FB TW PIN NWS
BioRank 554

Mehmet Akif Alakurt

Doğum tarihi : 23.Temmuz.1979
Mehmet Akif Alakurt kaç yaşında : 45
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Mehmet Akif Alakurt doğum yeri : İstanbul

Mehmet Akif Alakurt Biyografisi

Model, Dizi Oyuncusu, Hacı, Sıla, Zeytin Dalı dizilerinde rol aldıktan sonra, 2008 yılında, Kanal D’de yayınlanmaya başlayan Adanalı dizisi ile büyük bir şöhrete kavuşmuş olan Türk dizi oyuncusu. Alakurt, oyunculuğu başlamadan önce Best Model of Turkey ve Best Model of the World 2001 yarışmalarında birinci olmuş profesyonel bir modeldi.
Mehmet Akif Alakurt, 23 Temmuz 1979 tarihinde, İstanbul’da dünyaya geldi. Aslen Ordu Fatsa’lıdır. İlk ve orta öğretimini İstanbul'da tamamladı. İstanbul’da Kadırga ve Kumkapı'da hareketli bir çocukluk dönemi geçirdi. 1998 yılında, Neşe Erberk Ajans’a bağlı olarak modellik yapmaya başlayan Alakurt, bir yandan da modellik yarışmalarına katılarak şansını deniyordu. Bu dönemde katıldığı yarışmalarda Gelecek Vaad Eden Model olarak anılmaya başlandı.

Üniversite eğitimine devam edememiştir. Askerlik sonrasında üniversiteye gitmeyi düşünse de hayatındaki önemli gelişmeler onu bu hedefinden alıkoymuştur.

2001 yılında, askerliğini tamamlamasının ardından katıldığı Best Model of Turkey yarışmasında Türkiye’nin En İyi Modeli seçildi ve gene aynı yıl yapılan Best Model of the World 2001 yarışmasında birinci olarak Dünyanın En İyi Modeli ünvanını kazandı.

İlk olarak 2002 yılında, Kanal D’de yayınlanan ve başrollerini Kadir İnanır ve Burak Hakkı ile paylaştığı Kırık Ayna adlı T.V. dizisi ile oyunculuğa adım atan Alakurt, 2004 yılında Metro Palas, 2005 yılında Zeytin Dalı ve 2006 yılında Hacı adlı dizilerin kadrosunda yer aldı.

2006 yılında, ATV’de gösterime giren ve başrollerini Cansu Dere ile paylaştığı Sıla dizisi, Alakurt’un oyunculuk kariyerinde önemli bir dönüm noktasıdır. Dizide canlandırdığı Boran Ağa karakteri ile büyük bir hayran kitlesi kazanmayı başarmış olan Alakurt, 2008 yılında gösterime giren ve Oktay Kaynarca ile beraber başrolünde yer aldığı Adanalı adlı dizi sayesinde Maraz Ali rolüyle bütün Türkiye’de tanınır hale geldi.

Mehmet Akif Alakurt, dizi oyunculuğunun yanı sıra, Lacoste firmasının Türkiye’deki katalog çekimlerinde de yer almıştır.

Spor ve yemek en büyük iki zevkidir. Yemek seçmez, kahvaltıya çok önem verir. Genel olarak spor giyinmeyi sever.

Modellik yaptığı firmalar :Lacoste Katalog, Collezione... Moda Gösterisi: Marks & Spencer, Collezione, Tween, Sarar, Cons, Faruk Saraç, Vakko, Tommy Hilfiger... TV Reklamları: Pepsi , O.K. , Condom , Egos , Doğadan Çay , İpana.

Mehmet Akif Alakurt, Sıla dizisinden rol arkadaşı Azeri dizi oyuncusu Leyla Başak ile birlikte oldu. Daha sonra Kuzey Vargın'ın kızı Tuğçe Vargın ile birlikte oldu.

2011 yılında atv'de “Reis” dizisinde oynadı, 2013 yılında “Fatih” adlı dizide Fatih Sultan Mehmed’i canlandırdı.

Mehmet Akif Alakurt, 2016 yılında oyunculuğu bırakıp Brezilya'da bir çiftliğe yerleşti.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2014 - Emanet (Fırat) (TV Dizisi)
2013 - Fatih (Fatih Sultan Mehmed) (TV Dizisi)
2011 - Reis (Murat) (TV Dizisi)
2009 - Bahar Dalları (Konuk Oyuncu) (TV Dizisi)
2008 - 2010 - Adanalı (Maraz Ali) (TV Dizisi)
2008 - Arka Sokaklar (Hakkı) (TV Dizisi)
2006 - 2007 - Sıla (Boran) (TV Dizisi)
2006 - Hacı (Ahmet Gesili) (TV Dizisi) 2006
2005 - Zeytin Dalı (Kenan) (TV Dizisi)
2004 - Metro Palas (Ural) (TV Dizisi)
2003 - Kırık Ayna (Ali Kirman Koçoğlu) (TV Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Akif Alakurt için yapılan aramalar

Mehmet Akif Alakurt, Mehmet Akif Alakurt biyografi, Mehmet Akif Alakurt hayatı, Mehmet Akif Alakurt özgeçmişi, Mehmet Akif Alakurt hakkında, Mehmet Akif Alakurt doğum yeri, Mehmet Akif Alakurt fotoğraf, Mehmet Akif Alakurt video, Mehmet Akif Alakurt resim, Mehmet Akif Alakurt kimdir?, Mehmet Akif Alakurt kaç yaşında?, Mehmet Akif Alakurt nereli, Mehmet Akif Alakurt memleketi