FB TW PIN NWS
BioRank 7895

Nuri Okutan

Doğum tarihi : 06.Aralık.1962
Nuri Okutan kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Milletvekili
Nuri Okutan doğum yeri : Eğirdir, Isparta

Nuri Okutan Biyografisi

MHP Isparta milletvekili

Nuri Okutan, 6 Aralık 1962 tarihinde Isparta Eğirdir’de doğmuştur. Annesinin adı Fatmana’dır. İlkokulu ve Ortaokulu Eğirdir’de tamamlayan Nuri Okutan, eski adı Gönen Köy Enstitüsü olan şimdiki adıyla Gönen Anadolu Öğretmen Lisesi‘nden mezun oldu. Yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nde 1986 yılında tamamlayan Nuri Okutan, Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinde, Yönetim-Organizasyon alanında Yüksek Lisans yaptı.

Nuri Okutan 1989-1990 yıllarında bir yıl süre ile İngiltere’de Canterbury ve Margate kentlerinde mesleki konularda bilgi, görgü ve dil eğitimi aldı.

1986 yılında İçişleri Bakanlığınca açılan bir ay süreli planlama yönetimi kursuna katıldı. Yine 1986 yılında 6 ay süre ile planlama uzmanlığı yaptıktan sonra Bitlis Kaymakam adaylığı, Amasya-Taşova Kaymakam vekilliği, Bursa-Harmancık, Van-Bahçesaray, Erzurum-Narman, Van-Bahçesaray ve Gümüşhane-Kelkit ilçelerinde Kaymakamlık görevlerinde bulundu.

1993 yılında askerlik görevini yerine getirdi.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde 1996 yılında Şube Müdürü ve Daire Başkanı olarak görev yaptı. İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nde 1997 tarihinden 17 Ağustos 1999 tarihine kadar Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanı ve 1999 tarihinden 11 Ağustos 2000 tarihine kadar Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Nuri Okutan sırasıyla 2000 yılında Siirt, 2004 yılında Sakarya, 2007 Yılında Trabzon ve 2009 Yılında Şanlıurfa Valisi olarak atandı. Şanlıurfa Valisi iken 17 Ağustos 2011 tarihinde Resmî Gazetede yayımlanan bakanlar kurulu kararıyla merkez valiliğine alındı.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde (MHP) Milliyetçi Hareket Partisi’nden Isparta Milletvekili seçildi. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi’nden yeniden Isparta Milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesidir.

Nuri Okutan, Demet Okutan ile evlidir. Ramazan, Reyyan ve Ahmet Alp adlarında 3 çocuğu vardır.

10 Mart 2017 tarihinde yapılan MHP Merkez Disiplin Kurulu toplantısında Merkez Disiplin Kurulu'na sevk edilmiş bulunan Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Isparta Milletvekili Nuri Okutan ve Sinan Oğan hakkında partiden ihraç edilmesine karar verildi.

25 Ekim 2017 tarihinde İyi Parti'nin kuruluşu ile birlikte İyi Parti'ye katıldı. 24 Haziran 2018 seçimlerinde Milletvekili adayı olmayacağını açıkladı.

Kaynak:Biyografi.info

Nuri Okutan için yapılan aramalar

Nuri Okutan, Nuri Okutan biyografi, Nuri Okutan hayatı, Nuri Okutan özgeçmişi, Nuri Okutan hakkında, Nuri Okutan doğum yeri, Nuri Okutan fotoğraf, Nuri Okutan video, Nuri Okutan resim, Nuri Okutan kimdir?, Nuri Okutan kaç yaşında?, Nuri Okutan nereli, Nuri Okutan memleketi