FB TW PIN NWS
BioRank 3521

Nevzat Aydın

Doğum tarihi : ??.??.1976
Nevzat Aydın kaç yaşında : 48
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Nevzat Aydın doğum yeri : İstanbul

Nevzat Aydın Biyografisi

Sahibi olduğu Yemeksepeti.com’u merkezi Almanya Berlin’de bulunan dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu Delivery Hero şirketine 589 milyon dolara sattı. Satışdan sonra da şirketteki CEO görevine devam edecek.

Nevzat Aydın, 1976 yılında İstanbul’da doğmuştur. Annesi öğretmen, babası Noter’dir.

Bursa Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 1999 yılında mezun olduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek Silikon Vadisi’ndeki University of San Francisco’da MBA eğitimi aldı. Master eğitimini bitirmeden döndü.

Amerika’da bulunduğu dönemde e-ticaret ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden Nevzat Aydın, yemeksepeti.com projesini hayata geçirmek için 2000 yılında Türkiye’ye döndü. Ocak 2001'de Yemeksepeti.com sitesini açtı ve 24 yaşında kendi işinin patronu oldu. 2 ortağı ile siteyi kurmak için 150 bin dolar harcadı. Birkaç yıl işlerin büyümesi ve Türkiye'de internetin yaygınlaşması için sabırla bekledi.

Yemeksepeti sipariş modeli önce İstanbul'da başladı. Restoran sahipleriyle muhatap olmak istemeyen tüketiciler taleplerini mekana yazılı olarak bildirmenin pratikliğini yaşamaya başladı. Ardından Ankara ve İzmir'de faaliyete geçti. Yemeksepeti bir anda 650 restoran, 70 bin üye kullanıcı, 5 milyon dolar ciro gibi rakamlara ulaştı. Bu yakın gelecekteki büyük büyümenin de habercisi oldu. Yemeksepeti'ni hayata geçirdikten sonra ilk planda bazı restoranlardan olumsuz tepkiler alan ekip, birkaç yıl boyunca işlerini inatla sürdürerek hatırı sayılır bir kitleye ulaşmayı başardı. Sonradan sadece Yemeksepeti için restoranlar kurulmaya başladı. Sokak arasında pek bilinmeyen küçük ölçekli restoranlar, Yemeksepeti ağına katılınca, yeni müşterilere açılma şansı yakaladı.

Yemeksepeti.com ile ülkemizdeki e-ticaret anlayışına yepyeni bir boyut getiren Nevzat Aydın, yemeksepeti.com’un CEO’sudur.

Nevzat Aydın, TOBB Genç Girişimciler Üst Kurulu Üyesi ve Galata Business Angels Kurucu Üyesi’dir. Yemeksepeti.com, Microsoft ve DorukNet tarafından düzenlenen Altın Örümcek Web Yarışması’nda 2004 ve 2005 yıllarında organizasyonun en büyük ödülü olan Türkiye’nin “En İyi Web Sitesi” ödülünü 2 kez üst üste kazanmış ve “E-Ticaret” ve “Servisler” kategorilerinde de birinci olmuştur. Yemeksepeti.com, Altın Örümcek Web Yarışması’ndaki başarılarına 2006 yılında da yenilerini eklemiştir.

Yemeksepeti.com, 2007 yılında Endeavor Derneği Türkiye Ofisi tarafından ’Endeavor Girişimcisi’ seçilmiştir. Seçim aşamasında girişimci atılımcılık, yenilikçilik, ektik değerler, rol model potansiyeli, ekonomiye katkı ve Endeavor ile uyum gibi kriterler göz önünde bulundurulmuştur. Yemeksepeti.com böylece Endeavor Türkiye Ofisi ve Endeavor’ın dünya çapındaki destek ağından, sermayeye ulaşımda aracılık, stratejik danışmanlık, mentorluk ve tanıtım desteklerinden yararlanabilme şansını elde etmiştir. Nevzat Aydın, yemeksepeti.com’un kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar dolayısıyla 2010 yılında CNBC-e Business dergisi tarafından “Türkiye’nin En Başarılı Genç Girişimcisi” seçilmiştir.

Nevzat Aydın, 2010 yılında ABD Başkanı Barack Obama’nın 26–27 Nisan tarihlerinde gerçekleştirdiği Girişimcilik Zirvesi’ne tüm dünyadan davet edilen 150 girişimci arasında yer almaktadır.

2011 yılında kuruluşunun 10. yılını kutlayan yemeksepeti.com’un fikir babası ve CEO’su Nevzat Aydın, 2011 yılında Ekonomist dergisinin 3 bine yakın iş insanıyla yaptığı anketin sonuçlarından oluşan “Yılın İş İnsanları 2010″ araştırmasında “Yılın Erkek Girişimcisi” kategorisinde birinci seçilerek ödüllerine bir yenisini eklemiştir.

2011 yılı itibariyle aynı zamanda da Trabzonspor Yönetim Kurulu’nda bulunmaktadır. Nevzat Aydın aynı zamanda 22 ülkede yayınlanan Dragons’ Den Türkiye programının 5 ‘ejderi’ arasında yer alıyor.

Ayrıca Nevzat Aydın, Hollanda Girişimcilik Programı -HOPE (Holland Program on Entrepreneurship) tarafından 16.11.2011 tarihinde Hollanda’da gerçekleştirilen ‘Meet The Dragons’ (Ejderlerle Buluşun) etkinliğine yatırımcı olarak katılmıştır.

Nevzat Aydın, 2015 yılı Mayıs ayında sahibi olduğu Yemeksepeti.com’u merkezi Almanya Berlin’de bulunan dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu Delivery Hero şirketine 589 milyon dolara sattı. Satışdan sonra da şirketteki CEO görevine devam edecek. Ayrıca satıştan kazandığı bu paranın 27 milyon dolarını 114 çalışanına paylaştırdı.

Nevzat Aydın, 2011 yılında Hırvatistan’ın Dubrovnik kentinde Vogue dergisi internet editörü Melis Pekand ile evlendi.

2015 yılının sonunda Trabzonspor başkanı Muharrem Usta’nın ekibinde yer alarak Trabzonspor yönetimine girdi. Trabzonspor Futbol Kulübü Başkan Yardımcısı oldu.

Kaynak:Biyografi.info

Nevzat Aydın kitapları

Tüm Nevzat Aydın kitapları

Nevzat Aydın için yapılan aramalar

Nevzat Aydın, Nevzat Aydın biyografi, Nevzat Aydın hayatı, Nevzat Aydın özgeçmişi, Nevzat Aydın hakkında, Nevzat Aydın doğum yeri, Nevzat Aydın fotoğraf, Nevzat Aydın video, Nevzat Aydın resim, Nevzat Aydın kimdir?, Nevzat Aydın kaç yaşında?, Nevzat Aydın nereli, Nevzat Aydın memleketi