FB TW PIN NWS
BioRank 6558

Mazhar Müfit Kansu

Doğum tarihi : ??.??.1873 Ölüm tarihi : ??.??.1948
Mazhar Müfit Kansu kaç yaşında öldü : 75
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Siyasetçi
Mazhar Müfit Kansu doğum yeri : Denizli
Ölüm yeri : İstanbul

Mazhar Müfit Kansu Biyografisi

Siyaset adamı ve idareci.
1873'de Denizli'de doğdu. Edirne'de gördüğü ilk ve orta öğreniminden sonra Gelibolu'da (1891) ve Edirne İdadisi'nde tarih ve matematik öğretmenliği yaptı. 1897'den sonra idareci olarak görev alan Kansu, Havza, Çorlu, Çisriergene ve İskeçe kaymakamlığında, 1908'den sonra da Gümülcine, Lazistan, Mersin, İzmit ve Balıkesir mutasarrıflıklarında bulundu.

İdareciliğinin yanı sıra siyasetle de ilgilenerek İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin üyeleri arasında yer aldı. 1918'de Rus istilasından yeni kurtulan Bitlis'e vali atandı. Heyeti Temsiliye üyeliğine seçildi. Heyet, Ankara'ya geldiği sırada İstanbul'da son Meclisi Mebusan toplanıyordu. Kansu, Mustafa Kemal'in de isteğiyle İstanbul'a gitti. Felahı Vatan Grubunun çalışmalarına katıldı ve Meclise Hakkari Milletvekili olarak girdi. Heyet adına Vahdeddin ile görüşerek ona Anadolu'ya geçmesini teklif etti. İstanbul işgal edilip Meclisi Mebusan feshedilince, Kansu gemiyle Beyrut'a geçti. Oradan Silifke yoluyla Ankara'ya geldiği zaman TBMM açılmıştı. Hakkari Milletvekili olarak görev aldı. Milletvekilliği dışında Elazığ valiliğine atandı.

1923, 1939 dönemlerinde Denizli Milletvekilliği ve 1925'te Doğu İstiklal Mahkemesinde başkanlık yaptı. 1939-1946'da Çoruh milletvekili olarak siyasi hayatını sürdürdü. Mustafa Kemal'in Milli Mücadele döneminde ve Cumhuriyet yıllarından olan Kansu'nun "Erzurum'dan ölümüne kadar Atatürk'le beraber" adıyla 4 Mart 1948'den Son Telgraf gazetesinde yayımladığı anıları, 1966'da Türk Tarih Kurumu tarafından iki cilt olarak basıldı.

1948 yılında İstanbul'da öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Mazhar Müfit Kansu kitapları

Tüm Mazhar Müfit Kansu kitapları

Mazhar Müfit Kansu için yapılan aramalar

Mazhar Müfit Kansu, Mazhar Müfit Kansu biyografi, Mazhar Müfit Kansu hayatı, Mazhar Müfit Kansu özgeçmişi, Mazhar Müfit Kansu hakkında, Mazhar Müfit Kansu doğum yeri, Mazhar Müfit Kansu fotoğraf, Mazhar Müfit Kansu video, Mazhar Müfit Kansu resim, Mazhar Müfit Kansu kimdir?, Mazhar Müfit Kansu kaç yaşında?, Mazhar Müfit Kansu nereli, Mazhar Müfit Kansu memleketi