FB TW PIN NWS
BioRank 7224

Nicolas Maduro

Doğum tarihi : 23.Kasım.1962
Nicolas Maduro kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Nicolas Maduro doğum yeri : Caracas, Venezuela

Nicolas Maduro Biyografisi

Nicolas Maduro, 23 Kasım 1962 tarihinde Caracas, Venezuela’da doğmuştur. Tam adı Nicolás Maduro Moros'dır.

Nicolás Maduro, bir otobüs şoförü olarak çalışırken sendikaların yasak olduğu 1970'ler ve 1980'lerde Karakas metro işçilerini temsil ederek siyasi kariyerine başladı.

Hugo Chavez, 1992 yılında ordudaki diğer yönetim karşıtı askerler ile birlikte, iktidardaki Carlos Andres Perez'i devirme girişiminde bulundu. Darbe girişiminin başarısız olması üzerine, iki yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra serbest bırakıldı. Cezasını tamamladıktan sonra Beşinci Cumhuriyet Hareketi adlı partiyi kurmasına Nicolas Maduro da yardım etti. Hugo Chavez’in 1998 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında bölgesel siyasi koordinatörlerinden biri olarak çalıştı. 2012 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden 3 gün sonra, 10 Ekim 2012 tarihinde, Başkan Chavez'in Başkan Yardımcısı olarak atandı.

Nicolás Maduro, Ağustos 2006 ile Ocak 2013 tarihleri arasında Dışişleri Bakanı oldu.

Nicolas Maduro, önceki Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in Devlet Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Hugo Chavez 5 Mart 2013 tarihinde kanser nedeni ile ölünce önce geçici olarak başkan oldu ve 19 Nisan 2013 tarihinde yapılan seçim ile %50.6 oy oranıyla başkan oldu.

Nicolas Maduro, 8 Temmuz 2013 tarihinde; 1992 yılından bu yana 20 yıldır birlikte olduğu eski meclis başkanı ve şimdiki Venezuela Başsavcısı Cilia Flores ile evlendi. Önceki birlikteliklerinden Flores’in 3, Maduro’nun ilk eşi Adriana Guerra Angulo'dan bir çocuğu bulunuyor.

20 Mayıs 2018 tarihindeki yapılan yeni başkanlık seçimlerinde ise %67.8 oy oranıyla ilk turda yeniden başkan olarak seçildi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya 4 Ağustos 2018 tarihinde törende konuşma yaptığı sırada bomba yüklü İHA ile saldırı düzenlenmek istendiği açıklandı. Maduro olaydan yara almadan kurtuldu.

23 Ocak 2019 tarihinde Maduro'nun meşruiyetini kabul etmeyen Ulusal Meclis Başkanı Juan Guiado kendini geçici devlet başkanı ilan etti. Maduro ise bu durumu reddetti ve ABD ile tüm diplomatik ilişkileri kestiğini açıkladı.

Kaynak:Biyografi.info

Nicolas Maduro hakkında haberler

Tüm Nicolas Maduro haberleri

Nicolas Maduro için yapılan aramalar

Nicolas Maduro, Nicolas Maduro biyografi, Nicolas Maduro hayatı, Nicolas Maduro özgeçmişi, Nicolas Maduro hakkında, Nicolas Maduro doğum yeri, Nicolas Maduro fotoğraf, Nicolas Maduro video, Nicolas Maduro resim, Nicolas Maduro kimdir?, Nicolas Maduro kaç yaşında?, Nicolas Maduro nereli, Nicolas Maduro memleketi