FB TW PIN NWS
BioRank 8509

Norman Borlaug

Doğum tarihi : 25.Mart.1914 Ölüm tarihi : 12.Eylül.2009
Norman Borlaug kaç yaşında öldü : 95
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Bilim adamı
Norman Borlaug doğum yeri : Cresco, Iowa, ABD
Ölüm yeri : Dallas, Teksas, ABD

Norman Borlaug Biyografisi

"Yeşil Devrim"in babası olarak tanınan Amerikalı tarım bilimci, 20'inci yüzyılda tarım alanında yeni yöntemler geliştirdi. Geliştirdiği tarım teknolojisiyle dünyadaki açlık sorununu yenmeyi amaçlayan Norman Borlaug Yeşil Devrim'in öncülerinden olup 1970 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştır.

Norman Borlaug, 25 Mart 1914 tarihinde Cresco, Iowa, ABD’de Norveçli bir göçmen ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Tam adı Norman Ernest Borlaug’dır. Minnesota Üniversitesi'nde bitki biyolojisi öğrenimi gören Borlaug, aynı üniversitede bitki patolojisi dalında doktora derecesini aldı. Daha sonra 1944-1960 yılları arasında Rockefeller Vakfı'nın Meksika'da uyguladığı Meksika Tarım Programı'nda araştırmacı olarak çalıştı. Tahıl bitkilerinin ıslahıyla uğraştı ve ürün verimi yüksek olan yeni ırklar geliştirdi.

Genetik bitki patolojisi üzerine doktorasını tamamladıktan sonra Meksika’da araştırmalarına başladı. İlk tespit ettiği sorun, buğday rekoltesini düşüren ve gıda kıtlığına sebep olan buğday mantarı oldu.

Sorunun üstesinden gelmek için Borlaug birçok fayda sağlayan yarı bodur Meksika türleri geliştirdi. Daha kısa buğday, daha güçlü gövde ve standartlardan iki ya da üç kat daha fazla tohum üretti. Bu yeni türler Meksika’daki buğday ekimini farklı boyutlara taşıdı

Borlaug'un Meksika hükümetiyle çalıştığı süre içinde Meksika'nın buğday üretimi üç katına çıktı; 1963 yılında ülkede yetiştirilen buğdayın %95’i Borlaug’un yetiştirme programlarından sağlanıyordu. Buğday hasadı o sene, 1944’te Meksika’ya ilk geldiği zamandakinden 6 kat daha fazlaydı. Çalışmalarını daha sonra Hindistan ve Pakistan’a taşıdı ve getirdiği yeni tohumlarla dünyadaki açlık sorunuyla baş etmek için emek harcadı. 1965 ve 1970 yılları arasında Hindistan’ın buğday mahsulü 12 milyondan 21 milyon tona yükseldi. Kısa sürede çalışma prensipleri ve fikirleri Çin ve Afrika’da taklit edildi. 1960'ların ortalarında ithal edilen cüce buğday, Pakistan ve Hindistan'ın buğday üretiminde de yüzde 60'lık bir artış meydana geldi.

Norman Borlaug, biyoteknolojiden faydalanarak hastalıklara, hatta susuzluğa dayanıklı tahıl ürünleri geliştirmiş, bu sayede 1960 ve 1990 yılları arasında Asya, Afrika ve Latin Amerika'da gıda üretimi 2 kattan fazla artmıştı.

Norman Borlaug, ayrıca, triticale adıyla bilinen bir buğday-çavdar melezi geliştirdi.

Norman Borlaug, bu çabalarından dolayı 1970 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmüştür.

Tahıl bitkilerini islah ederek Pakistan ve Hindistan'da hububat üretimi 4 kat artıran Norman Bourlaug, Amerika'da sivillere verilen en yüksek ödül olan Kongre Altın Madalyası'nı da almaya hak kazanmıştır. ABD Başkanlık Özgürlük madalyasını da alan Norman Borlaug, bu üç ödülü birden alan 5 kişiden biri oldu.

1960-1963 yılları arasında Amerika Kıtası Gıda Bitkileri Programı'nın, 1964-1979 yılları arasında Meksiko'daki Uluslararası Mısır ve Buğday Geliştirme Merkezi'nin yöneticiliğini yapan Borlaug, tarım, nüfus kontrolü ve besin kaynakları konusundaki birçok oturum ve komiteye de danışman olarak katılmıştı. 1986 yılında Dünya Gıda Ödülü'nü başlattı. Asya ve Afrika'daki tarım üretiminin artışı için çalışmış olan Borlaug, dünyadaki açlık sorununun biyoteknoloji ile ortadan kalkacağını savunmuştur.

Norman Borlaug, 1937 yılında Margaret Borlaug ile evlendi. Eşi 8 Mart 2007 tarihinde öldü. Scotty Borlaug, William Borlaug, Norma Jean Laube adlarında 3 çocuğu vardır.

Norman Borlaug, 12 Eylül 2009 tarihinde Dallas, Teksas, ABD’de 95 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1982 - Wheat in the Third World
1983 - Land Use, Food, Energy and Recreation
1988 - Norman E. Borlaug: A Bibliography of Papers and Publications
1994 - Supplement to Transactions, Keynote Lecture
1997 - Norman Borlaug on World Hunger
2002 - La revolución verde, paz y humanidad
2003 - Feeding a World of 10 Billion People: The TVA/IFDC Legacy
2004 - Vision of 2050 Agriculture in China: Dare to Dream
2009 - Fiat panis: für eine Welt ohne Hunger


Kaynak:Biyografi.info

Norman Borlaug için yapılan aramalar

Norman Borlaug, Norman Borlaug biyografi, Norman Borlaug hayatı, Norman Borlaug özgeçmişi, Norman Borlaug hakkında, Norman Borlaug doğum yeri, Norman Borlaug fotoğraf, Norman Borlaug video, Norman Borlaug resim, Norman Borlaug kimdir?, Norman Borlaug kaç yaşında?, Norman Borlaug nereli, Norman Borlaug memleketi