FB TW PIN NWS
BioRank 5585

Nimet Baş

Doğum tarihi : 02.Mart.1965
Nimet Baş kaç yaşında : 59
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Politikacı
Nimet Baş doğum yeri : Ayrancı, Karaman

Nimet Baş Biyografisi

Devlet Bakanı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın milli eğitim bakanıdır. Cumhuriyet tarihinin en uzun süre görev yapan tek kadın bakanı olarak tarihe geçti.
Nimet Baş, 2 Mart 1965 tarihinde Karaman’ın Ayrancı ilçesinde on çocuklu bir ailenin kızı olarak doğmuştur. Nakliye işiyle uğraşan babasının adı Ferit Baş, ebe olarak görev yapan annesinin adı Emine Hanım’dır. Babasının daha önce yaptığı iki evlilikten 5 çocuğu varken bu evliliğinden de 5 çocuğu olur.

Konya Ereğli Cumhuriyet Lisesi'nden mezun oldu. 1988 yılında da İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1990 yılından sonra İstanbul Barosuna kayıtlı serbest avukat olarak çalışmaya başladı. İstanbul Barosu Çocuk Hakları Komisyonu'nda ve Çocuk Mahkemeleri'nde görev aldı.

59. ve 60. Hükümetlerde Devlet Bakanlığı yaptı. 60. hükümetteki kabine değişikliği sonrası Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın milli eğitim bakanı olmuştur.

3 Kasım 2002 seçimlerinde AK Parti'den İstanbul milletvekili seçildi. 2 Haziran 2005'te Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığına geldi. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde yeniden AK Parti'den İstanbul milletvekili seçildi.

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı iken, 3 Mayıs 2009 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı'na atandı. 6 Temmuz 2011 tarihine kadar bu görevde kaldı.

12 Haziran 2011 Genel seçimlerinde tekrar İstanbul milletvekili seçilmiştir. AK Parti İstanbul milletvekili olarak Meclis'teki görevini sürdürüyor.

Çağrı Çubukçu (d.1989) isminde 1 çocuk annesi olan Nimet Baş, üniversite yıllarında tanışıp 1986 yılında evlendiği eşi Birol Çubukçu’dan 15 Temmuz 2011 tarihinde boşanmıştır.

2 Eylül 2014 tarihinde akademisyen Yrd. Doç. Dr. Sinem Vatanartıran ile birlikte eğitim sektöründe faaliyet gösterecek olan "BOS Eğitim Denetim ve Değerleme Hizmetleri A.Ş." isimli bir şirket kurdu.

Kaynak:Biyografi.info

Nimet Baş için yapılan aramalar

Nimet Baş, Nimet Baş biyografi, Nimet Baş hayatı, Nimet Baş özgeçmişi, Nimet Baş hakkında, Nimet Baş doğum yeri, Nimet Baş fotoğraf, Nimet Baş video, Nimet Baş resim, Nimet Baş kimdir?, Nimet Baş kaç yaşında?, Nimet Baş nereli, Nimet Baş memleketi