FB TW PIN NWS
BioRank 9159

Nuri Mehmet Conker

Doğum tarihi : ??.??.1882 Ölüm tarihi : 11.Ocak.1937
Nuri Mehmet Conker kaç yaşında öldü : 55
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Asker, Yazar, Bakan
Nuri Mehmet Conker doğum yeri : Selanik, Yunanistan
Ölüm yeri : Ankara

Nuri Mehmet Conker Biyografisi

Atatürk'ün silah arkadaşı olan asker ve siyaset adamı.
1882 yılında Selanik'de doğdu. 1902'de Harbiye'yi, 1905'de Harp Akademisi'ni bitirdi. Atatürk'ün çocukluk ve silah arkadaşıdır. Conker Selanik'te 3. Ordu'da, Hareket Ordusu'nda, Arnavutluk Harekatında, Afrika'da Trablusgarp ve Bingazi muharebelerinde, Anafartalar'da ve Conkbayırı muharebelerinde, doğuda Muş Cephesinde bulundu. İleri saflarda yer aldığı Bolayır ve Conkbayırı muharebelerinde yaralandı.

Nuri Conker, 1920 Haziranında Ankara'ya gelerek Kurtuluş Savaşı'na katıldı. Kendisine önce TBMM tarafından basın ve istihbarat müdürlüğü görevi, bir süre sonra da Ankara bölge komutanlığı verildi. Kısa bir süre de Ankara valiliği yaptı. 1921 Mart ayı için de bazı satın alma işleri için Almanya'ya gönderildi; Eylül 1920, Mart 1921 tarihlerinde 41. Tümen komutanlığı ve aynı zaman da Adana Valiliği görevini yürüttü.

1921 yılında kendi isteğiyle emekli olan Conker, 1925-1927 yılları arasında Kütahya Milletvekilliği, 1932-35 yılları arasında da Gaziantep milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi başkan vekilliği yaptı. Conker'in "Zabit ve Komutan" adlı bir eseri vardır. 1937 yılında Ankara'da öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Nuri Mehmet Conker için yapılan aramalar

Nuri Mehmet Conker, Nuri Mehmet Conker biyografi, Nuri Mehmet Conker hayatı, Nuri Mehmet Conker özgeçmişi, Nuri Mehmet Conker hakkında, Nuri Mehmet Conker doğum yeri, Nuri Mehmet Conker fotoğraf, Nuri Mehmet Conker video, Nuri Mehmet Conker resim, Nuri Mehmet Conker kimdir?, Nuri Mehmet Conker kaç yaşında?, Nuri Mehmet Conker nereli, Nuri Mehmet Conker memleketi