FB TW PIN NWS
BioRank 6805

Muhammed Dahlan

Doğum tarihi : 29.Eylül.1961
Muhammed Dahlan kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Politikacı
Muhammed Dahlan doğum yeri : Hanyunus, Filistin

Muhammed Dahlan Biyografisi

Birleşik Arap Emirlikleri'ne danışmanlık yapmaktadır.
Muhammed Dahlan, 29 Eylül 1961 tarihinde Filistin, Gazze Şeridi'nin güneyinde bir şehir olan Hanyunus’da fakir bir ailenin altı çocuğundan en küçüğü olarak doğmuştur. Şimdi ise yüz binlerce dolarlık villaların ve 5 yıldızlı büyük otellerin sahibidir. Gazze’deki İslam Üniversitesinde okudu. İngiltere’deki dünyanın en köklü üniversitelerinden birisi olan Cambridge Üniversitesine İngilizce öğrenimi için gitti.

Ebu Fadi, lakabıyla da bilinen Dahlan, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde El Fetih’in gençlik hareketinin öncüleri arasında yer almıştır.

Muhammed Dahlan, 1981-1986 yılları arasında İsrail tarafından 11 kez tutuklanmış, 5 yıllık bu süre zarfında İsrail hapishanelerinde ara ara kalmış ve bu süreçte İbranice öğrenmiştir. Hapishaneden çıktıktan sonra Gazze İslam Üniversitesi’nde okuyan Dahlan, İşletme bölümünden mezun olmuştur.

Muhammed Dahlan, 1987’de başlayan 1. Filistin İntifadasının önde gelen isimlerinden olmuştur.

1988’de Ürdün’e sürgüne gönderilen Muhammed Dahlan, önce Amman’a sonra da aynı sene Kahire’ye gitti. Bir sene sonra Bağdat’a gitti. Buradan Libya ve Tunus’a geçmiş oradaki Filistin Kurtuluş Örgütü’ne katılmıştır. Dahlan, siyasi ve askeri eğitimini Tunus’da almıştır. 1993 Oslo Anlaşması gereği İsrail güvenlik güçlerinin yeniden konuşlanmasına ilişkin yürütülen güvenlik müzakerelerinde Filistin heyetinde yer almıştır. Muhammed Dahlan 1994 yılında Filistin’e dönmüştür.

Filistin Özerk Yönetimi’ne bağlı iç güvenlikten sorumlu istihbarat biriminin Gazze Şeridi'nin güvenlik şefi olarak genç yönetim içinde göze çarpan isimlerinden Muhammed Dahlan, 11 Kasım 2004 tarihinde Yaser Arafat'ın ölümünde Filistin yönetimin başına geçebilecek 5 isimden biri olarak düşünüldü. İçişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Dahlan, İsrail Başbakanı Ariel Şaron tarafından 2000 yılı Kasım ayında Gazze’deki yerleşimcilere saldırmakla suçlanmış ve ölümle tehdit edilmiştir. 5 Kasım 2001’de Filistin Özerk Yönetimi’nin politikalarına tepki gösterip istifa etmiş, ancak Yaser Arafat istifasını kabul etmemiştir. Arafat, bir kararname ile kendisini Ulusal Güvenlik Müsteşarı tayin etmiş, ancak bir süre sonra bu görevden de istifa etmiştir. Bu durum Arafat ile arasını açmış, ancak Arafat’ın muhalefetine rağmen Mahmut Abbas tarafından Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı olarak atanmıştır.

Dahlan hakkında çeşitli suçlamalar zaman zaman gündeme gelmiştir. Dönemin Filistin Kurtuluş Örgütü Merkezi Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Faruk Kaddumi tarafından Filistin lideri Yaser Arafat’ı tasfiye etme planına karışmakla suçlanmıştır.

İsrail ile varılan anlaşma gereği, İsrail’in sınırlardan aldığı vergi gelirlerinin %60’ını Filistin Özerk Yönetimi’ne vermesi gerekmektedir. Hakkındaki bir başka suçlama ise İsrail tarafından gümrük geliri olarak toplanan aylık 1 milyon şekelin Dahlan’ın şahsi hesabına yatırıldığı yönündedir.

Muhammed Dahlan, 2007’de El Fetih adına Hamas ile Gazze Şeridi’nde bir güç mücadelesine girişmiş ve ancak bu mücadele sonucunda kaybeden taraf olarak El Fetih Gazze’den tamamen çekilmek zorunda kalmıştır. Hamas liderleri Gazze’deki hesaplaşmadan Dahlan’ı sorumlu tutmuş ve Dahlan’ın adı daha sonra da Hamas karşıtı operasyonlarda geçmiştir.

2004 yılında İçişleri bakanlığından sorumlu devlet bakanı oldu. 2007 yılında Muhammed Dahlan, Filistin Özerk Yönetimi Lideri Mahmut Abbas’ın ulusal güvenlik danışmanlığına atandı.

Hamas'ın Gazze'deki askeri operasyonunun ardından Filistin'i terk etmek zorunda kalmıştır. Sağlık sorunlarını bahane ederek Batı Şeria'dan ayrılan Dahlan, bazı Avrupa ülkelerinde kaldıktan sonra Kahire'ye dönmüştür. Dahlan hala Kahire'de yaşamaktadır.

Muhammed Dahlan, evli ve 3 çocuğu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Muhammed Dahlan için yapılan aramalar

Muhammed Dahlan, Muhammed Dahlan biyografi, Muhammed Dahlan hayatı, Muhammed Dahlan özgeçmişi, Muhammed Dahlan hakkında, Muhammed Dahlan doğum yeri, Muhammed Dahlan fotoğraf, Muhammed Dahlan video, Muhammed Dahlan resim, Muhammed Dahlan kimdir?, Muhammed Dahlan kaç yaşında?, Muhammed Dahlan nereli, Muhammed Dahlan memleketi