FB TW PIN NWS
BioRank 5341

Prof.Dr.Maya Angelou

Doğum tarihi : 04.Nisan.1928
Maya Angelou kaç yaşında : 96
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Maya Angelou doğum yeri : St. Louis, Missouri, ABD

Maya Angelou Biyografisi

Maya Angelou, Amerikan şair, aktris ve Amerikan İnsan Hakları Hareketi'nde yer alan sembol isimlerden biri. Şiir kitaplarından "Just Give Me a Cool Drink of Water 'Fore I Die" ile Pulitzer Ödülü'ne aday gösterilmiştir.

4 Nisan 1928'de St. Louis, Missouri, ABD'de dünyaya geldi. Maya üç, kardeşi Bailey Jr ise henüz dört yaşındayken ayrılan anne ve babaları onları, Arkansas'ta yaşayan büyükanneleri Annie Henderson'un yanına gönderdi. Maya ilk kitabı olan "I Know Why the Caged Bird Sings" i henüz 17 yaşındayken yazdı.

Büyük annelerinin yanına gönderildikten 4 yıl sonra babaları Arkansas'a gelerek, onları tekrar annelerinin gözetimine vermeye karar verdi. Maya sekiz yaşına geldiğinde annesinin erkek arkadaşı tarafından cinsel tacize maruz kaşmaya başladı. Tacizi gerçekleştiren Mr. Freeman bir gün hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı ancak, salıverilmesinden dört gün sonra ölü bulundu. Bu olayın üzerine Maya yaklaşaık 5 yıl boyunca hiç konuşmadı.

Maya ve kardeşi yeniden büyükannelerinin yanına gönderildiler. Burada kendisine yeniden konuşmaya başlaması için yardım etmeye çalışan Bertha Flowers adlı öğretmen ile yakın bir arkadaşlık geliştirdi. 13 yaşına geldiğinde yeniden annesinin yanına, San Francisco'ya dönen Maya, İkinci Dünya Savaşı'nın sürdüğü bu yıllarda, George Wahington Lisesi'ne devam etti, dans ve drama dersleri aldı. Okuluna devam ettiği sırada, San Francisco'daki ilk kadın tramvay makinisti olarak çalıştı. Mezun olduktan üç hafta sonra, oğlu Guy Johnson dünyaya geldi.

1952 yılında ilk eşi Tosh Angelos ile evlendi. Bu evlilik üç yıl devam ettikten sonra boşanma ile sonlandı. 1954-1955 yılları arasında "Progy and Bess" adlı opera ile Avrupa turnesi yapan Maya Angelou, Martha Graham'dan modern dans dersleri aldı ve Alvin Ailey ile televizyon şovlarında dans etti. 1950'lerin sonuna doğru New York'a taşındı ve çeşitli Brodway yapımlarında yer aldı. Bu yıllarda İnsan Hakları Hareketi çalışmalarında aktif görev alan pek çok sanatçı ile çalışma fırsatı yakaladı.

1960'lı yılların başında, Güney Afrikalı özgürlük savaşçısı Vusumi Make ile birlikte Mısır'ın Kahire kentinde yaşamaya başladı. Burada yaşadığı sırada The Arab Observer gazetesinde editör olarak görev yaptı. 1962 yılında oğlu ile birlikte Gana'ya taşınan Maya Angelou, burada oyun yazarlığı, drama ve müzik eğitmenliği yaptı.

Gana'da yaşadığı yıllarda Malcolm X ile yakın arkadaşlık kuran Maya Angelou, 1964 yılında Amerika'ya dönerek, Malcolm X'in insan hakları çalışmalarında önemli görevler üstlendi.

1973 yılında İngiliz asıllı bir marangoz olan Paul du Feu ile evlendi ve Sonoma, California'ya taşındı. Takip eden yıllar Maya'nın yazarlık açısından en üretici olduğu yıllar oldu. 1977 yılında "Roots" dizisindeki rolü ile bir Emmy adaylığı kazandı. "Georgia, Georgia" adlı senaryosu, siyahi bir kadın tarafından yazılan ve yapımı gerçekleştirilen ilk senaryo oldu.

1990 sonrası kariyerine konferanslar vererek ve fikirlerini genç insanlarla paylaşarak devam eden Maya'nın hayatı, 2008 yılında "African American Lives" adlı bir televizyon dizisine konu oldu.

Çalışmaları:

Otobiyografi Çalışmaları:

I Know Why the Caged Bird Sings, 1969.

Gather Together in My Name, 1974.

Singin' and Swingin' and Gettin' Merry Like Christmas, 1976. The Heart of a Woman, 1981.

All God's Children Need Traveling Shoes, 1986.

A Song Flung Up To Heaven, 2002.

The Collected Autobiographies of Maya Angelou, 2004

Şiirleri:

Just Give Me a Cool Drink of Water 'Fore I Die, 1971.

Oh Pray My Wings are Gonna Fit Me Well, 1975.

And Still I Rise, 1978.

Shaker, Why Don't You Sing, 1983.

Now Sheba Sings the Song, 1987.

I Shall Not Be Moved, 1990.

"On the Pulse of Morning", 1993.

The Complete Collected Poems of Maya Angelou, 1994.

Phenomenal Woman: Four Poems for Women, 1995.

"A Brave and Startling Truth", 1995.

"From a Black Woman to a Black Man", 1995.

"Amazing Peace", 2005.

"Mother, a Cradle to Hold Me", 2006.

"Celebrations, Rituals of Peace and Prayer", 2006

Poetry for Young People, 2007.Kaynak:Biyografi.info

Maya Angelou kitapları

 • Kafesteki Kuşun Şarkısı Kafesteki Kuşun Şarkısı

  Yarın tarihi : 2015-10-03


  Yayınevi : AYRINTI YAYINLARI


  Edebiyat » Şiir (çeviri)
  Orijinal Dil » İngilizce

 • Kafesteki Kuş Neden Şakır, Bilirim Kafesteki Kuş Neden Şakır, Bilirim

  Yarın tarihi : 2014-10-20


  Yayınevi : EVEREST YAYINLARI


  Edebiyat » Roman (çeviri)
  Edebiyat » Anı (hatırat)
  Orijinal Dil » İngilizce

 • Annem ve Ben Annem ve Ben

  Yarın tarihi : 2014-07-01


  Yayınevi : EVEREST YAYINLARI


  Edebiyat » Anı (hatırat)
  Edebiyat » Biyografi-Otobiyografi
  Orijinal Dil » İngili

Tüm Maya Angelou kitapları

Maya Angelou için yapılan aramalar

Maya Angelou, Maya Angelou biyografi, Maya Angelou hayatı, Maya Angelou özgeçmişi, Maya Angelou hakkında, Maya Angelou doğum yeri, Maya Angelou fotoğraf, Maya Angelou video, Maya Angelou resim, Maya Angelou kimdir?, Maya Angelou kaç yaşında?, Maya Angelou nereli, Maya Angelou memleketi