FB TW PIN NWS
BioRank 6145

Özer Sencar

Doğum tarihi : 09.Mayıs.1947
Özer Sencar kaç yaşında : 77
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Akademisyen
Özer Sencar doğum yeri : Ödemiş, İzmir

Özer Sencar Biyografisi

Metropoll Araştırma Merkezi Başkanıdır.

Özer Sencar, 9 Mayıs 1947 tarihinde İzmir'in Ödemiş ilçesinde doğmuştur. İlkokul ortaokul ve liseyi Ödemiş’de okuduktan sonra Ankara’da 1966 yılında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne kaydoldu. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TÜBİTAK bursunu kazanarak yüksek öğrenimini sürdürdü. 1970 yılında üniversite eğitimini bitirdi.

Tarım Bakanlığı Uşak Zirai Mücadele ve Karantina Müdürlüğü'nde kısa bir süre çalıştıktan sonra Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin 28 Şubat 1971 tarihinde açmış olduğu sınavı kazanarak aynı fakültenin Tarla Bitkileri Bölümü'ne asistan olarak girdi. 1976 yılında doktorasını tamamladı.

1979 yılında Atatürk Üniversitesi tarafından bir yıl süreyle ABD Michigan Eyaleti Michigan State Üniversitesi'nde araştırma ve inceleme yapmak üzere görevlendirildi.

1982 yılında doçent oldu. 1986 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Tokat Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümüne doçent olarak atandı ve Tarla Bitkileri Bölüm Başkanlığı görevine başladı. 1992-1994 yılları arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, 1993-1996 yılları arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı görevinde bulundu. 1996 yılında Üniversite yasası 38. maddesine göre Şekerbank Vakfında görevlendirildi. 2000 yılında üniversiteden emekli oldu.

Özer Sencar, Metropoll Araştırma Merkezinin kurucusudur ve başkanı olarak görev yapmaktadır.

Prof.Dr.Özer Sencar evli ve iki çocuk babasıdır.

Özer Sencar, FETÖ soruşturması kapsamında 7 Eylül 2016 tarihinde Ankara'da gözaltına alındı. Aynı günün akşamında serbest bırakılan Özer Sencar, 4 Haziran 2017 tarihinde yeniden gözaltına alındı. 6 Haziran 2017 günü serbest bırakıldı.

Kaynak:Biyografi.info

Özer Sencar için yapılan aramalar

Özer Sencar, Özer Sencar biyografi, Özer Sencar hayatı, Özer Sencar özgeçmişi, Özer Sencar hakkında, Özer Sencar doğum yeri, Özer Sencar fotoğraf, Özer Sencar video, Özer Sencar resim, Özer Sencar kimdir?, Özer Sencar kaç yaşında?, Özer Sencar nereli, Özer Sencar memleketi