FB TW PIN NWS
BioRank 5877

Mahir Kaynak

Doğum tarihi : ??.??.1934 Ölüm tarihi : 14.Şubat.2015
Mahir Kaynak kaç yaşında öldü : 81
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yazar
Mahir Kaynak doğum yeri : Gaziantep
Ölüm yeri : İstanbul

Mahir Kaynak Biyografisi

İktisatçı, yazar ve istihbarat analizcisi

Mahir Kaynak, 1934 yılında Gaziantep'te doğmuştur. İlk ve ortaöğrenimini Gaziantep'te bitirmiştir. 1948’de Kuleli Askeri Lisesi’ne gitti. 1953’te Harp Okulu’nu istihkam sınıfı subayı olarak bitirdi. 1957’de askerlikten ayrıldı.

1961’de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı üniversitede asistanlık yaptı. 1965'te doktor, 1971'de doçent oldu. O dönemlerde Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) girdi. 1966 TDO (Türk Devrim Ocakları) Başkan Yardımcısı oldu, bu tarihlerde Cemal Madanoğlu ile tanıştı, 1968'de MİT, Diyarbakır Bölge binasında yapılan TKDP yöneticilerinin sorgularını Ankara'dan gelip yönetti.

1989’da İktisat profesörü oldu. 1993 yılında Gazi Üniversitesi’nden emekliye ayrıldı.

1971 yılında 9 Mart darbe girişimini ortaya çıkardı, bu darbe girişimi askerlerin sol bir darbe girişimi olarak bilinir ve 16 Mart 1971'de 9 Martçı olduğu bilinen 13 subay tasfiye edilir. Cemal Madanoğlu Cuntası üyelerinin birer birer gözaltına alınmasının ardından Mahir Kaynak'ın da MİT ajanı olduğu ortaya çıkar. Mahir Kaynak, olaylar yatıştıktan sonra da uzun yıllar MİT'te çalıştı, daire başkanlığına kadar yükseldi. 1980 yılında MİT'ten emekli oldu.

Mahir Kaynak, İktisat Fakültesi'nde öğrencilik yıllarında tanışmış olduğu Şükran Hanım'la üniversite bitince evlenmiş ve İkisi kız üç çocukları var. Kızlarından biri Doç. Dr. Deniz Ülke Arıboğan’dır.

2014 yılında kısmi felç geçiren Prof. Dr. Mahir Kaynak bir süredir evde tedavi görüyordu. Evinde rahatsızlanmasının ardından kaldırıldığı askeri hastanede 14 Şubat 2015 tarihinde sabah saatlerinde vefat etti.

Kitapları :
Uluslararası Eksende Terör ve Türkiye/ Terör Nasıl Bitirilir ?
Erdoğan operasyonu
Amerika 11 Eylül Afganistan Irak
Başımıza Çuval Geçirenler
Yeni Ortadoğu Haritası (Emin Gürses ile birlikte)
Büyük Ortadoğu Projesi ve Türkiye Üzerine Stratejik Analizler
Dünyayı Kimler Yönetiyor (Ömer Lütfi Mete ile birlikte)
İstihbarat ve Terör Oyunları
Maskeli Balo / Türkiye, ABD ve Diğerleri
Para İmparatorluğu / Kontrol Kimin Elinde?
Sil Baştan
Sonuçlardan Sebepler
Üç... İki... Bir (Ters Labirentlerde Final)
Yel Üfürdü Su Götürdü (otobiyografik hatıralar)
Derin Devlet (Ömer Lütfi Mete ile)
Yeni Dünya Düzeni
Mit ve Türkiye (Oğuzhan İhtiyar- Truva Yay.- Kısa Röportajı)

Kaynak:Biyografi.info

Mahir Kaynak kitapları

Tüm Mahir Kaynak kitapları

Mahir Kaynak için yapılan aramalar

Mahir Kaynak, Mahir Kaynak biyografi, Mahir Kaynak hayatı, Mahir Kaynak özgeçmişi, Mahir Kaynak hakkında, Mahir Kaynak doğum yeri, Mahir Kaynak fotoğraf, Mahir Kaynak video, Mahir Kaynak resim, Mahir Kaynak kimdir?, Mahir Kaynak kaç yaşında?, Mahir Kaynak nereli, Mahir Kaynak memleketi