FB TW PIN NWS
BioRank 8701

Osman Kehri

Doğum tarihi : ??.??.1949
Osman Kehri kaç yaşında : 75
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Ressam
Osman Kehri doğum yeri : İstanbul

Osman Kehri Biyografisi

Osman Kehri, 1949 yılında İstanbul'da doğmuştur. Ahmet adında kardeşi vardır. 1971 yılında şimdiki adı Marmara Üniversitesi olan Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Sanatlar Bölümü’nden mezun oldu. 1973 yılında gittiği Londra'da, Madison Artist Grafik Stüdyosu`nda illüstratör olarak çalıştı.
Türkiye'ye döndükten sonra bazı reklam şirketlerinde art direktör (Sanat Yönetmeni) olarak çalıştıktan sonra 1977 yılından beri kendi atölyesinde serbest grafik ve illüstrasyon çalışmaları yapmaktadır. Özellikle afiş, illüstrasyon, özgün baskı, tasarım, hikaye, öykü ve çocuk kitapları resimlemesi olmak üzere grafik sanatının çeşitli dallarında bir çok başarılı işe imza attı. 70'li yılların sonunda suluboya resim yapmaya başladı.

Mimar Sinan Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakülteleri'nin Grafik Bölümleri'nde öğretim görevlisi olarak illüstrasyon ve grafik dersleri verdi.

Çocuk kitapları illüstrasyonu, diğer çalışmalarına paralel olarak önemle yöneldiği bir başka alan oldu. llüstrasyonları ülkenin pek çok çocuk kitabı ve dergilerinde yayımlandı. Çocuk hikâye ve şiirleri edebi anlatım üslubuna uygun olarak farklı resimleme teknikleri uygulamaktadır.

Çok sayıda da karma sergide yer alan Osman Kehri, 15 kişisel sergi açmıştır. Daha çok İstanbul manzaralı ve güzelliklerini resmetmektedir.

Osman Kehri’nin eserleri ilk bakışta gelişigüzel fırça darbelerini andırıyor. Ancak, eserlerdeki bütünlük, sanatçının eşyaya bakışındaki ustalığı ve kendi yorumunu ortaya koyuyor.

Mehmet (d.1981) adında bir oğlu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Osman Kehri için yapılan aramalar

Osman Kehri, Osman Kehri biyografi, Osman Kehri hayatı, Osman Kehri özgeçmişi, Osman Kehri hakkında, Osman Kehri doğum yeri, Osman Kehri fotoğraf, Osman Kehri video, Osman Kehri resim, Osman Kehri kimdir?, Osman Kehri kaç yaşında?, Osman Kehri nereli, Osman Kehri memleketi