FB TW PIN NWS
Beyaz Ölüm

Beyaz Ölüm

Yazar :
Yayıncı : ÇAĞRI YAYINLARI
Yayın tarihi :
ISBN : 9754542028
Sayfa sayısı : 200 sayfa
Kategori : Edebiyat » Hikaye (yerli)

Konusu

Bugüne kadar kaleme aldığı hatırat, roman ve eleştirileriyle Bulgaristan Türklerine ilişkin zihnimizdeki sis perdesinin dağılmasına önemli ölçüde vesile olan gazeteci yazar Mehmet Türker, birbirinden ilginç 21 öyküyü “Beyaz Ölüm” adı altında kitaplaştırdı.
İlk bakışta ‘sıradan insan suretleri’ izlenimi bırakan öyküler, kitabın geneli dikkate alındığında bize Balkanlar’daki son bir asra dair önemli izler, ipuçları sunuyor. İç içe geçmiş olaylar zincirinden faşizmden, komünizme; oradan demokrasiye geçişin sancılarını yürek burkan manzaralarını çıkarabiliyorsunuz. Her dönemin insanlar üzerinde bıraktığı unutulması imkansız travmaları ve o travmaların ferdi/toplumsal plandaki yansımalarını satır aralarında hissetmek, neredeyse öykü kahramanlarıyla aynileşmek, yazarın o süreçleri bire bir yaşamış olmasının etkisine bağlı olsa gerek.
Kimi öykülerde düş/gerçek ayrımı belirgin bir biçimde hissedilse de yakın tarih konusunda bilgi sahibi kişilerin kitabın tamamında, önemli bir bölümü ‘kara yazgı’ şeklinde gerçekleşen dönemi zihinlerinde canlandırmaları işten bile değil.
Yalnızca rejimler arasındaki farklılıkların değil, Osmanlı’nın Balkanlar’daki hazin hikayesinin, farklı sosyal tabakaların, etnik ve dinsel ayrımların yoğurduğu bir coğrafyada filizlenen insan portrelerinden bir demet sunuyor Türker kitabında.

Yazarı kimdir?