FB TW PIN NWS
BioRank 7770

Nurettin Baransel

Doğum tarihi : ??.??.1897 Ölüm tarihi : 21.Mayıs.1967
Nurettin Baransel kaç yaşında öldü : 70
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Komutan, Asker
Nurettin Baransel doğum yeri : Ankara
Ölüm yeri : İstanbul

Nurettin Baransel Biyografisi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 7. Genelkurmay Başkanı'dır.
Nurettin Baransel, tam adı Ahmet Nurettin Baransel’dir. 1897 yılında İstanbul'da doğmuştur. 1912 yılında Piyade Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'nu bitirdi.

1919 yılına kadar Takım Komutanlığı, Emir Subaylığı ve Bölük Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1 Mart 1921 tarihinde Harp Akademisinde öğrenci iken Anadolu'ya geçerek Millî Ordunun çeşitli birliklerinde görev yapmıştır. 1923 yılında tekrar girdiği Harp Akademisini 1925 yılında kurmay subay olarak bitirdikten sonra; 7'nci Tayyare Bölük Komutanlığı, Hava Müfreze Kurmay Başkanlığı, Eskişehir Tayyare İstasyon Komutanlığı, İzmir Hava Grup Komutanlığı, Genelkurmay Hava Kontrol Amirliği, 23'üncü Tümen 69'uncu Alayda Tabur Komutanlığı, 7'nci ve 8'inci Kolordularda Şube Müdürlüğü, 3'üncü Tümen 11'inci Alay Komutanlığı, Harp Akademilerinde Öğretim Üyeliği, 5'inci Tümen 13'üncü Alay Komutanlığı ve Ağrı Hudut Tugay Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.

1939 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile 1'inci Süvari Tümen Komutan Vekilliği yapmış, 1941 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir. Tümgeneral rütbesi ile 16'ncı, 5'inci, 22'nci ve 17'nci Tümen Komutanlığı ile 1'inci Ordu Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, 1947 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile 6'ncı ve 3'üncü Kolordu Komutanlığı ve 3'üncü Ordu Komutan Vekilliği görevlerinde bulunduktan sonra 1951 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir. Orgeneral rütbesi ile 3'üncü Ordu Komutanlığı, 1'inci Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürütmüştür. 28 Mayıs 1954 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı görevine atanmıştır. 25 Ağustos 1955 tarihinde atandığı Yüksek Askerî Şûra Üyeliği görevini yürütmekte iken 14 Temmuz 1960 tarihinde yaş haddinden emekli olmuştur.

Balkan savaşı, 1'inci Dünya savaşı ve Kurtuluş Savaşı'na katılan Orgeneral Nurettin Baransel; Harp Madalyası, Gümüş Liyakat Madalyası ve İstiklal Madalyası sahibidir.

Fransızca bilen Nurettin Baransel, Mihriye Baransel evli ve iki çocukluydu. 21 Mayıs 1967 tarihinde 70 yaşında vefat etti. Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Kaynak:Biyografi.info

Nurettin Baransel için yapılan aramalar

Nurettin Baransel, Nurettin Baransel biyografi, Nurettin Baransel hayatı, Nurettin Baransel özgeçmişi, Nurettin Baransel hakkında, Nurettin Baransel doğum yeri, Nurettin Baransel fotoğraf, Nurettin Baransel video, Nurettin Baransel resim, Nurettin Baransel kimdir?, Nurettin Baransel kaç yaşında?, Nurettin Baransel nereli, Nurettin Baransel memleketi