paul Dwyer; Habertürk TV’de yayınlanan Anadolu illerini gezip türküler peşinde gittiği sunuculuğunu yaptığı”Müzik ve yol” isimli kültür-müzik programıyla geniş kitleler tarafından tanındı. Geleneksel İskoç kıyafetleri ve elinde gitarıyla Anadolu’nun 75 ilini gezdiği bu program ile Türk Müziğinin en önemli eserleri üzerine 4 yılda 120’ün üzerinde belgesel film üretti ve sundu.

Paul Dwyer Music kanallarında türkülerimizi farklı bir yorumla yeniden günışığına çıkarıyor. Her hafta takipçilerinin istediği bir eseri; yeniden profesyonel bir kayıtla “Dünya Müzik Arşivi”ne ekliyor. Bu projenin devamı olarak yurt dışındaki konserlerinde türkülerimizi Paul Dwyer gözüyle Anadoludan Esintiler olarak yurt dışındaki Yabancı ve Türk seyircilerle buluşturmaya devam ediyor.

2000 yılında kurduğu Selina Music Productions (SMP) aracılığıyla YouTube kanalı üzerinden çeşitli türküler ve yeni parçalar yayımlamakta; müzisyen kimliğinin yanında oyunculuk ve seslendirme ile ilgilenmektedir.

2010 yılında türküleri konu alan ve Habertürk TV'de yayınlanan Müzik ve Yol programı sunmaya başlamıştır. Habertürk TV ile 3 ay - 13 bölüm için anlaşan Paul, bu süreyi uzatıp 4 yıl boyunca Türkiye'nin 75 ilini gezip 120'den fazla bölüm yapmıştır.

2020 yılında yönetmenliğini Yasin Uslu'nun üstlendiği, senaryosunu Funda Çetin'in kaleme aldığı tarih ve kurgu türündeki Türk yapımı “Ya İstiklal Ya Ölüm” adlı mini televizyon dizisinde 18 Mart 1915 tarihinde Çanakkale Deniz Savaşları'nın İngiliz komutanı olan amiral Sir John de Robeck karakterini canlandırdı. Dizide İlker Kızmaz (Mustafa Kemal Paşa), Birkan Sokullu, Dolunay Soysert (Halide Edip Adıvar), Osman Sonant (Ali Fuat Cebesoy), Mehmet Özgür (Mehmet Akif Ersoy), Rıza Kocaoğlu, Hilmi Cem İntepe, Melis Sezen, Ushan Çakır (Salih Bozok), Burak Tamdoğan (Mustafa Fevzi Çakmak) gibi oyuncularda rol aldı.

Albümleri :
1991 - Belki Yes, Belki No
2010 - Ya Bugün Ya Da Yarın
2013 - Kar Var, Duman Yok
2015 - Paul Dwyer ile Klasik Gitar
2019 - Bach Cello Suites: Odds
2021 - Deriko
2021 - Mağusa Limanı
2021 - Kar Yağar Kar Üstüne

Rol aldığı Filmler ve Dizileri :
2020 - Ya İstiklal Ya Ölüm (Sir John de Robeck) (Tv Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Paul Dwyer için yapılan aramalar

Paul Dwyer, Paul Dwyer biyografi, Paul Dwyer hayatı, Paul Dwyer özgeçmişi, Paul Dwyer hakkında, Paul Dwyer doğum yeri, Paul Dwyer fotoğraf, Paul Dwyer video, Paul Dwyer resim, Paul Dwyer kimdir?, Paul Dwyer kaç yaşında?, Paul Dwyer nereli, Paul Dwyer memleketi