FB TW PIN NWS
BioRank 5603

Ömer Bolat

Doğum tarihi : 30.Ağustos.1963
Ömer Bolat kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Bakan
Ömer Bolat doğum yeri : İstanbul

Ömer Bolat Biyografisi

3 Haziran 2023 tarihinde Ticaret Bakanı olarak atandı.

Ömer Bolat, 30 Ağustos 1963 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ekonomik İlişkiler Bölümü’nden 1984 yılında mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Avrupa entegrasyonu alanında Hollanda’da Amsterdam Üniversitesi Avrupa Enstitüsü’nde tamamladı. Ayrıca Almanya, Kiel Üniversitesi Dünya Ekonomisi Enstitüsü’nün yüksek lisans düzeyindeki Uluslararası Ekonomi ve İşletme Programı’ndan mezun oldu.

Ömer Bolat, Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü’nde “Avrupa Para Sistemi” konusundaki teziyle doktorasını 1989 yılında tamamladı. Daha sonra İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği alanında “profesör” unvanına sahip oldu.

30'a yakın kitap-rapor'un yanı sıra, çeşitli yayın organlarında yayınlanmışl çok sayıda makalesi vardır.

Ömer Bolat 1981-1993 yıllarında, İktisadi Kalkınma Vakfında (İKV) uzman-araştırmacı olarak çalıştı. 1993 yılında Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Sekreterliği görevine başladı. Ömer Bolat, MÜSİAD’da 4 yıl Genel Başkan Yardımcısı ve 4 yıl da Genel Başkan olarak görev yaptı.

Ömer Bolat, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev alırken, 2000 yılından bu yana Albayrak Holding’de de üst düzey yönetici olarak iş hayatını sürdürdü.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’de Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de üstlenen Ömer Bolat, AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliğini de yürüttü.

İngilizce ve Almanca bilen Ömer Bolat, evlidir ve 2 çocuğu vardır.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerinde, Ticaret Bakanı görevi yapan Mehmet Muş, Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Samsun milletvekili seçildi.

3 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde, Ticaret Bakanlığına Ömer Bolat getirildi.

Kaynak:Biyografi.info

Ömer Bolat hakkında haberler

Tüm Ömer Bolat haberleri

Ömer Bolat için yapılan aramalar

Ömer Bolat, Ömer Bolat biyografi, Ömer Bolat hayatı, Ömer Bolat özgeçmişi, Ömer Bolat hakkında, Ömer Bolat doğum yeri, Ömer Bolat fotoğraf, Ömer Bolat video, Ömer Bolat resim, Ömer Bolat kimdir?, Ömer Bolat kaç yaşında?, Ömer Bolat nereli, Ömer Bolat memleketi