FB TW PIN NWS
BioRank 4224

Murat Somer

Doğum tarihi : ??.??.1970
Murat Somer kaç yaşında : 54
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Akademisyen
Murat Somer doğum yeri : İstanbul

Murat Somer Biyografisi

Doçent Dr. Murat Somer Koç Üniversitesi'nde Siyaset Bilimleri ve Uluslararası İlişkiler alanında öğretim üyesidir.

Murat Somer, 1970 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Erkek Lisesinden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi ekonomi bölümü mezunu olan Murat Somer, master (ekonomi) ve doktora (politik ekonomi ve kamu politikaları) derecelerini Los Angeles'da Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden (USC) aldı.

Murat Somer, Koç Üniversitesi’ne katılmadan önce “modern dünyada etnik çatışmalar” konusunda bir Mellon doktora-sonrası bursunun sahibi oldu ve Washington Üniversitesi Seattle'da ders verip doktora-sonrası araştırmalar yaptı.

Doçent Dr. Murat Somer Koç Üniversitesi'nde Siyaset Bilimleri ve Uluslararası İlişkiler alanında öğretim üyesidir. Uzmanlık alanları karşılaştırmalı siyaset ve politik ekonomi olan Murat Somer'in araştırmaları dünyada ve Türkiye’de demokratikleşme, otoriter ve hibrit rejimler, etnik siyaset ve çatışmalar, dinsel ve laik siyaset biçimleri ve siyasal İslam, Kürt meselesi, ve Türkiye, Ortadoğu ve Doğu Avrupa siyasetleri üzerinedir.

Karşılaştırmalı politika, uluslararası politik ekonomi, 21. Yüzyılda otoriterlik ve demokrasi, ve dünyada din ve laiklik üzerine lisans ve lisansüstü dersler veriyor.

Araştırma ve makaleleri kitaplarda, kitap derlemelerinde, ve Comparative Political Studies, Democratization, The Middle East Journal,ve Third World Quarterly gibi uluslararası akademik dergilerde yayınlandı.

Milada Dönüş: Ulus-Devletten Devlet-Ulusa Türk ve Kürt Meselesinin Üç İkilemi adlı kitabı, sosyal bilimlerde 2015 yılında Sedat Simavi Ödülüne layık bulundu. Türkiye basınının kapsamlı içerik analizi temelinde "dindar ve laik elit değerleri" üzerine araştırmasıyla 2009 yılında Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma ödülüne layık bulundu.

Harvard Üniversitesi’ndeki Weatherhead Center for International Affairs’in bir asosiye üyesi olan Murat Somer, çeşitli ziyaretçi görevler arasında, Demokrasi ve Kalkınma bursiyeri ünvanıyla 2010-2011 yıllarında Princeton Üniversitesi'nde ve kıdemli araştırmacı olarak 2013 yılında Stockholm Üniversitesi'nde çalıştı.

Ziyaretçi akademisyen ve asosiye üye olarak 2016-2017 yıllarında Harvard Üniversitesi’ndeki Weatherhead Center for International Affairs’te bulundu ve çalıştı.

Dünyanın birçok üniversitesinde, düşünce kuruluşlarında ve sivil toplum örgütlerinde konuşmalar ve dersler verdi. Foreign Policy, AlJazeera Turk, Radikal 2 ve T24 gibi platformlarda fikir yazıları yayınlandı. NTV, CNN Türk, Deutsche Welle ve Al Jazeera International gibi medya kuruluşlarında programlara katıldı ve röportajlar verdi.

Kitapları :
2015 - Sosyal Demokratlar ve Türkiye'de Kürt Sorunu
2015 - Milada Dönüş


Kaynak:Biyografi.info

Murat Somer videoları

Tüm Murat Somer videoları

Murat Somer kitapları

Tüm Murat Somer kitapları

Murat Somer için yapılan aramalar

Murat Somer, Murat Somer biyografi, Murat Somer hayatı, Murat Somer özgeçmişi, Murat Somer hakkında, Murat Somer doğum yeri, Murat Somer fotoğraf, Murat Somer video, Murat Somer resim, Murat Somer kimdir?, Murat Somer kaç yaşında?, Murat Somer nereli, Murat Somer memleketi