FB TW PIN NWS
BioRank 4845

Örsan Öymen

Doğum tarihi : 01.Mayıs.1938 Ölüm tarihi : 22.Temmuz.1987
Örsan Öymen kaç yaşında öldü : 49
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Gazeteci, Yazar
Örsan Öymen doğum yeri : Ankara
Ölüm yeri : Bodrum, Muğla

Örsan Öymen Biyografisi

Türkiye'de ‘Politika Kazanı’ köşesindeki yazılarıyla bir çığır açmış, Türk medya tarihinde 70’li ve 80’li yıllarda en çok okunan köşe yazarlarından birisi idi.

Örsan Öymen, 1 Mayıs 1938 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Tam adı Mustafa Örsan Öymen’dir. Babası Hıfzırrahman Raşit Öymen, annesi Fatma Nezaket Öymen’dir. Altan Öymen (d. 1932) abisi, Onur Öymen (d.1940) ise amcasının oğludur. Çerkes asıllı olan Öymen ailesi vakti zamanında dedelerinin babası Mehmet Raşit Bey Çeçenistan’dan Trabzon’a göç etmişlerdir. Ve daha Örsan Öymen doğmadan ailenin bir kısmı Ankara’ya taşınmıştır. Onur Öymen ’nin babası Mahmud Münir Öymen ise İstanbul’a taşınmıştır.

Örsan Öymen, 1950 ve 1960'lı yıllarda Tercüman, Dünya, Ulus, Öncü gazetelerinde çalıştı. Uzun yıllar Alman Radyo Televizyonu'nda (WDR) radyo programcılığı, muhabirlik ve yorumculuk yaptı. Almanya’da çalıştığı yıllarda Gisela Marie Öymen'le evlendi.

1969 yılında Türkiye'ye dönen Örsan Öymen, TRT'nin yapılanmasında önemli rol oynadı, Söz Meclisten Dışarı programını yaptı.

Günaydın gazetesinde "06 Ankara" adlı köşesinde yazan Örsan Öymen, ağabeyi Altan Öymen ile Anka Haber Ajansı'na da destek verdi. 1973 yılında Milliyet gazetesinde özgün politik taşlamalarını "Politika Kazanı" başlığıyla yazmaya başladı. Burada çalıştığı süreçte Uğur Mumcu ile beraber ortak araştırmalar yaptı.

Örsan Öymen, Gisela Marie Öymen ile Batı Almanya, Berlin’de evlendi. Örsan Kunter Öymen (d.1965), Yasemin Öymen (d.1969), Britta Öymen-Mischke adlarında 3 çocuğu vardır.

Örsan Öymen, 22 Temmuz 1987 tarihinde Bodrum, Muğla’da 49 yaşında kalp krizi sonucu ölmüştür.

Kitapları :
1978 - Politika Kazanı
1987 - Bir ihtilal daha var : 1908-1980


Kaynak:Biyografi.info

Örsan Öymen için yapılan aramalar

Örsan Öymen, Örsan Öymen biyografi, Örsan Öymen hayatı, Örsan Öymen özgeçmişi, Örsan Öymen hakkında, Örsan Öymen doğum yeri, Örsan Öymen fotoğraf, Örsan Öymen video, Örsan Öymen resim, Örsan Öymen kimdir?, Örsan Öymen kaç yaşında?, Örsan Öymen nereli, Örsan Öymen memleketi