FB TW PIN NWS
BioRank 8479

Manuel Deodoro da Fonseca

Doğum tarihi : 05.Ağustos.1827 Ölüm tarihi : 23.Ağustos.1892
Manuel Deodoro da Fonseca kaç yaşında öldü : 65
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Manuel Deodoro da Fonseca doğum yeri : Alagoas, Brezilya
Ölüm yeri : Rio de Janerio

Manuel Deodoro da Fonseca Biyografisi

İmparator II. Pedro’yu askeri bir darbe ile tahttan indirerek Brezilya’nın rejimini imparatorluktan cumhuriyete çevirmiş olan Brezilya’lı asker ve devlet adamı. Darbeyi düzenlemeden önce Mareşal olan Fonseca, darbenin ardından Brezilya’nın ilk cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştır.
Manuel Deodoro da Fonseca, 5 Ağustos 1827 tarihinde, Alagoas, Brezilya’da dünyaya geldi. Asker kökenli geniş bir ailenin üçüncü çocuğu olan Fonseca, babası Manuel Mendes da Fonseca Galvao’nun da etkisiyle genç yaşlardan itibaren askeri bir kariyere sahip olmak üzere eğitim aldı.

1848 yılında, Pernambuco’da gerçekleşen ve gücünü aynı yıl Fransa’da gerçekleşen ve II. Cumhuriyet’in kurulmasına vesile olan devrimden alan Praieira Devrimi denemesini başarıyla bastıran Fonseca, 1864-1870 yılları arasında gerçekleşen Üçlü İttifak Savaşı’nda da ön saflarda yer aldı ve de savaşın bitimiyle beraber yüzbaşı rütbesine yükseltildi.

Fonseca vatanına olan bağlılığı ve de cesareti sayesinde halkın gözünde kahraman rütbesine yükseltilirken, askeriyede göstermiş olduğu başarılar sayesinde ise Mareşal rütbesini kazanmayı başardı.

Fonseca, kölelik karşıtı hareketleri ile tanınan Sao Paulo’nun entellektüel ortamlarının da sıkı bir takipçisiydi. 1886 yılında, İmparator II. Pedro’nun göze batan, ünlü demokrasi yandaşlarını hapsetmek için harekete geçtiğini öğrenince kölelik karşıtı askerlerden oluşan bir gücün başına geçerek imparatoru devirmek için harekete geçti. Hareketin başarıyla sonuçlanmasının ardından imparatorluk rejimini yıkan Fonseca, yapılan seçimler sonucunda Brezilya Cumhuriyeti’nin ilk başkanı seçildi ve de eski imparatorluk sarayının bulunduğu Rio de Janerio’da başkanlık ofisini kurdu.

Başkanlık görevinde sadece iki yıl kadar bir süre bulunan Fonseca, ordunun muhalif kanadının ve de eski imparatorun kızı [Kontes Isabel’in ülkeyi kendisine karşı siyasi bir batağa sürüklediğini ve de iç savaşın yakın bir ihtimal olduğunu görünce 23 Kasım 1891 tarihinde istifasını meclise sundu ve de yerini Floriano Peixoto’ya bıraktı.

Manuel Deodoro da Fonseca, 23 Ağustos 1892 tarihinde, Rio de Janerio’da hayata gözlerini yumdu.

Kaynak:Biyografi.info

Manuel Deodoro da Fonseca için yapılan aramalar

Manuel Deodoro da Fonseca, Manuel Deodoro da Fonseca biyografi, Manuel Deodoro da Fonseca hayatı, Manuel Deodoro da Fonseca özgeçmişi, Manuel Deodoro da Fonseca hakkında, Manuel Deodoro da Fonseca doğum yeri, Manuel Deodoro da Fonseca fotoğraf, Manuel Deodoro da Fonseca video, Manuel Deodoro da Fonseca resim, Manuel Deodoro da Fonseca kimdir?, Manuel Deodoro da Fonseca kaç yaşında?, Manuel Deodoro da Fonseca nereli, Manuel Deodoro da Fonseca memleketi