FB TW PIN NWS
BioRank 2317

Özden Toker

Doğum tarihi : 07.Şubat.1930
Özden Toker kaç yaşında : 94
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek :
Özden Toker doğum yeri : Ankara

Özden Toker Biyografisi

İsmet İnönü'nün kızı

Özden Toker, 7 Şubat 1930 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Babası İsmet İnönü, annesi Mevhibe İnönü’dür. Ömer İnönü, Erdal İnönü, İzzet İnönü adlarında kardeşleri vardı. Ankara Çankaya’daki Pembe Köşk'te dünyaya gelen Özden’e “Özden” adını Mustafa Kemal ATATÜRK vermiştir. Çankaya İlkokulu ve Ankara Kız Lisesi'nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Bir süre İngiltere’de Edinburgh Üniversitesi'nde lisansüstü öğrenim gördü.

Özden Toker, İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanı olduğu dönemi (1938-1950) Çankaya Köşkü’nde geçirdi.

22 Şubat 1983 tarihinde Ankara’da kurulan İnönü Vakfı'nın kurucu üyelerinden olan Özden Toker, vakfın başkanlığını üstlenen annesi Mevhibe İnönü'nün sağlığında başkan yardımcılığını, onun 1992 yılında ölümünden sonra ise vakfın başkanlığını üstlenmiştir.

Özden Toker, 9 Şubat 1955 tarihinde Akis dergisi sahibi gazeteci, yazar Metin Toker ile evlendi. Bu evlilikten üç çocuğu oldu (Nurperi Özlen, Gülsün Bilgehan (d. 25 Şubat 1957), Güçlü Toker). Eşi Metin Toker 18 Temmuz 2002 tarihinde vefat etti. Kızı Gülsün Bilgehan, CHP’den 22., 24., 25. ve 26. dönem Ankara Milletvekili oldu.

Demokrat Parti iktidarı döneminde, Akis’teki yazıları nedeniyle eşi Metin Toker’in hapsedildiği iki farklı süreçte, kaleme aldığı makale, haber ve anılar; yaptığı röportajlar ile dergiye katkıda bulundu.

Ankara'da halen ikamet ettiği Pembe Köşk’de yaşayan Özden Toker, yurt genelinde ve değişik üniversitelerde Cumhuriyet dönemi ile ilgili yayın, araştırma, sergi ve konferanslar yapmaktadır.

Kitapları :
2008 - Metin Toker'den "Akis"ler.
2006 - Baba İnönü'den Ömer İnönü'ye Mektuplar


Kaynak:Biyografi.info

Özden Toker videoları

Tüm Özden Toker videoları

Özden Toker için yapılan aramalar

Özden Toker, Özden Toker biyografi, Özden Toker hayatı, Özden Toker özgeçmişi, Özden Toker hakkında, Özden Toker doğum yeri, Özden Toker fotoğraf, Özden Toker video, Özden Toker resim, Özden Toker kimdir?, Özden Toker kaç yaşında?, Özden Toker nereli, Özden Toker memleketi