FB TW PIN NWS
BioRank 5230

Park Chan-wook

Doğum tarihi : 23.Ağustos.1963
Park Chan-wook kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Yönetmen
Park Chan-wook doğum yeri : Seoul, Güney Kore

Park Chan-wook Biyografisi

The Vengeance Trilogy (İntikam Üçlemesi) serisi ile tanınan Güney Kore’li yönetmen. Ülkesinin en popüler yönetmenlerinden birisi olan Chan-wook, İntikam Üçlemesi’nin ikinci filmi olan Oldboy (İhtiyar Delikanlı) ile bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir anda ünlü olmuştur. Her ne kadar yönetmenliği ile tanınsa da ayrıca senaryo yazarı, yapımcı ve eleştirmen de olan Chan-wook, eserlerinde Alfred Joseph Hitchcock, İngmar Bergman ve Roman Polanski’nin izlerini taşır.
Park Chan-wook, 23 Ağustos 1963 tarihinde, Seoul, Güney Kore’de dünyaya geldi. Sogang Üniversitesi’nde felsefe okuyan Chan-wook, burada okuduğu yıllarda Sogang Film Topluluğu’nu kurdu ve çağdaş sinema teorileri üzerine bir dizi makale yayınladı.

Üniversitede okuduğu yıllarda sinema eleştirmeni olmak isteyen Chan-wook, mezuniyetinden sonra bir süre film eleştirileri kaleme aldıysa da, kısa bir süre içerisine Yu Yeong-jin ve My Sassy Girl filminden tanıdığımız Kwak Jea-yong gibi başarılı yönetmenlerin yanında asistan yönetmen olarak çalışmaya başladı.

Chan-wook’un yönetmen koltuğuna oturduğu ilk film, 1992 tarihini taşıyan The Moon Is.. the Sun’s Dream oldu. Bu filmi 1997 tarihli Trio izledi. İlk filmleri hem gişede hem de eleştirmenlerin nazarında başarılı olamayan Chan-wook, bir süre daha hayatını sinema eleştirmeni olarak kazanmaya devam etti.

2000 yılı, yönetmenin şansının döndüğü yıl oldu. Eleştirmenler tarafından çok olumlu karşılanan ve de gişe başarısıyla da Chan-wook’u mutlu eden Joint Security Area, Güney Kore sinema tarihinin en fazla izlenen yerli yapımı oldu. Bu filmle beraber gelen maddi ve manevi rahatlama sayesinde kendi kafasıdaki projelere odaklanabilen başarılı yönetmen, 2002 yılında, ileride İntikam Üçlemesi adıyla anılacak olan serinin ilk filmi olan Sympathy for Mr. Vengeance (Bay İntikam İçin Sempati)’yi filme aldı.

Orjinal olarak bir üçleme fikri taşımasa da, daha sonra çekilen Oldboy ve Sympathy for Lady Vengance (Bayan İntikam İçin Sempati) adlı filmlerle tamamlayıcı bir unsur oluşturan Sympathy for Mr. Vengeance, başarılı yönetmenin yurt dışına açıldığı film oldu.

Serinin 2. filmi olan 2004 tarihli Oldboy (İhtiyar Delikanlı), serinin en tanınan filmi oldu. Cannes, Asia Pacific, Grand Bell gibi pek çok festivalden çok sayıda ödül kazanan film, yönetmenine de 57. Cannes Film Festivali’nde Grand Prix ödülü kazandırdı. 15 yıl boyunca bir otel odasında rehin tutulan Oh Dae-Su’nun serbest kalışının ardından intikam duygusuna düştüğü esaretin anlatıldığı Oldboy, 2008 yılında, CNN kanalının düzenlediği ankette tarihin en iyi Asya yapımı filmlerinden birisi seçildi

2004 yılında Three... Extremes adlı korku filmi için kamera karşısına geçen Chan-wook, 2005 yılında ise İntikam Üçlemesi’nin son filmi olan Sympathy for Lady Vengance’ı yayınladı. Korku ve vahşet öğelerinin bolca bulunduğu filmlerle ünlenen yönetmen, 2006 yılında vizyona giren I'm a Cyborg, But That's OK adlı romantik komedi filmiyle sevenlerini şaşırttıysa da, alışılageldik tarzına geri dönmesi uzun sürmedi; 2009 yılında son filmi olan Thirst ile vampirlerin dünyasına alışılmadık bir bakış açısı getirirken, hayranlarını da sevindirdi.

Park Chan-wook, Kim Eun-hee ile evlidir. 1 kız çocuğu vardır.

Ödülleri :
2009 - 62.Cannes Film Festivali -Jüri Özel Ödülü (Kan Arzusu)
2004 - 57.Cannes Film Festivali - Büyük Jüri Ödülü (İhtiyar Delikanlı)

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2018 - The Little Drummer Girl (TV Dizisi)
2016 - Hizmetçi (Sinema Filmi)
2012 - Lanetli Kan: Masumiyetin Sonu (Sinema Filmi)
2011 - 60 Seconds of Solitude in Year zero(Sinema Filmi)
2009 - Thirst / Kan Arzusu (Sinema Filmi)
2006 - Ben Bir Robotum Ama Sorun Değil (Sinema Filmi)
2005 - İntikam Meleği (Sinema Filmi)
2004 - Üç Sıradışı (Sinema Filmi)
2003 - Oldboy / İhtiyar Delikanlı (Sinema Filmi)
2002 - Haklı İntikam (Sinema Filmi)
2000 - Birleşik Güvenlik Bölgesi (Sinema Filmi)

Senaryo :
2009 - Kan Arzusu (Sinema Filmi)
2006 - Ben Bir Robotum Ama Sorun Değil (Sinema Filmi)
2004 - Üç Sıradışı (Sinema Filmi)
2003 - Oldboy / İhtiyar Delikanlı (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Park Chan-wook filmleri

Tüm Park Chan-wook filmleri

Park Chan-wook için yapılan aramalar

Park Chan-wook, Park Chan-wook biyografi, Park Chan-wook hayatı, Park Chan-wook özgeçmişi, Park Chan-wook hakkında, Park Chan-wook doğum yeri, Park Chan-wook fotoğraf, Park Chan-wook video, Park Chan-wook resim, Park Chan-wook kimdir?, Park Chan-wook kaç yaşında?, Park Chan-wook nereli, Park Chan-wook memleketi