FB TW PIN NWS
BioRank 6195

Mikhail Nekhemievich Tal

Doğum tarihi : 09.Ekim.1936 Ölüm tarihi : 28.Haziran.1992
Mikhail Nekhemievich Tal kaç yaşında öldü : 56
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek :
Mikhail Nekhemievich Tal doğum yeri : Riga, Letonya
Ölüm yeri : Moskova, Rusya

Mikhail Nekhemievich Tal Biyografisi

Mikhail Nekhemievich Tal, Letonya doğumlu dünya şampiyonu satranç oyuncusu. Satranç dünyasında, karmaşık pozisyonları sayesinde rakiplerini çaresiz bırakmasıyla ünlüdür.

9 Ekim 1936 tarihinde, Letonya'nın Riga kentinde dünyaya geldi. 8 yaşına geldiğinde doktor olan babasını izleyerek satranç oynamayı öğrenen Tal, çok geçmeden Riga'daki Young Pioneers satranç kulübüne kaydoldu. İlk zamanlarında sıradışı yetenekler sergileyememesine rağmen, kısa zaman içinde sıkı çalışmalarından sonuç aldı ve başarılı bir satranç oyuncusu olmaya başladı. 1949 yılında Alexander Koblents'den ders almaya başladı ve hızlı bir gelişim göstererek, 1951 yılında düzenlenen Letonya Şampiyonası'na katılmayı başardı. 1952 yılında düzenlenen turnuvayı antrenöründen daha başarılı bir şekilde tamamlayan Tal, 1953 yılında turnuvayı kazanmayı başardı.

1956 yılında SSCB Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı ve bu turnuvayı beşinci sırada tamamladı. 1957 yılında, henüz 20 yaşındayken, şampiyona kazanan en genç oyuncu olmayı başardı ve henüz grandmaster olmak için yeterli sayıda turnuvaya katılmamış olmasına rağmen, federasyon bu başarı karşısında kuralları esneterek Tal'a grandmaster ünvanını verdi. Bir sonraki yıl Sovyet Şampiyonu ünvanını sürdürdü ve ilk kez Dünya Şampiyonası'nda yarışmaya hak kazandı. Portoro'da düzenlenen bölgelerarası şampiyonayı kazanan Tal, olimpiyat mücadelelerinde SSCB'ye katkıda bulundu.

1960 yılında düzenlenen Dünya Satranç Şampiyonası'nda Mikhail Botvinnik'i yenerek, dünya şampiyonu olmayı başaran en genç satranç oyuncusu olma rekorunu elde etti. Bu rekor daha sonra Garry Kasparov tarafından kırıldı. Bir sonraki yıl Tal'ın tekniği üzerinde çalışarak turnuvaya hazırlanan Botvinnik, mücadeleden galip ayrılarak dünya şampiyonu oldu. Bu yenilginin ardından pek çok turnuvaya katılan Tal, 1965 yılında Boris Spassky'e finallerde, 1968 yılında Viktor Korchnoi'ye yarı finallerde ve 1980 yılında Lev Polugaevsky'e çeyrek final mücadelelerinde yenildi.

Mikhail Tal, 1957, 1958, 1967, 1972, 1974, 1978 yıllarında toplam altı kez Sovyet Şampiyonu olarak, sadece Mikhail Botvinnik'in yakalayabilmiş olduğu bu büyük başarıya ortak oldu. Tal ayrıca Estonya'da düzenlenen Uluslararası Satranç Şampiyonası'nda, 1971, 1973, 1977, 1981 ve 1983 yıllarında, toplam beş kez şampiyon oldu. Tal'ın kariyeri boyunca elde ettiği en büyük başarılarından biri, 1979 yılında Montreal'de düzenlenen "Tournament of Stars"da, Anatoly Karpov ile paylaştığı birinciliktir.

Mikhail Tal, 1951 ve 1991 yılları arasında katıldığı turnuvaların 57'sini birinicilikle bitirdi. Yaklaşık 2700 turnuva maçını da %65'i aşkın başarıyla tamamladı.

Sürekli sigara ve içki kullanan ve bir dönem morfin bağımlılığı yaşamış olan Tal, artan sağlık problemlerinin ardından 28 Haziran 1992'de, Moskova'da bir hastanede böbrek yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti.Kaynak:Biyografi.info

Mikhail Nekhemievich Tal için yapılan aramalar

Mikhail Nekhemievich Tal, Mikhail Nekhemievich Tal biyografi, Mikhail Nekhemievich Tal hayatı, Mikhail Nekhemievich Tal özgeçmişi, Mikhail Nekhemievich Tal hakkında, Mikhail Nekhemievich Tal doğum yeri, Mikhail Nekhemievich Tal fotoğraf, Mikhail Nekhemievich Tal video, Mikhail Nekhemievich Tal resim, Mikhail Nekhemievich Tal kimdir?, Mikhail Nekhemievich Tal kaç yaşında?, Mikhail Nekhemievich Tal nereli, Mikhail Nekhemievich Tal memleketi