FB TW PIN NWS
BioRank 93

Pablo Escobar

Doğum tarihi : 01.Aralık.1949 Ölüm tarihi : 02.Aralık.1993
Pablo Escobar kaç yaşında öldü : 44
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek :
Pablo Escobar doğum yeri : Rionegro, Antioquia, Kolombiya
Ölüm yeri : Medellin, Kolombiya

Pablo Escobar Biyografisi

Uyuşturucu kaçakçısı

80'lerde Escobar'ın karteli, Amerika'ya giden kokainin %80'den sorumluydu. Pablo Escobar tarihin gelmiş geçmiş en büyük uyuşturucu baronudur. Ne ondan önce ne de ondan sonra kimse onun egemenliğine yaklaşamamıştır.

Pablo Escobar, 1 Aralık 1949 tarihinde Rionegro, Antioquia, Kolombiya’da çiftçi bir babanın ve ilkokul öğretmeni bir annenin 7 çocuğundan biri olarak doğmuştur. Tam adı Pablo Emilio Escobar Gaviria’dır. Babasının adı Juan Pablo Escobar’dır.

Uyuşturucu ticaretine başlamadan önce araba hırsızlığı ve çalıntı mezar taşı satma gibi işler yapıyordu. Pablo Escobar uyuşturucu ticaretine girdiği zaman ise sanki bu iş için doğmuş gibi başarılı oldu.

1975 yılında Medellin bölgesinin en büyük uyuşturucu baronlarından olan Fabio Restrepo'yu öldürterek Medellin'de ki tüm uyuşturucu trafiğini ele geçirdi. 1976 yılına gelindiğinde Escobar ve çok sayıda adamı Ekvator'da 18 kg uyuşturucu madde ile yakalandı. Pablo Escobar dava boyunca hakimlere rüşvet önerisinde bulundu. Aylar süren yasal süreçte 2 tutuklama memuru Escobar tarafından öldürülünce dava düştü.

1982 yılında Kolombiya Liberal Partisinden seçimlere girerek Kolombiya Temsilcileri Odası'na yedek üye olarak seçildi. Siyasi güç elde ederek polis ve halk desteğini arkasına aldı.

Pablo Escobar, haftada 420 Milyon Dolar kazanmaya başladı. Yıllık geliri 30 Milyar dolarlara kadar çıktı. Kardeşi ve başmuhasebecisi Roberto Escobar'ın anlattığını göre Pablo Escobar sadece paralarını bir arada tutmak için bile ayda 2500 $'lık paket lastiği satın alıyordu.

Fakat böylesine büyük paraları saklamak için seçtiği yerler virane yerler olunca her yıl parasının %10'unu farelerin yemesinden ya da su akıntısına denk gelmesinden dolayı kaybediyordu.

27 Kasım 1989 tarihinde bir yolcu uçağına bir muhbirin Escobar aleyhine sahip olduğu kanıtlar yüzünden bomba koydurarak havada patlattılar. Saldırı 110 kişinin ölümüyle sonuçlandı.

Puerto Triunfo'daki abartılı evinde, Escobar aynı zamanda, içinde su aygırı, zürafa, fil ve diğer hayvanları barındıran özel bir hayvanat bahçesi inşa etti! Kötü ününe rağmen, Escobar, Kolombiya'daki fakirlere yardım için bir kuruluş kurdu. Hastanelere ve kiliselere yardım yaptı, futbol stadyumları ve parklar inşa etti. Halk bir zaman sonra Escobar'ı Robin Hood diye adlandırmaya başladı.

Escobar öylesine büyüdü ki günde Amerika'ya 15 ton kokain sokmaya başladı. Bu da haliyle Amerika'nın dikkatini çekti ve Amerika hukümeti Kolombiya'ya baskı yapmaya başladı.

Pablo Escobar, 1991 yılında Kolombiya hükümeti ile müzakerelerde bulundu, terör olaylarına son vermek karşılığında kendisinin teslim olacağını fakat özel bir hapishanede kalacağını ve ceza indirimi gibi isteklerde bulundu. İstekleri kabul edilince kendisi kendine “La Catedral” adı ile bir cezaevi yaptırdı. Ancak terör hariç diğer suç faaliyetleri devam etti. 22 Temmuz 1992 tarihinde devlet onu başka bir geleneksel bir hapishaneye taşımaya kalkınca hapishaneden kaçtı.

Pablo Escobar'ın en çekindiği şey ise Amerika hapishanelerinde ceza çekmekti. Sırf bu nedenle Kolombiya hükümetine, hükümet borçlarını kapatmaya karşılık (onlarca milyar dolar), suçlu iade yasasını değiştirmeyi teklif etti. Fakat kabul edilmedi.

Pablo Escobar'ın haliyle polislerle de başı dertteydi. Polisler tarafından aranan Pablo Escobar 1993 yılında her bir polisin başına 3000 dolar ödül koymuştu. Bu ödülü almak isteyen siviller ise o dönem 400 polisi sokaklarda öldürmüştü.

Pablo Escobar, 200 yargıç, 1000 polis, gazeteci ve hükümet yetkilisinin de dahil olduğu toplamda 4000 kişinin ölümünden sorumluydu.

Escobar'ın hayatı rahat değildi. Bir yandan devlet onu yakalamak ve ülke çapında yaşattığı teröre son vermek isterken, diğer yandan da Escobar'ın rakipleri onu ortadan kaldırmak için mesai yapıyorlardı. Escobar hayatının son yıllarında o evden o eve kaçarak ve ailesiyle sadece telefonda görüşerek geçirmiştir.

Pablo Escobar, 2 Aralık 1993 tarihinde Medellin, Kolombiya’da 44 yaşında silahlı çatışmada öldürülmüştür. Cenaze törenine yaklaşık 25 bin civarı seveni katıldı.

Pablo Escobar, Mart 1976 yılında Maria Victoria Henao ile evlendi. (Juan Pablo) Sebastiá Marroquín (d. 1977) ve Manuela Escobar (d. 1984) adlarında iki çocuğu oldu.

Hakkında yapılan Film ve Diziler :
2016 - The Infiltrator
2015 - Narcos (Dizi)
2014 - Escobar: Paradise Lost
2012 - El Patron Del Mal (Dizi)
2011 - Killing Pablo
2010 - 30 for 30
2009 - Escobar
2001 - Blow
1994 - Clear and Present Danger


Kaynak:Biyografi.info

Pablo Escobar için yapılan aramalar

Pablo Escobar, Pablo Escobar biyografi, Pablo Escobar hayatı, Pablo Escobar özgeçmişi, Pablo Escobar hakkında, Pablo Escobar doğum yeri, Pablo Escobar fotoğraf, Pablo Escobar video, Pablo Escobar resim, Pablo Escobar kimdir?, Pablo Escobar kaç yaşında?, Pablo Escobar nereli, Pablo Escobar memleketi