FB TW PIN NWS
BioRank 4654

Namık Gedik

Doğum tarihi : ??.??.1911 Ölüm tarihi : 30.Mayıs.1960
Namık Gedik kaç yaşında öldü : 49
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Siyasetçi, Doktor
Namık Gedik doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : Ankara

Namık Gedik Biyografisi

12 Ekim 1956 - 27 Mayıs 1960 tarihleri arasında Adnan Menderes’in başbakanlığı döneminde İçişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Namık Gedik, 1911 yılında İstanbul’da doğmuştur. Kabataş Erkek Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Daha sonra dahiliye uzmanı olarak eğitimini tamamladı.

Namık Gedik, Dahiliye Hastalıkları Mütehassıslığı, Aydın ilinin Çine ilçesinde Hükûmet Tabibliği, Haydarpaşa Numune Hastanesi Verem Pavyonu Mütehassıslığı, Muğla Hastanesi Baştabipliği yaptı.

Namık Gedik, 9., 10. ve 11. dönem Demokrat Partiden Aydın milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde idi. 6-7 Eylül Olayları Namık Gedik'in İçişleri Bakanlığı döneminde gerçekleştiği için eleştirilerden payını almıştır.

Mayıs 1960 yılında Darbe tehlikesine karşı Adnan Menderes'e şehir dışına çıkması önerisinde bulunmuş ve 23 Mayıs günü Adnan Menderes, Ankara'dan ayrılmıştır. Aynı öneriyi götürdüğü Celal Bayar ise Cumhurbaşkanlığı Köşkü'ndeki kalmayı yeğlemiştir.

27 Mayıs 1960 Darbesi olduğu gün tutuklu bulunduğu Harp Okulu'nun penceresinden atlayarak intihar ettiği öne sürülmüştür. Cunta subaylarının ağır işkencelerine maruz kalarak hayatını kaybettiği ve bu cinayete intihar süsü verildiği iddia edilmişse de, eşine eski harflerle yazdığı mektupta "dönüşü olmayan bir yola gittiğini" belirterek intihar etmeye karar verdiği anlaşılmış ve ailesi tarafından onaylanmıştır.

Evli ve iki çocuk babasıydı.

Namık Gedik, 30 Mayıs 1960 tarihinde Ankara’da 49 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Namık Gedik için yapılan aramalar

Namık Gedik, Namık Gedik biyografi, Namık Gedik hayatı, Namık Gedik özgeçmişi, Namık Gedik hakkında, Namık Gedik doğum yeri, Namık Gedik fotoğraf, Namık Gedik video, Namık Gedik resim, Namık Gedik kimdir?, Namık Gedik kaç yaşında?, Namık Gedik nereli, Namık Gedik memleketi