FB TW PIN NWS
BioRank 8928

Maurits Cornelis Escher

Doğum tarihi : 18.Haziran.1898 Ölüm tarihi : 27.Mart.1972
Maurits Cornelis Escher kaç yaşında öldü : 74
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek :
Maurits Cornelis Escher doğum yeri : Leeuwarden, Hollanda
Ölüm yeri : Laren, Hollanda

Maurits Cornelis Escher Biyografisi

20. yüzyıl, Hollandalı grafik sanatçısı


Mauk takma adıyla bilinen Maurits Cornelis Escher, 18 Haziran 1898 yılında Hollanda'nın Leeuwarden kentinde doğdu. İnşaat mühendisi George Escher ve Sarah Gleichman 'ın dört erkek çocuğundan en küçüğüydü. Aile, 1903 yılında Arnhem'e taşınınca, Maurits Cornelis da piyano ve marangozluk eğitimi almaya başladı.

Okul yıllarında oldukça başarısız bir öğrenciydi, ama bunun yanı sıra resme olan yeteneği öğretmenlerinin dikkatini çekmişti. 1919 yılında Harlem Mimarlık ve Dekoratif Sanatla Okuluna girdi. Aldığı mimarlık eğitiminin etkisi daha sonraki eserlerinde yararlanacağı en büyük kaynak olmuştur. Samuel Jessurun de Mesguita adındaki bir öğretmeni Escher'in grafik resim alanındaki büyük yeteneğini keşfederek onu bu alanda eğitim görmesi için ikna etti. Böylece 1922 yılında grafik resim ve özgün baskı resim eğitimi almak için okuldan ayrıldı.

Aynı yıl hayatını ve sanatını büyük ölçüde etkileyecek olan güney seyahatine çıktı. İtalya ve İspanya'daki gezileri sırasında Akdeniz yaşamından ve mimarisinden oldukça etkilendi. İtalya'da bulunduğu sırada Jetta Umiker ile evlendi(1924). Genç çift 1935 yılına kadar Roma'da yaşadı. Ancak Faşizm hareketinin yükselişe geçmesiyle buradan ayrılıp İsviçre'ye taşınmak zorunda kaldılar. Akdeniz iklimine alışmış olan aile burada mutlu olamadı ve tekrar taşınarak 1937'de Belçika'ya yerleşti. Fakat bu sefer de II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle, son kez 1941 Ocak'ında Hollanda'nın Bearn kentine taşındılar.

20 Nisan 1955 yılında şovalyelik ünvanı aldı. Hollanda'da yaşadığı dönemde bir çok ünlü eserini yarattı. İtalya'nın peyzajından etkilendiği gibi bu ülkenin soğuk ve kapalı atmosferi de eserlerini oldukça etkiledi.

Escher, ayrıca bu dönemde matematik ve perspektif üzerine de çalıştı. Giderek daha kompleks bir biçim anlayışı geliştiren sanatçı, simetri, sonsuzluk ve 3 boyutluluğun 2 boyutta araştırılmasına yoğunlaştı. Kusursuz çizim tekniğiyle, en büyük grafik sanatçılarından biri olan Escher, 448 litograf ve 2000'in üzerinde çizim bırakmıştır. İlk kez 1962 yılında hastalanıp hastaneye kaldırıldı. Sağlık durumu giderek kötüleşen sanatçı 1964 ve 70 yıllarında bir kaç kez daha hastaneye kaldırıldı. Son olarak 1972 yılı Mart ayında tekrar kötüleşti ve yatırıldığı Hilversum hastanesinde hayatını kaybetti.

Sanatçının başlıca eserleri;"Waterfall" (1961), "Up and Down" (1947), "Drawing Hands" (1948), "House of Stairs" (1951), "Reptiles" (1943),"Moebius Strip II" (1963), "Metamorphosis III" (1967-1968) ve son çalışması "Snakes" (1969)dir.

Kaynak:Biyografi.info

Maurits Cornelis Escher için yapılan aramalar

Maurits Cornelis Escher, Maurits Cornelis Escher biyografi, Maurits Cornelis Escher hayatı, Maurits Cornelis Escher özgeçmişi, Maurits Cornelis Escher hakkında, Maurits Cornelis Escher doğum yeri, Maurits Cornelis Escher fotoğraf, Maurits Cornelis Escher video, Maurits Cornelis Escher resim, Maurits Cornelis Escher kimdir?, Maurits Cornelis Escher kaç yaşında?, Maurits Cornelis Escher nereli, Maurits Cornelis Escher memleketi