FB TW PIN NWS
BioRank 7418

Margaret Weis

Doğum tarihi : ??.??.1948
Margaret Weis kaç yaşında : 76
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yazar
Margaret Weis doğum yeri : Independence, Missouri, A.B.D.

Margaret Weis Biyografisi

Tracy Hickman ile beraber kaleme aldıkları Ejderha Mızrağı serisi ünlenmiş olan Amerika’lı bilimkurgu ve fantastik kurgu yazarı, kitap editörü ve yayıncı. 1999 yılında, Pyramid Magazine tarafından kurgu edebiyatı dalında Milenyumun En Etkili İnsanı seçilmiş olan Weis, kurgu edebiyatı tarihinin en çok satan yazarlarından birisi olarak bilinmektedir.
Margaret Weis, 1948 yılında, Independence, Missouri, A.B.D.’de dünyaya geldi. Missouri Üniversitesi’ni bitirmesinin ardından yerel bir yayın şirketinde editör olarak çalışmaya başladı; bir yandan da çocuklara yönelik masal ve hikaye kitapları kaleme almaktaydı.

Üniversitede bir arkadaşının hediye ettiği Yüzüklerin Efendisi kitabı, Weis’in hayatını büyük oranda etkiledi. Kurgu edebiyatına ilgisi böylece başlayan yazar, gazetede yayınlanan, ünlü kurgu kitapları yayınevi TSR’ın editör aradığına dair ufak bir ilanı görerek bu pozisyon için başvurdu.

Romanların yanı sıra masaüstü oyunları için dünyalar da tasarlayan TSR, Weis’in oyun editörü olmak için yaptığı başvuruyu reddettiyse de, kendisini roman editörü olarak farklı bir pozisyonda işe aldı. İş arkadaşı Tracy Hickman ile beraber kendilerini büyük bir üne kavuşturan Dragonlance (Ejderha Mızrağı) serisini burada kaleme almaya başlayan Weis, 1984-1985 yılları arasında serinin temelini oluşturan ilk üç kitabı yazdı; serinin devam kitapları ve yaratılan dünyanın içinde geçen masaüstü oyunlarını da tamamlamasının ardından ortağı Hickman ile beraber 1986 yılında TSR firmasından ayrıldı.

TSR’dan ayrılmalarının ardından Bantam Books firmasına katılan ikili, Ejderhamızrağı gibi büyük ilgi çeken iki seriyi; Karakılıç ve Ölümkapısı Serileri’ni bu firma için kaleme aldı. 1993 yılında kendisine göğüs kanseri teşhisi konulan Weis, bu zorlu hastalığı atlatmayı başardı ve 1996 yılında kendisi gibi yazar olan Don Perrin ile evlendi.

1995 yılında tekrar Ejderhamızrağı dünyasına geri dönen yazar, bu tarihten sonra Dragonlance evreninde geçen onun üstünde yeni yapıta imza attı. Daha çok yazdığı fantastik kurgu yapıtlarla tanınan Weis, başta Star of the Guardians olmak üzere pek çok bilimkurgu eserini de kaleme alarak bu alandaki başarısını da kanıtladı.

Margaret Weis 1999 yılında, Pyramid Magazine tarafından kurgu edebiyatı dalında Milenyumun En Etkili İnsanı seçildi ve 2002 yılında kurgu edebiyatına yaptığı katkılardan dolayı Origins Hall of Fame'e kabul edildi.

İlk evliliğinden David ve Elizabeth adında iki çocuk sahibi olan Weis, ikinci eşinden de boşanmıştır ve hayatına Amerika’da bulunan evinde yeni eserler kaleme alarak devam etmektedir.

Kaynak:Biyografi.info

Margaret Weis kitapları

Tüm Margaret Weis kitapları

Margaret Weis için yapılan aramalar

Margaret Weis, Margaret Weis biyografi, Margaret Weis hayatı, Margaret Weis özgeçmişi, Margaret Weis hakkında, Margaret Weis doğum yeri, Margaret Weis fotoğraf, Margaret Weis video, Margaret Weis resim, Margaret Weis kimdir?, Margaret Weis kaç yaşında?, Margaret Weis nereli, Margaret Weis memleketi