FB TW PIN NWS
BioRank 7987

Mark Spitz

Doğum tarihi : 10.Şubat.1950
Mark Spitz kaç yaşında : 74
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek :
Mark Spitz doğum yeri : Kaliforniya, ABD

Mark Spitz Biyografisi

Almanya'nın Münih şehrinde düzenlenen 1972 Yaz Olimpiyatları'nda 7 altın madalya kazanarak bir olimpiyatta en çok altın madalya kazanan sporcu olmuştur
Mark Andrew Spitz, 10 Şubat 1950 tarihinde ABD Kaliforniya eyaletinde doğmuştur. Alman Yahudisi bir aileden gelmiştir. Mark Spitz, çok küçükken yüzme sporunda üstün yeteneği gösterdi. Uzun bacak ve büyük avuçlara sahip olan Spitz, çok hızlı yüzeyebildi.

Mark Spitz , 10 yaşındayken, ABD Gençler Yüzme Şampyonasında 50 metre kelebek stili yüzme yarışmasında 30 saniye puanıyla ulusal gençler rekorunu kırarak şampyonluğu kazandı. Bu rekor, bugüne kadar hala kırılamadı.

Mark Spitz 17 yaşındayken 1967 yılında, boyu 1.86 metre oldu. Bu yılda 5 ulusal rekor ve 3 dünya rekorunu kıran Spitz, Kanada'da düzenlenen Pan Amerikan Oyunları'nda birkaç altın madalya elde etti ve ülkedeki yüzme çevresinde tanınmış oldu. 1969, 1971 ve 1972 yıllarında, Mark Spitz 3 kez "Dünyanın En İyi Yüzücüsü" unvanı kazandı.

Almanya'nın Münih şehrinde düzenlenen 1972 Yaz Olimpiyatları'nda 7 farklı yüzme dalında 7 altın madalya kazanarak bir olimpiyatta en çok altın madalya kazanan sporcu olmuştur. Kelebekle, serbest sitil gibi değişik 7 farklı yüzme dalında rekor kırarak altın madalya kazanmıştır.

Ancak, Münih Olimpiyat Oyunları'nda meydana gelen bir terör olayı, Spitz'i keyifsiz hale getirdi. 5 Eylül 1972 gününde, "Kara Eylül" terör örgütü Olimpiyat Köyü'de oturan 11 İsrailli sporcuyu kaçırıp öldürdü. Yahudi kökenli Spitz, olaydan bir gün sonra düzenlenen basın toplantısında sadece bir cümle söyledi. Bu cümle şöyledir: "Olimpiyat Oyunları'nda meydana gelen bu olay, bir faciadır." Basın toplantıdan hemen sonra, Spitz Almanya'dan ayrıldı ve Olimpiyat Oyunları'nın kapanış törenine bile katılmadı.

Mark Spitz’in bu rekoru 36 yıl sonra 2008 yılında Çin'de düzenlenen olimpiyatta 8 altın madalya alan ABD'li yüzücü Michael Phelps tarafından kırılmıştır.

Mark Spitz’in yüzücülük kariyeri bittikten sonra emlak işine başladı.

Kaynak:Biyografi.info

Mark Spitz için yapılan aramalar

Mark Spitz, Mark Spitz biyografi, Mark Spitz hayatı, Mark Spitz özgeçmişi, Mark Spitz hakkında, Mark Spitz doğum yeri, Mark Spitz fotoğraf, Mark Spitz video, Mark Spitz resim, Mark Spitz kimdir?, Mark Spitz kaç yaşında?, Mark Spitz nereli, Mark Spitz memleketi