FB TW PIN NWS
BioRank 5561

Mazhar Kazancı

Doğum tarihi : ??.??.1876 Ölüm tarihi : ??.??.1957
Mazhar Kazancı kaç yaşında öldü : 81
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Sporcu
Mazhar Kazancı doğum yeri : Maraş
Ölüm yeri : İstanbul

Mazhar Kazancı Biyografisi

Beşiktaş spor kulübünün kurucularından olan Mazhar Kazancı, Türkiye'de idmancılığın ve Alman jimnastiğinin öncülüğünü yaptı.

Mazhar Kazancı, 1876 yılında Maraş'ta doğmuştur. 1895 yılında Harbiyeden mezun oldu. Eskrim, halter ve binicilik dallarında ün kazandı. İdman Cemiyetleri İttifakı tarafından kendisine; "İlk Türkiye cimnastik şampiyonu" ünvanı verildi. Beden Terbiyesi merkez danışma kurulu üyeliğinde bulundu.

Mazhar Kazancı, Edirne Harbiyesi, Harbiye Mektebi, Askerî Tıbbiye, Kuleli Askerî lisesi ve Harp Akademileri ile Galatasaray lisesinde vazife aldı. Çeşitli eğitim kurumlarında beden eğitimi öğretmenliği yaptı.

İstanbul boğazını yüzerek karşıya geçmek, hiç beklemeden yine yüzerek geri dönmek onun en sevdiği idmanlarından biriydi.

Mazhar Kazancı, Güreş Milli takımı kadrosuna girdi. İlk Jimnastik federasyonunda ve Halter federasyonunda çeşitli görevlerde bulundu. Avrupa Halter federasyonu üyesi ve milletlerarası halter ve güreş hakemidir. Güreş ve jimnastik konusunda birkaç eseri vardır.

Mazhar Kazancı, evli idi ve Esat Kazancı ile Melih Kazancı adlarında iki oğlu vardı.

Mazhar Kazancı 1957 yılında İstanbul'da 81 yaşında öldü. Oğlu Esat Kazancı da babası gibi sporla ilgilendi.

Beşiktaş spor kulübünün kuruluşu:
1902 sonbaharında Beşiktaş Serencebey Mahallesi'nde, o zamanın Medine Muhafızı olan Osman Paşa'nın konağının bahçesinde, 22 kişilik genç grup, haftanın bazı günlerinde toplanıp jimnastik hareketleri yapmaktaydı. Başta Osman Paşa'nın oğulları Mehmet Şamil ve Hüseyin Bereket ile mahellenin gençlerinden Ahmet Fetgeri, Mehmet Ali Fetgeri, Nazım Nazif, Cemil Feti ve Şevket Beyler’in aralarında bulunduğu gençlerin ilk ilgilendikleri spor branşları, özellikle barfiks, paralel, güreş, halter, aletli ve aletsiz jimnastikti. O sıralarda siyasi hareketler dolayısıyla her türlü toplanmadan ürkerek hafiyeler dolaştıran Abdülhamit II'in adamları Serencebey'deki bu toplanmaları haber alınca, spor yapan gençler bir baskınla karakola götürüldü. Bu sporcu gençlerin bir kısmının saray erkanına yakın olması, ayrıca o dönemlerde kötü gözle bakılan futbol oynamadıkları ve sadece beden hareketleri yaptıklarını belirtmeleriyle gergin durum yumuşadı. Hatta saray çevresinden Şeyhzade Abdülhalim bu sporcuları destekledi ve sık sık antrenmanları seyretmeye başladı. Ünlü boksör ve güreşçi Kenan Bey de antrenmanlara gelerek güreş ve boks hareketleri göstermeye başladı.

1903 Mart'ında ise özel bir izinle Bereket Jimnastik Kulübü kuruldu. 1908 yılında II. Meşrutiyet'in ilanıyla sportif hareketler biraz daha serbestlik kazandı. 31 Mart 1909'daki siyasi olaylardan sonra Edirne'de bulunan Fuat Balkan ve Mazhar Kazancı, Hareket Ordusu ile İstanbul'a geldi. Siyasi olaylar yatıştıktan sonra iyi bir eskrim hocası olan Fuat Balkan ile başta güreş ve halter sporlarını yapan Mazhar Kazancı, Serencebey'de jimnastik yapan gençleri bularak birlikte spor yapma fikrini kabul ettirdi. Fuat Balkan, Ihlamur'daki evinin altındaki yeri, kulüp merkezi yaptı ve Bereket Jimnastik Kulübü'nün adı Beşiktaş Jimnastik Kulübü olarak değiştirildi. Böylece jimnastik, güreş, boks, eskrim ve atletizmin ön planda tutulduğu güçlü bir spor kulübü meydana geldi. Fuat Bey'in arkadaşları Refik ve Şerafettin Beyler de iyi birer eskrimciydi.

Bu arada Beyoğlu Mutasarrıfı Muhittin Bey'in teşvikiyle Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü, 13 Ocak 1910 tarihinde tescil edilen ilk Türk spor kulübü oldu. Semtin gençlerinin bu spor kulübüne ilgisi büyüdü ve spor yapan üyelerin sayısı bir anda 150'ye yükseldi. Kulübün merkezi de Ihlamur'dan Akaretler'de 49 numaralı binaya taşındı. Bir süre sonra bu bina da küçük gelince, yine Akaretler'de 84 numaralı binaya geçildi. Bu binanın arkasındaki bahçe de bir spor sahası haline getirildi.

Kaynak:Biyografi.info

Mazhar Kazancı için yapılan aramalar

Mazhar Kazancı, Mazhar Kazancı biyografi, Mazhar Kazancı hayatı, Mazhar Kazancı özgeçmişi, Mazhar Kazancı hakkında, Mazhar Kazancı doğum yeri, Mazhar Kazancı fotoğraf, Mazhar Kazancı video, Mazhar Kazancı resim, Mazhar Kazancı kimdir?, Mazhar Kazancı kaç yaşında?, Mazhar Kazancı nereli, Mazhar Kazancı memleketi