FB TW PIN NWS
BioRank 8271

Mehmet Türker

Doğum tarihi : 03.Ocak.1944 Ölüm tarihi : 28.Ocak.2017
Mehmet Türker kaç yaşında öldü : 73
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Gazeteci
Mehmet Türker doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Mehmet Türker Biyografisi

Mehmet Türker, 3 Ocak 1944 tarihinde doğmuştur.

Mehmet Türker, gazeteciliğe 1962 yılında Gece Postası Gazetesi'nde başladı ve sırasıyla Yeni İstanbul, Yeni Gazete gazetelerinde çeşitli sahalarda muhabir olarak görev yaptı. Hürriyet, Meydan, Gözcü gazetelerinde yönetici olarak çalıştı. Hürriyet Gazetesi'nde kısa bir muhabirlik döneminden sonra gazetenin 20 yıl boyunca İstihbarat Şefliği ve Haberler Müdürlüğünü yaptı.

SÖZCÜ Gazetesi'nin kuruluşunda yer aldı. Köşe yazarlığına başladığı Meydan Gazetesi ve Gözcü Gazetesi'nde aynı zamanda Yayın Koordinatörlüğü, Haberler Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

1963 yılında ABD'li Prof. Charles Hulten'in Direktörlüğünü yaptığı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Gazetecilik Semineri Sertifika programını tamamlayarak, Burhan Felek ve Prof. Hulten imzalı “Başarı Sertifikası” aldı; 1968 yılında işçi sendikaları başarı ödülüne, 1971 ve 1976 yıllarında haber ve seri röportaj dallarında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin başarı ödülüne layık görüldü.

1985 yılında ise Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Yılın Gazetecisi” seçilerek Onur Belgesi ve Onur Madalyası sahibi oldu.

2012 yılında da İstanbul Gazeteciler Derneği tarafından “Babıali'de 50. Altın Yıl” ödülü verilen Mehmet Türker, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin “2015 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü'ne” lâyık görüldü.

Kasım 2016’da “Yazık ettiler güzelim ülkeye” isimli ilk kitabını yayınladı.

Mehmet Türker, Sevil Hanım ile evli idi. Meltem Taşdemir adında bir kızı vardır.

Mehmet Türker, uzun süredir tedavi gördüğü akciğer kanserine yenik düşerek 28 Ocak 2017 tarihinde 73 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Kitapları :
2016 - Yazık ettiler güzelim ülkeye


Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Türker kitapları

 • Sindelli Sindelli

  Yarın tarihi : 2016-03-31


  Yayınevi : ÇAĞRI YAYINLARI


  Tarih » Bölgeler-Ülkeler
  Kültür » Kültür Tarihi
  Edebiyat » Anı (hatırat)

 • Beyaz Ölüm Beyaz Ölüm

  Yarın tarihi : 2012-04-16


  Yayınevi : ÇAĞRI YAYINLARI


  Edebiyat » Hikaye (yerli)

 • Vatan Yasak Özgürlük Uzak III Vatan Yasak Özgürlük Uzak III

  Yarın tarihi : 2010-04-16


  Yayınevi : ÇAĞRI YAYINLARI


  Tarih » Bölgeler-Ülkeler
  Edebiyat » Anlatı

Tüm Mehmet Türker kitapları

Mehmet Türker için yapılan aramalar

Mehmet Türker, Mehmet Türker biyografi, Mehmet Türker hayatı, Mehmet Türker özgeçmişi, Mehmet Türker hakkında, Mehmet Türker doğum yeri, Mehmet Türker fotoğraf, Mehmet Türker video, Mehmet Türker resim, Mehmet Türker kimdir?, Mehmet Türker kaç yaşında?, Mehmet Türker nereli, Mehmet Türker memleketi