FB TW PIN NWS
BioRank 8487

Paul Delvaux

Doğum tarihi : 23.Eylül.1897 Ölüm tarihi : 20.Temmuz.1994
Paul Delvaux kaç yaşında öldü : 97
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Ressam
Paul Delvaux doğum yeri : Liege, Belçika
Ölüm yeri : Veurne, Belçika

Paul Delvaux Biyografisi

Belçikalı gerçeküstücü ressam durağan figürleriyle tanınmıştır.
Hukukçunun oğlu olan Delvaux, 23 Eylül 1897 yılında Liege kentinde dünyaya geldi.

İlk olarak Brüksel Güzel Sanatlar Akademisi’nde klasik sanat öğrenimi ve mimarlık eğitimi aldı.

O dönemde Avrupa’nın tüm akademilerinde hakim olan Neo-Empresyonist tekniklerini kullandı. 1920’lerde dışa vuruculuğa yöneldi.

İlk sergisini 1924’te Sillon grubunun ressamlarıyla birlikte açtı. Bu gruptaki ressamlar yapıtlarında insan figürü kullanmamakla tanınmaktaydı.

1930’larda Salvador Dalí, Giorgio de Chirico ve Rene Magritte gibi gerçeküstücülerden etkilenmeye başladı.

Delvaux önemli uluslararası sürrealist sergilere 1938’den sonra İtalya’dayken katılmaya başladı. Geriye-dönük ilk sergisini 1944’de Brüksel’deki Güzel Sanatlar Sarayı’nda açtı.

Kısa zamanda Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde kürsü sahibi oldu.

Büyük tuvaller yapmaktan kaçınmayan sanatçı Ostend, Brüksel ve Liege kentlerinde bazı duvar resimleri de yaptı.1,50 x 2,50 m. boyutlarındaki Akropol adlı tuval, ressamın iyi çalışmalarına örnek olarak gösterildi.

Delvaux Avrupa’nın birçok yerinde Kuzey ve Güney Amerika ile Afrika’da sergiler açtı, İtalya ve Belçika’da önemli ödüller kazandı.

Belçikalı ressam 20 Temmuz 1994 yılında doğduğu ülkede hayatını kaybetti.

Önemli Yapıtları: Uyuyan Venüs, Dantelli Kadın, Tatlı Gece, Aynadaki Kadın, Dantel Biçimli Cenaze Korteji, Uyuyan Kent, Su Perileri, Noktürn, Pygmalion, Sokaktaki Adam, Sirenlerin Koyu, Kızıl Şehir, Gezinen Kadın ve Bilgin, Çarmıha Gerilmeler, Noel Gecesi, Dünyanın Sonu, Gölgeler, Klasik Bir Peyzaj’da Genç Kadınlar, Vigil, Orman Perileri, Kentte Tan Vakti.

Kaynak:Biyografi.info

Paul Delvaux için yapılan aramalar

Paul Delvaux, Paul Delvaux biyografi, Paul Delvaux hayatı, Paul Delvaux özgeçmişi, Paul Delvaux hakkında, Paul Delvaux doğum yeri, Paul Delvaux fotoğraf, Paul Delvaux video, Paul Delvaux resim, Paul Delvaux kimdir?, Paul Delvaux kaç yaşında?, Paul Delvaux nereli, Paul Delvaux memleketi