FB TW PIN NWS
BioRank 1515

Mona Lisa

Doğum tarihi : 15.Haziran.1479 Ölüm tarihi : 15.Temmuz.1542
Mona Lisa kaç yaşında öldü : 63
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek :
Mona Lisa doğum yeri : Floransa, İtalya
Ölüm yeri : Floransa, İtalya

Mona Lisa Biyografisi

İtalya, Floransa'daki Rönesans sırasında Leonardo da Vinci tarafından kavak bir pano üzerine resmedilmiş 16. yüzyıl yağlıboya portresidir.

Mona Lisa, bir sanat eseridir. Bu yağlıboya tablo hâlihazırda Paris'teki Louvre Müzesi'nde sergilenmektedir. Leonardo da Vinci Mona Lisa tablosuna 1503 yıllarında İtalya'nın Floransa kentinde yapmaya başladı. Leonardo da Vinci’nin Fransa'ya yaptığı bir yolculuk sonrasında 1506 yılında tablo tamamlandı.

Mona Lisa, yani, Lisa del Giocondo, Gherardini Ailesi'ne mensup birisiydi ve Floransalı bir işadamı olan Francesco del Giocondo'nun eşiydi. Tabloda oturan bayanın kimliği, 2005 yılında, Heidelberg Üniversitesi'nin kütüphanesinde bulunan katip Agostino Vespucci'ye ait bir not ile tespit edilmiştir. Uzmanlara göre; tablo, Mona Lisa'nın ikinci oğlunun doğumuna ithâfen yapıldı

Mona Lisa'yla ilgili az bilinen 10 gerçek:

1- Mona Lisa'yı Fransızlar "La Joconde", İtalyanlar ise "La Gioconda" olarak biliyor yani "Madonna Lisa"nın kısaltması. Bu da "Leydim Lisa" demek.

2- Mona Lisa'nın gerçekte kim olduğu hâlâ bir sır. Ancak tarihçiler onu Floransalı bir işadamı olan Francesco del Giocondo'nun eşi Lisa del Giocondo olduğuna inanıyor.

3- Diğer teoriler ise, Da Vinci'nin annesi Caterina Buti del Vacca , Meryem Ana, bir hayat kadını ve hatta Da Vinci'nin kendisi olduğu.

4- Da Vinci tabloyu 1503-1506 arası yaptı. Resme aşık olduğu sanılan Leonardo da Vinci, tabloyu Francesco del Giocondo'ya vermek yerine Fransa'ya kaçırdı.

5- Fransız Devrimi'ne kadar bir çok Fransız Kralı'nın sarayında yer alan, Napolyon Bonapart'un metresi Josephine'in yatak odasını da süsledi.

6- 1804'ten beri Louvre'da sergilenen Mona Lisa'nın kaşı yok. Kadınların kaşlarını traş etmesi 16'ncı yüzyıl Avrupa'sında yaygın bir gelenekti.

7- Louvre'da 6 bin tablo olmasına rağmen ziyaretçilerin yüzde 95'i ilk iş olarak 77 cm x 53 cm ebatlarındaki bu küçük tabloya koşuyor.

8- Saatte 1500 kişinin ziyaret ettiği tablo sabit 20 derece ısıda 3 kat camın arkasında korunuyor. Müze ise her yıl 330 bin Mona Lisa konulu ürün satıyor.

9- Tablo 1911'de çalındı. 2 yıl sonra yaratıldığı yer olan Floransa'da bulundu. Soygunla ilgili sorgulananlar arasında ünlü ressam Pablo Picasso’da vardı.

10- Yağlı boya tablo her yıl bir gün indirilerek temizleniyor. Mona Lisa'nın ziyarete açık olmadığı o gün Louvre Müzesi'nin en sakin günü oluyor.


Kaynak:Biyografi.info

Mona Lisa videoları

Tüm Mona Lisa videoları

Mona Lisa için yapılan aramalar

Mona Lisa, Mona Lisa biyografi, Mona Lisa hayatı, Mona Lisa özgeçmişi, Mona Lisa hakkında, Mona Lisa doğum yeri, Mona Lisa fotoğraf, Mona Lisa video, Mona Lisa resim, Mona Lisa kimdir?, Mona Lisa kaç yaşında?, Mona Lisa nereli, Mona Lisa memleketi