FB TW PIN NWS
BioRank 8715

Mustafa Yaman

Doğum tarihi : ??.??.1961
Mustafa Yaman kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Bürokrat
Mustafa Yaman doğum yeri : Osmancık İlçesi, Çorum

Mustafa Yaman Biyografisi

Mardin Valisi ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı

Mustafa Yaman, 1961 yılında Çorum İlinin Osmancık İlçesinde doğmuştur. İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrenimini Osmancık İlçesinde tamamladı.1985 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu ve Avukatlık stajını bitirdi.

Mustafa Yaman, 1986 yılında Kütahya İlinde Kaymakam Adayı olarak göreve başladı. Bilgi ve görgü artırmak amacı ile 1 sene Belçika'da kaldı. Kaymakam Adaylığı stajı döneminde Ürgüp Kaymakam Vekilliği görevinde bulundu. Kura ile Tokat - Almus Kaymakamlığına başlayarak daha sonra Tunceli - Mazgirt, Şanlıurfa - Bozova, Kırıkkale - Delice, Ankara - Beypazarı ve Tokat - Niksar İlçelerinde Kaymakamlık yaptı.

İçişleri Bakanlığı Merkez Teşkilatına Hukuk Müşaviri olarak atandı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdür Yardımcılığı, Personel Genel Müdür Yardımcılığı, Personel Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

18 Mayıs 2007 tarihinde Tunceli Valiliği görevine atanan Mustafa Yaman, 11 Haziran 2009 tarihinde Giresun Valiliğine, 12 Mart 2011 tarihinde Kırklareli Valiliğine ve 15 Eylül 2014 tarihinde Balıkesir Valiliğine atanmıştır.

Mustafa Yaman, Avukat Gülseren Hanımla evli olup 1 çocuk babasıdır.

Mustafa Yaman 30 Mayıs 2016 tarih ve 2016/8864 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan Valiler Kararnamesiyle Mardin Valiliği görevine atandı.

17 Kasım 2016 tarihinde görevden uzaklaştırılan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün yerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum olarak atandı.

30 Mayıs 2016 tarihinde Mardin Valiliğine atanan Mustafa Yaman, 19.08.2019 tarihli ve 5393 Sayılı Belediye Kanunun 45/2 ve 47. Maddeleri uyarınca Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak ikinci defa görevlendirilmiştir.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP’den %56,24 oy oranı ile Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Türk, 19 Ağustos 2019 tarihinde ise İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınmıştı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bu durumun adli ve idari soruşturmalar ile tespit edilmesi sonucu; Bakanlığımızca terör örgütleri ile iltisak-irtibatı olan, terör örgütlerine destek verdikleri yönünde tespit ve deliller bulunan belediye başkanları Anayasanın 127 nci maddesi ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 47 nci maddesine istinaden görevden uzaklaştırılmış, yerlerine Belediye Kanununun 45 inci maddesi uyarınca belediye başkan vekilleri görevlendirilmiştir." denildi.

Kaynak:Biyografi.info

Mustafa Yaman için yapılan aramalar

Mustafa Yaman, Mustafa Yaman biyografi, Mustafa Yaman hayatı, Mustafa Yaman özgeçmişi, Mustafa Yaman hakkında, Mustafa Yaman doğum yeri, Mustafa Yaman fotoğraf, Mustafa Yaman video, Mustafa Yaman resim, Mustafa Yaman kimdir?, Mustafa Yaman kaç yaşında?, Mustafa Yaman nereli, Mustafa Yaman memleketi