FB TW PIN NWS
BioRank 2019

Mesut Mertcan

Doğum tarihi : 15.Eylül.1946 Ölüm tarihi : 25.Ağustos.2017
Mesut Mertcan kaç yaşında öldü : 71
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Spiker
Mesut Mertcan doğum yeri : Adana
Ölüm yeri : Adana

Mesut Mertcan Biyografisi

Mesut Mertcan, 15 Eylül 1946 tarihinde Adana’da doğmuştur. Anne ile babası daha o doğmadan boşanmıştır. Babasının ikinci evliliğinden 10 kardeşi vardır. İlköğretimine Adana’da başladı sonra İstanbul’da Işık Lisesi’nde devam etti. Ortaokulu ve liseyi yine Adana’da Çukurova Koleji ve İstanbul’da Levent Koleji’nde okudu. Lise diplomasını dışarıdan imtihanlara girerek aldı. Adana’da pavyonlarda; cambazhanelerde sunuculuk yaptı. Adana’da, Adana İl Radyosu reklam ajansında çalıştı.
“Türkiye’nin neresinde olursa olsun spikerlik yapmak istiyorum’’ diye TRT’ye mektup yazarak müracaat etti. 1973 yılında Erzurum’da işe başladı. Sonra Ankara’ya Sabahtan Sabaha programı için getirildi. Ardından da Haber Merkezi’ne geçti.

Üniversiteyi Ankara’da Gazi Üniversitesi İngiliz Dili Bölümünde okudu ama mezun olmadan ayrıldı.

Yıllarca TRT 1 televizyonunda haber spikerliği yaptı. Gülgün Feyman ile de bir dönem ekran partnerliği yaptı.

Mesut Mertcan, 12 Eylül 1980 askeri darbesinde gece saat 04.00'de radyoda 1 numaralı MGK bildirisini okumasıyla hatırlanır.

1987 yılına kadar spikerlik görevine devam etti. 1987 Türkiye genel seçimlerinde Milletvekili adayı oldu memuriyetten istifa etti. Milletvekili seçilemeyince bundan sonraki iş hayatı Star, Kanal 6, Kanal 9, Ulusal Kanal gibi televizyon kanallarında reklam spikerliği, sunuculuk yaparak geçmiştir.

Mesut Mertcan 4 kez evlendi ve iki çocuk babasıdır.

İlk evliliğini 21 yaşında iken yapmış 45 gün sürmüş ve boşanmış. 10 yıl evli kaldığı ikinci eşi Aysel Tamgüç aynı zamanda Taygun Mertcan ve Ergun Mertcan adlarında 2 çocuğunun annesidir.

Son eşi Gülfer Hanımdan da 2012 yılında ayrılan Mesut Mertcan 2014 yılında İstanbul’da felç geçirdiği için bir huzur evinde yaşamaya başlamıştır.

2015 yılının Ağustos ayında Adana, Çukurova İlçe Belediye Başkanı Soner Çetin’in daveti ile Adana Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne yerleştirildi. Ayrıca ayağa kalkmakta güçlük çeken Mesut Mertcan'a akülü araç verildi.

Mesut Mertcan, 25 Ağustos 2017 tarihinde Adana'da kaldığı huzurevinde 71 yaşında vefat etti.

Mesut Mertcan'ın son dileği ise TRT ekranlarında ana haberi okumaktı. Bu dileği 5 Aralık 2016 Pazartesi akşamı TRT'de yerine geldi.

Şiir albümleri :
2001 - Şimdi Şiirler

Filmleri:
2009 - İlkler ve Tekler Şehri (Seslendirme) (TV Filmi)
2009 - Yedi Düvelin İncisi: Mihaliç (Seslendirme) (Sinema Filmi)
2002 - Sevdamsın Benim (TV Filmi)
2001 - Kırlangıç Dönüşü (Sinema Filmi)
1996 - Ekmek (Konuk Oyuncu) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Mesut Mertcan hakkında haberler

Tüm Mesut Mertcan haberleri

Mesut Mertcan videoları

Tüm Mesut Mertcan videoları

Mesut Mertcan için yapılan aramalar

Mesut Mertcan, Mesut Mertcan biyografi, Mesut Mertcan hayatı, Mesut Mertcan özgeçmişi, Mesut Mertcan hakkında, Mesut Mertcan doğum yeri, Mesut Mertcan fotoğraf, Mesut Mertcan video, Mesut Mertcan resim, Mesut Mertcan kimdir?, Mesut Mertcan kaç yaşında?, Mesut Mertcan nereli, Mesut Mertcan memleketi