FB TW PIN NWS
BioRank 8204

Mustafa Elitaş

Doğum tarihi : 05.Şubat.1957
Mustafa Elitaş kaç yaşında : 67
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Mustafa Elitaş doğum yeri : Kayseri

Mustafa Elitaş Biyografisi

Ekonomi Bakanı

Mustafa Elitaş, 5 Şubat 1957 tarihinde Kayseri'de doğmuştur. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Nuriye'dir. İlkokul, orta ve lise öğrenimini Kayseri'de tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümünü bitirdi.

Öğrencilik döneminde bir firmada iki yıl muhasebe ve pazarlama biriminde çalışan Elitaş, 1983'ten 2000 yılına kadar özel bir şirkette genel müdür ve yönetim kurulu başkanlığı yaptı, 2001 yılında kendi iş yerini kurdu.

Mustafa Elitaş, sanayici olarak iş hayatını yürüttü. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Üyesi oldu. Türkiye İhracatlar Meclisi'nde, Elif TV yönetim kurulunda, Kayseri Sanayici ve İşadamları Derneği (KAYSİAD) Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürüttü. Mülkiyeliler Birliği Kayseri Şubesi Kurucu Üyeliği görevini üstlendi.

1994 yılında Anavatan Partisi'nden Kayseri Belediye Başkanlığına aday oldu.

22, 23 ve 24. Dönem AK Parti Kayseri Milletvekili oldu. 23 ve 24. dönemde partisinin grup başkanvekilliği görevini üstlendi. AK Parti'nin "3 dönem kuralı" dolayısıyla 7 Haziran 2015 tarihinde 25. Dönem'de listeye giremeyen Elitaş, 1 Kasım 2015 seçimlerinde tekrar Kayseri'den milletvekili seçildi.

İyi düzeyde İngilizce bilen Mustafa Elitaş, Kevser Elitaş ile evlidir. 4 çocuğu vardır.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Ekonomi Bakanı olarak görevlendirildi.

Ak Parti’nin 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan kongresinde genel başkanlığa talip olmayan Ahmet Davutoğlu'nun yerine Ak Parti genel başkanı seçilen Binali Yıldırım'ın aynı gün 65. Hükümet’i kurma görevini alarak 27 kişilik kabinesini kurdu ve Nihat Zeybekci'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile Ekonomi Bakanı olarak görevlendirdi. Görevini Nihat Zeybekci'ye teslim etti.

Kaynak:Biyografi.info

Mustafa Elitaş için yapılan aramalar

Mustafa Elitaş, Mustafa Elitaş biyografi, Mustafa Elitaş hayatı, Mustafa Elitaş özgeçmişi, Mustafa Elitaş hakkında, Mustafa Elitaş doğum yeri, Mustafa Elitaş fotoğraf, Mustafa Elitaş video, Mustafa Elitaş resim, Mustafa Elitaş kimdir?, Mustafa Elitaş kaç yaşında?, Mustafa Elitaş nereli, Mustafa Elitaş memleketi