FB TW PIN NWS
BioRank 5110

Nabi Avcı

Doğum tarihi : 08.Ekim.1953
Nabi Avcı kaç yaşında : 71
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Nabi Avcı doğum yeri : Pazaryeri, Bilecik

Nabi Avcı Biyografisi

Millî Eğitim Bakanıdır.

Nabi Avcı, 8 Ekim 1953 tarihinde Bilecik, Pazaryeri ilçesinde doğmuştur. Kadriye Yönlüer ve Şükriye Bayrakçı adında iki ablası vardır.

(ODTÜ) Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu. Anadolu Üniversitesinde İletişim Bilimleri alanında doktorasını yaptı. İletişim profesörü oldu. 1974 yılında Kültür Bakanlığı'nda memuriyete başladı.

Anadolu Üniversitesi'nde ve İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde iletişim felsefesi ve iletişim sosyolojisi üzerine dersler verdi.

1995 ve 1996 yıllarında Kanal7 Televizyonunda 360 derece isimli program yaptı. Aynı dönemde Yeni Şafak gazetesinde yazarlık ve yöneticilik yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nda ve Başbakanlıkta danışman olarak çalıştı. Başbakanlık Başdanışmanı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürütürken 2011 yılında AKP'den milletvekili aday adaylığı için bu görevlerinden istifa etti.

2011 yılı Türkiye genel seçimlerinde 24.dönem TBMM Eskişehir AKP milletvekili seçildi.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı, Türkiye-Kanada Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanı, Türkiye-Brezilya Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanvekili ve Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir.

24 Ocak 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliği sonucu Milli Eğitim Bakanı olmuştur.

Nabi Avcı, Semra hanım ile evlidir ve 5 çocuğu vardır.

7 Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde ve 1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Eskişehir milletvekili seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Milli Eğitim Bakanı olarak görevlendirildi.

Ahmet Davutoğlu'nun istifa etmesinin ardından Başbakan olarak görevlendirilen Binali Yıldırım tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükûmeti'nde Kültür ve Turizm Bakanı olarak görevlendirildi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Nabi Avcı yeni kabinede görevlendirilmedi. Kültür ve Turizm Bakanı olarak yerine Numan Kurtulmuş görevlendirdi.

Kitapları :
Bombacı Parmenides
Enformatik Cehalet


Kaynak:Biyografi.info

Nabi Avcı hakkında haberler

  • 31 aralık 2015 tatil mi ? 29 Aralık 2015 31 aralık 2015 tatil mi ?

    31 aralık 2015 tatil mi ? Yılbaşına günler kala, vatandaşlar sosyal medya üzerinden tatil süresinin ne kadar ...

Tüm Nabi Avcı haberleri

Nabi Avcı için yapılan aramalar

Nabi Avcı, Nabi Avcı biyografi, Nabi Avcı hayatı, Nabi Avcı özgeçmişi, Nabi Avcı hakkında, Nabi Avcı doğum yeri, Nabi Avcı fotoğraf, Nabi Avcı video, Nabi Avcı resim, Nabi Avcı kimdir?, Nabi Avcı kaç yaşında?, Nabi Avcı nereli, Nabi Avcı memleketi