FB TW PIN NWS
BioRank 6247

Necmiye Alpay

Doğum tarihi : 23.Kasım.1946
Necmiye Alpay kaç yaşında : 78
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Necmiye Alpay doğum yeri : Sındırgı, Balıkesir

Necmiye Alpay Biyografisi

Necmiye Alpay, 23 Kasım 1946 tarihinde Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde doğmuştur. Tam adı Ayşe Necmiye Alpay’dır. Annesi Rukiye Hanım, babası Jandarma Astsubayı Mehmet Alpay'dır. 1961 yılında Konya Kız Lisesi'nin ortaokul kısmından mezun oldu. 1964 yılında Ankara Cumhuriyet Lisesi'nden mezun oldu. 1969 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Doktora derecesini uluslararası iktisat alanında Paris-Nanterre Üniversitesi'nde yaparak 1978 yılında tamamladı.
12 Eylül 1980 ihtilalinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde öğretim üyesiyken tutuklanarak üç yıl Mamak Cezaevi'nde kaldı.

Hapishaneden çıktıktan sonra çevirmenlik ve edebiyat üzerine yöneldi. Kuram Dergisi ve Ludingirra Dergisi'nin kuruluşunda yer alarak edebiyata giriş yaptı. Bir zaman sonra Sonbahar Dergisi'nde editörlük görevinde bulundu.

1996-2003 yılları arasında 7 yıl boyunca Akademi İstanbul'da ve Yeditepe Üniversitesi'nde Türkçe ve Yaratıcı Yazarlık dersleri verdi.

2000 yılında "Türkçe Sorunları Kılavuzu" adlı kitabını yazdı. Mart 2001- Eylül 2007 tarihleri arasında Radikal gazetesinin Kitap ekinde Dil Meseleleri'ni yazdı. Haziran 2008 ve Eylül 2010 arasında her perşembe Radikal gazetesinde, Eylül 2010 Nisan 2011 arasında ise her pazar gazetenin eki Radikal İki'de yazdı.

Radikal Kitap ve Radikal İki'de yayımlanan yazılarının derlenen "Dilimiz, Dillerimiz" adlı kitabı 2004 yılında yayımlandı. 2005 yılında "Yaklaşma Çabası" adlı kitabı yayınlandı.

Mart 2008 tarihinden sonra Milliyet gazetesinin aylık Kitap ekinde şiir konulu yazılarını yazmaya başladı.

Özgür Gündem gazetesinde danışma kurulu üyesi olarak görevini yapmakta idi.

Necmiye Alpay, Özgür Gündem gazetesine yönelik yapılan soruşturmada silahlı terör örgütü üyeliği ve halkı kışkırtmak iddiasıyla 31 Ağustos 2016 tarihinde tutuklanmıştır.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi yönetici ve danışmanlarına yönelik başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamenin kabulüyle birlikte 23 Kasım 2016 tarihinde Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay hakkında tahliye kararı verildi. Ancak mahkeme, şüphelilerin, "Terör örgütü üyeliği" suçundan ise tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Erdoğan ve Alpay cezaevinden çıkamadı.

Devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak", "Örgüt üyesi olmak" ve "örgüt propagandası" yapmak iddiasıyla yargılanan ve Aslı Erdoğan ile Necmiye Alpay hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen davanın duruşması 29 Aralık 2016 tarihinde yapılacak.

29 Aralık 2016 tarihinde İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi görülen ilk duruşmasında Aslı Erdoğan, yazar Necmiye Alpay ve Bilir Kaya'nın tahliyesine karar verdi.

Kitapları :
2000 - Türkçe sorunları kılavuzu
2004 - Dilimiz, dillerimiz: uygulama üzerine yazılar
2005 - Yaklaşma çabası

Çevirmenliğini yaptığı kitaplar :
Kültür ve Emperyalizm (Edward Said)
Tarihsel Kapitalizm (I. Wallerstein)
Aydın Kesimi Üstüne (Vladimir Ilyich Lenin)
Modernleşmenin Eşiğinde Osmanlı Kadınları (Madeline C. Zilfi)
Şiddet ve Kutsal (Rene Girard)
Freud ve Felsefe (Paul Ricoeur)
Bilge Sokrates'in Ölümü (Jean Paul Mongin), Metis Yay., "Küçük Filozoflar" dizisi, 2011
Martin Heidegger'in Böceği (Jan Marchand), Metis Yay., "Küçük Filozoflar" dizisi, 2012
Diyojen Köpek Adam (Jan Marchand) Metis Yay., "Küçük Filozoflar" dizisi, 2012


Kaynak:Biyografi.info

Necmiye Alpay kitapları

Tüm Necmiye Alpay kitapları

Necmiye Alpay için yapılan aramalar

Necmiye Alpay, Necmiye Alpay biyografi, Necmiye Alpay hayatı, Necmiye Alpay özgeçmişi, Necmiye Alpay hakkında, Necmiye Alpay doğum yeri, Necmiye Alpay fotoğraf, Necmiye Alpay video, Necmiye Alpay resim, Necmiye Alpay kimdir?, Necmiye Alpay kaç yaşında?, Necmiye Alpay nereli, Necmiye Alpay memleketi